- Podcasty
- Bourání
Poslechněte si podcast: Soutěž na novou podobu Florence přinesla sexy vize. Co a pro koho tam ale skutečně bude?
Architekti ze studia A69 jsou součástí týmu, který zvítězil v soutěži na novou podobu velké části pražského centra v okolí Florence. „Chceme vytvořit kus živého města,“ říkají. V Bourání vysvětlují jak.
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Koupit si byt v paneláku? Může mít neuvěřitelnou kvalitu, říkají architekti Neuhäusl a Hunal
David Neuhäusl a Matěj Hunal jsou architekti, kteří o všem hodně přemýšlejí, ať už dělají trendy bistro, rekonstrukci bytu v paneláku nebo rodinný dům. „Důležitá je čistota myšlenky,“ říká Hunal. Jejich interiéry znají návštěvníci bistra KRO Kitchen v Praze na Vinohradech nebo nového bistra An na Hradčanské. „Šéfkuchaři jsou nejlepší klienti,“ myslí si architekt David Neuhäusel. Proč? I to vysvětluje v rozhovoru.
Best of česká architektura 2020–2021. Co přináší nová ročenka nejlepších tuzemských staveb?
Vyšla ročenka Česká architektura, výběr staveb z posledních dvou let. Letos selekci udělala architektka Pavla Melková a pomáhala jí její dcera, také architektka, Tereza Melková. Společně o nových vydařených stavbách mluvily v Bourání. A nebály se slova krása.
Praha má nový Metropolitní plán. Hájí zájmy obyvatel, nebo developerů?
Jak se má v Praze stavět? Jak vysoké by měly budovy být a kde by měly stát? To určí nový Metropolitní plán. Jak se v něm ale vyznat a na co si dát pozor? O tom mluvíme v Bourání s architekty Tomášem Veselým a Annou Vinklárkovou.
Stará kůže, modrozelená barva a kachlová kamna. Jak v roubence vytvořit romantiku a ne kýč?
Lucie Amossé si s rodinou koupila roubenku, která vypadá trochu jako z filmu. Jak ji filmová architektka upravila? Proč se nebát barev ani vjet na pozemek s bagrem? A kam se vydat do antiku?
Tramvaje neuslyšíte. Vltavská filharmonie bude světová kvalita, říkají odborníci
Praha má návrh Vltavské filharmonie. Od začátku téhle cesty uplynulo už víc než deset let a teď už je jasné, jak bude vypadat a kdo ji bude projektovat. Bude to kodaňské studio BIG architekta Bjarka Ingelse.
Kolik má být doma stupňů a jsou ve vedru lepší rolety, nebo žaluzie? I tohle ví energetický expert
Jelikož většině lidí právě přišel další dopis z plynáren o zvýšení cen, do Bourání jsme pozvali experta na energie. Michal Čejka mluvil o tom, jak za ně ušetřit, ale taky jak rekonstruovat a jak stavět, abychom příští zimy tolik neplatili. A zjišťovali jsme také, proč jsou zateplené domy často tak ošklivé.
Co s krtkem? Zvyknout si a skamarádit se. Pro Ferdinanda Lefflera je na zahradě hlavní mír
Bourání s příchodem května tematicky vyrazilo za zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem. Ptali jsme se hlavně na to, jak pozvednout vlastní zahradu nebo dvorek, terasu či balkon. Děláme to pro sebe, ale každý strom a keř je dobrý i pro planetu – Ferdinand tomu říká udržitelný hedonismus.
Staré továrny jsou svědci zanikající doby. Kde je ještě vidět a navštívit?
Lukáš Beran, Benjamin Fragner a Jan Zikmund z Výzkumného centra průmyslového dědictví zkoumají staré průmyslové stavby – pivovary, komíny, vápenky i trafostanice. Co je na nich zajímavého? A proč je nemáme bourat, ale znovu využít?
Nejsou to cedule, ale služba pro veřejnost. Praha bude mít nový orientační systém
Praha bude mít nové orientační cedule v metru, nové směrovky v ulicích, tabule v tramvajích či jízdní řády. V Bourání chystaný orientační systém představili jeho autoři, grafici Tomáš Machek a Richard Jaroš ze studia Side2.
Skejťáci nejsou feťáci. Co všechno musí vysvětlovat architekti skateparků z U/U Studia?
Martin Hrouda a Jiří Kotal jsou architekti a taky skejťáci. Když své aktivity spojili, vzniklo U/U Studio, které se specializuje na projektování skateparků. V Praze je nejnovější na Vltavské, budují se ale po celé republice. „Tomu bych nikdy nevěřil,“ říká Hrouda.