Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Expozice Naši Němci chystá pro návštěvníky komentované prohlídky. Dadaista Walter Serner

Jednou z největších kulturních událostí konce minulého roku bylo otevření dlouho chystané expozice Naši Němci v prostorách Muzea města Ústí nad Labem.

15:00

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 15:00

V Chodově opravují náhrobky osobností. Historik a archeolog Moritz Wilhelm Trapp. Vlci v Krušnohoří

Vloni v létě jsme v našem magazínu představili historika města Chodov Miloše Bělohlávka, který získal cenu za publicistiku od Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Nyní je opět hostem našeho vysílání.

Před 3 týdny 15:00

Výprava dětí do severočeských Teplic v roce 1937. Odpůrce očkování Wilhelm Ressel

První lednové vydání magazínu Sousedé začínáme právě výpravou do archivu. Tentokrát jsme vybrali nahrávku z roku 1937. Jde o reportáž z výpravy dětí do severočeských Teplic. V lázeňském městě je přivítal starosta a také místní školáci, kteří zazpívali písničku v krušnohorském nářečí.

17. prosinec 2021 14:47

Povídání o národnostních menšinách Karlovarského kraje. Vánoční příběh v egerlandštině

V posledních letoších Sousedech uslyšíte povídání s předsedkyní výboru pro národnostní menšiny Karlovarského kraje Markétou Monsportovou.

10. prosinec 2021 15:00

Výstava Hranice je jenom slovo v Rýnovicích

Hranice je jenom slovo – tak se jmenuje výstava, kterou otevřeli v Domě česko-německého porozumění v jabloneckých Rýnovicích.

3. prosinec 2021 14:59

O Bohemia Troppau s Richardem Neugebauerem. Johann Palis, spoluautor prvního hvězdného atlasu

Jak funguje obecně prospěšná společnost Bohemia Troppau, kterou založilo Shromáždění německých spolků v České republice, o tom si povídáme s ředitelem společnosti Richardem Neugebauerem.

26. listopad 2021 15:08

Historická německá kronika severočeské obce Tisá vychází v češtině

V úterý 23. listopadu se v obci Tisá na Ústecku konala malá slavnost: křest překladu místní německé kroniky. Jejímu vydání předcházelo několik let pilné práce.

19. listopad 2021 15:06

Začal 26. ročník divadelního festivalu německého jazyka

V pondělí 15. listopadu začal už 26. pražský divadelní festival německého jazyka. Na předcházející tiskové konferenci bylo představeno devět představení z hlavního programu a také doprovodný program, který tvoří autorské čtení, kabaretní výstupy a další.

12. listopad 2021 13:32

Před 93 lety se v Děčíně narodil historik Friedrich Prinz. V Krušných horách obnovují rašeliniště

Také druhé listopadové vydání Sousedů začíná návštěvou ve spolku německé menšiny – tentokrát se vydáváme do Kravař, kde sídlí Kruh přátel Německa.

5. listopad 2021 14:19

Život německé menšiny z Těšínského Slezska. Mezinárodní odborník na rašeliniště Karlhans Göttlich

První listopadové Sousedy začínáme na návštěvě u Spolku Němců Těšínského Slezska, abychom si s jeho předsedkyní povídali o plánech spolku do příštího roku.