NejnovějšíPřed čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: O tom, jaké to je přijít z komunistického Československa na západ s překladatelkou Julií Sherwood

Nedávný pražský knižní veletrh Svět knihy nabídl mimo jiné panelové diskuse na téma knižní překlad. Účastnili se jich i manželé Julie a Peter Sherwoodovi z Velké Británie.

14:59

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 14:55

Jeden z nejvýznamnějších agentů KGB v západním Německu se narodil na ústeckém Bukově

Sudetoněmecké krajanské sdružení udělilo 2. dubna v Mnichově cenu za rozvoj lidové kultury mladému hudebníkovi a lidovému tanečníkovi Vojtěchu Šulkovi. Pozvali jsme ho do našeho vysílání.

Před 2 týdny 15:03

Zaniklou obec Jabloneček ve vojenském prostoru Ralsko připomene festival

V úvodu Sousedů vás pozveme na nevšední festival. V sobotu 18. června se v bývalém vojenském prostoru Ralsko uskuteční 7. ročník mezinárodního festivalu přírodního umění Proměny/Wandlungen.

27. květen 2022 15:00

Umíte špráchovat čojč?

Víte, co je to „čojč“? Je o slovo složené ze slov česky a deutsch. Zároveň je to hybridní jazyk, který používá divadelní síť Čojč působící v česko-bavorském pohraničí.

20. květen 2022 12:43

Český topič na německé parní lokomotivě

Zdá se, že nejtěžší časy koronavirové pandemie jsou už za námi. Veřejný i kulturní život se už může plně obnovit. Týká se to i Shromáždění německých spolků v České republice.

13. květen 2022 15:07

Dirigent s pružnými názory. Rozhovor s Franzem Konwitschnym z roku 1961

Tentokrát začneme rozhovorem s Maxmiliánem Schmidtem z německé organizace IFA – tedy institutu pro zahraniční vztahy.

6. květen 2022 15:00

Zámek Augustusburg zvaný Koruna Krušných hor slaví 450 let od založení

Dne 25. dubna se v pražském Domě literatury konalo čtení Ines Berwingové, stipendistky z pražského Domu literatury. Na závěr svého stipendijního pobytu v Praze Ines Berwingová uspořádala veřejné čtení svých básní.

22. duben 2022 14:59

Ukrajinské děti, které našly azyl v německém městě Schöneck, učí česká učitelka

V tomto díle Sousedů navštívíme jedno ze sdružení německé menšiny. Tentokrát vedla cesta kolegy Richarda Šulka na severní Moravu do Šumperka.

15. duben 2022 15:01

Z rozhlasového archivu: Velikonoční mírový projev Alice Masarykové v němčině

V centru Walthera Hensela v Moravské Třebové se už rozjel kulturní program na letošní rok. Povídali jsme si o tom s předsedkyní tamního Sdružení Němců, paní Irene Kunc. Není to poprvé, co jsme se zajímali o dění na Hřebečsku.

8. duben 2022 12:22

Česko-bavorské pomezí se snaží lákat turisty společně

Tentokrát jsme se Sousedy navštívili pražský veletrh cestovního ruchu. Ve stánku, který prezentoval německou spolkovou zemi Bavorsko, jsme se potkali se Simonou Fink, manažerkou společnosti Aberland-Regio, která má za cíl propagovat bavorsko-české pohraničí a připravovat projekty, které podpoří zdejší turistický ruch.