Sousedé
NejnovějšíPřed čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: S Oldřichem Seluckým o nové knize. S Prahy do Berlína vyjel česko-německý kulturní vlak

Na úvod dnešních Sousedů jsme si k mikrofonu pozvali spisovatele, scénáristu a ilustrátora Oldřicha Seluckého. Ten letos vydal novou knížku s názvem Kříž z kamene.

14:42

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 15:13

Rozhovor s primátorem Míšně. S historikem o německojazyčném obyvatelstvu Litoměřic

Minulý týden se v Saském kontaktní centru v Praze konala pravidelná letní slavnost. Tentokrát byla hlavním hostem Míšeň.

Před 2 týdny 15:00

Egerlandské kroje v Mariánské Týnici. S Filipem Hrbkem o německém osídlení Litoměřic

V Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici u Kralovic otevřeli novou expozici místních krojů. Jsou zde k vidění i kroje původního německého obyvatelstva.

Před 3 týdny 14:50

Německé obyvatelstvo v historii Litoměřic. Půlstoletí partnerství Lipska a Brna

V tomto a dalších dvou vydáních Sousedů si budeme povídat o německojazyčném obyvatelstvu severočeských Litoměřic. Zahajujeme tak občasnou rubriku věnovanou německému osídlení českých zemí.

25. srpen 2023 15:04

S novým šéfredaktorem LandesEcho o jeho plánech. Katharina Dirringlová a život mezi dvěma národy

Tentokrát se věnujeme hlavnímu tištěnému médiu pro německou menšinu v České republice – měsíčníku LandesEcho, který vydává Shromáždění německých spolků v České republice.

18. srpen 2023 15:06

Vavřinecká pouť v Chodově. 10 let česko-německé školky v Atdorfu. Připomínka malíře Freda Hartiga

O uplynulém víkendu se v Chodově konala Vavřinecká pouť. Magazín Sousedé se tam vypravil a po mši v kostele sv. Vavřince a malé pietě u památníku obětem války pořídil rozhovor s tamním starostou Patrikem Pizingerem.

11. srpen 2023 14:59

Klínská brána v Krušných horách místem česko-německého setkání. Rok od požáru v Saském Švýcarsku

V sobotu 22. července se v Krušných horách na místě zvaném Klínská brána v blízkosti česko-německé hranice konal letní piknik pořádaný Klubem česko-německého partnerství.

4. srpen 2023 15:00

Protektorátní úprava Rudolfina, mezinárodní cyklistická akce a východoněmecký diplomat z Rotavy

Tentokrát vám v rubrice Archivní návraty nabízíme reportáž z přelomu léta a podzimu roku 1941. Německý reportér říšského rozhlasu se tehdy vydal do budovy Rudolfina, kde německá okupační správa prováděla rekonstrukci. Okolnosti stavby nám vysvětlí historik Miloš Hořejš.

28. červenec 2023 14:52

S Thomasem Sautnerem o jeho románu Dívka na hranici. Medailonek Franze Hedricha

Jako obvykle i letos v létě vám v některých letních vydáních Sousedů přinášíme reprízy zajímavých rozhovorů z uplynulého roku. Dnes to bude interview s rakouským spisovatelem Thomasem Sautnerem, autorem románu Das Mädchen an der Grenz.

21. červenec 2023 15:07

Archivní rozhovor se západoněmeckým komunistou Ludwigem Müllerem

V měsíční rubrice Archivní návraty, ve kterém vybíráme z archivu Českého rozhlasu německojazyčné nahrávky, jsme tentokrát zvolili rozhovor s Ludwigem Müllerem, tajemníkem předsednictva Deutsche Kommunistische Partei, komunistické strany někdejšího západního Německa.

14. červenec 2023 15:03

S Danielem Hermanem o německé menšině a česko-německých vztazích

Hostem Sousedů je tentokrát bývalý ministr kultury Daniel Herman. Hovoříme si ním o minulosti, ale i současnosti a budoucnosti sudetoněmecko-českých vztahů.