- Podcasty
- Sousedé
Poslechněte si podcast: Začíná Divadelní festival německého jazyka. Uplynulo 102 let od narození lyžaře Gustla Berauera
V sobotu 2. listopadu v Praze začíná jedna z nejvýznamnějších akcí věnovaná německojazyčné kultuře. Pražský divadelní festival německého jazyka.
Sousedé
Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.
Svaz Němců uspořádat seminář v Teplé u Mariánských Lázní. Medailonek lékaře Rudolfa von Jaksch
Vzdělávací semináře jsou jedním z významných projektů německé menšiny v Česku. Svaz Němců v Čechách například uspořádal vzdělávací seminář i pro Svaz Němců v Plzni v opatství Teplá u Mariánských Lázní.
Nový rakouský sborník o avantgardě ve střední Evropě. Germanista Paul Reimann se narodil v Liberci
Rakouské kulturní fórum v Praze uspořádalo 1. října prezentaci sborníku Avantgardy ve střední Evropě. Publikace nabízí přehled avantgardní kultury střední Evropy. Celý region srovnává tak, aby byly patrné nejen paralely a rozdíly, ale také souvislosti fenoménu avantgardy.
Rozhovor s Dorou Kaprálovou. Medailonek Franze Spiny
V první části pořadu přinášíme reprízu rozhovoru se spisovatelkou a publicistkou Dorou Kaprálovou, který vloni vzbudil velkou pozornost posluchačů.
Zastánce spolupráce Čechů a Němců v československém státě, agrárník a ministr Franz Spina
Ve výročí týdne si připomínáme historika a politika Franze Spinu. Narodil se 5. října 1868 v rodině sedláka a řezníka v Trnávce na Hřebečsku.
Kafka v Plzni. Němci obnovili kontroly na hranicích s Českem a Polskem. Medailonek Marie Treben
Ve výstavní síni Západočeské galerie Masné krámy v Plzni je k vidění dvojjazyčná česko-německá výstava Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem. Galerie ji připravila u příležitosti stého výročí spisovatelova úmrtí. Položili jsme několik otázek kurátorce výstavy Ivaně Skálové.
Shromáždění německých spolků vypsalo sbírku na pomoc obětem povodní z řad německé menšiny
Povodně ve střední Evropě těžce zasáhly také oblasti obydlené německou menšinou v České republice. Nejméně jedné rodině v Domašově u Jeseníku, příslušníkům německé menšiny, vzala povodeň celý dům a zahradu.
Trutnovská společnost česko-německého porozumění se stará o německé hroby. Medailonek Franze Grusse
Opuštěné a leckdy zchátralé hroby někdejších německých obyvatel jsou běžným jevem na hřbitovech zejména v pohraničí. Společnost česko-německého porozumění Trutnov-Krkonoše se o takové hroby stará. Jednatelku společnosti, paní Štěpánkou Šíchovou jsme pozvali k mikrofonu.
V Květnově se konal česko-německý festival. 100 let od narození spisovatele Heinricha Pletichy
Od pátku 30. srpna do neděle 1. září se v Květnově/Quinau na Chomutovsku v Krušných horách konal hudební festival. V poutním kostele Navštívení Panny Marie se představili čeští i zahraniční umělci, kteří na autentické nástroje hráli hudbu starých mistrů.
Na egyptských raketách, které rozčílily Izrael, se podílel i rodák z Vrchlabí
Výročí týdne patří raketovému konstruktérovi Wolfgangu Pilzovi. Narodil se 4. září 1911 ve Vrchlabí. Během druhé světové války pracoval jako odborník na motory ve vojenském výzkumném institutu v Peenemünde na baltském ostrově Usedom. Zde se pod vedením konstruktéra Wernhera von Braun testovaly rakety V2 a další rakety pro nacistické Německo.
Se Štěpánem Kučerou o knížce Gablonz/Jablonec. V Česku platí nejvyšší úroveň ochrany pro němčinu
Gablonz/Jablonec – to je název knihy novináře a spisovatele Štěpána Kučery. Pojednává o 20. století v Jablonci. V průběhu století se v tomto městě změnili obyvatelé, jazyk a zvyky, průmysl i vztah k okolním lesům.