- Podcasty
- Sousedé

Poslechněte si podcast: Knížka o Krakonošovi získala cenu Kniha roku Libereckého kraje
V soutěži Kniha roku Libereckého kraje letos mezi 41 přihlášenými publikacemi získala kniha Krakonoš Pán hor/Rübezahl, der Herr der Berg, kterou vydal Dům česko-německého porozumění. S vedoucím domu Petrou Laurin jsme si povídali nejen o této knize.
Sousedé
Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.
S německou spisovatelkou Inkou Parei o jejím pobytu v Liberci
Jak už z našeho vysílání asi víte, české nakladatelství Větrné mlýny společně s německým nakladatelství Schöffling zorganizovalo projekt s názvem Minout Prahu.
Německá spisovatelka Ronya Othmann chystá povídku o Olomouci
Nakladatelství Větrné mlýny ve spolupráci s vydavatelstvím Schöffling Verlag ve Frankfurtu nad Mohanem připravuje antologii povídek současných německých autorů o Česku. Vyjde dvojjazyčně a bude představena na knižním veletrhu ve Frankfurtu v roce 2026.
První velvyslanec NDR na Kubě se narodil v Hrádku nad Nisou
- června 1911 v Chotyni u Hrádku nad Nisou Friedrich „Fritz“ Johne. V Hrádku vychodil měšťanskou školu, po které se vyučil obchodním příručím.
Gregor Sander se nechal inspirovat Ostravou. Chebský statek v Milíkově láká na pestrý program
Nakladatelství Větrné mlýny pozvalo 12 současných německých autorek a autorů do 12 českých krajských měst s výjimkou Prahy a Středočeského kraje, aby nová místa poznali a napsali o nich povídku.
Před 61 lety hovořil v československém rozhlasu Max Brod o svém příteli Franzi Kafkovi a jeho díle
V rubrice archivní návraty si tentokrát pustíme unikátní nahrávku z roku 1964. Spisovatel a překladatel Max Brod vzpomíná na svého přítele Franze Kafku.
Mezi hosty Světa knihy byla také rakouská spisovatelka Sabine Scholl
Minulý týden se na výstavišti v Praze konal další ročník knižního veletrhu Svět knihy. Ani tentokrát nechyběl literární program Das Buch. Společně ho připravují Goethe Institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví a v jeho rámci představují německojazyčné autory a autorky.
Minout Prahu. 12 německých spisovatelů a spisovatelek se nechá inspirovat českými krajskými městy
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny oslovilo 12 současných německých spisovatelů. Každý z nich stráví jeden měsíc v jednom z českých nebo moravských krajských měst. Do konce roku pak odevzdá povídku tímto městem inspirovanou.
Ústí nad Labem na jaře a v létě roku 1945 ve vzpomínkách pamětníka
Hlavním a jediných tématem druhých květnových sousedů je 80. výročí od konce 2. světové války. Jednak si uvádíme několik česko-německých akcí, které se konají právě u příležitosti této události. Například česko-německé putování podél Labe a návštěv míst spojených s válkou s názvem Řeka naděje, anebo setkání českého a německého studentského bigbandu.
Školáci z Chříče se seznamují s historií soužití Čechů a Němců ve společném státě
V prvním květnovém vydání Sousedů jsme se vydali na Plzeňsko, do areálu pivovaru v obci Chříč, který funguje na bázi sociálního podniku. Pivovarský areál, kde je mimo jiné také muzeum každodennosti, spravuje sdružení Propolis, jenž také provozuje školu.
Výstava o významných ženách z Čech v Chemnitz. V Horní Lužici mají novou cyklostezku pro gravelbiky
V Chemnitz v galerii Nichts v kulturním domě Artur byla 15. dubna zahájena výstava s názvem Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou.