- Podcasty
- Alarm

Poslechněte si podcast: Soundsystém #18: Barbarské vzpomínky kapely Blur nabízí návod na to, jak se důstojně ohlížet zpět
Do osmnáctého dílu Soundsystému přišel v roli hosta Jiří Špičák, aby s posádkou podcastu pohovořil o vzpomínání stárnoucích mužů, které zachytila na své desce The Ballad of Darren britská kapela Blur.
„Pulp byli o sexu, Oasis o chlastání, ale Blur byli ti chytří. Proto jsem je měl rád," říká hudební publicista Jiří Špičák a vysvětluje, jak posledně jmenované kapele ke slávě pomohla obroda Velké Británie v devadesátých letech, kdy se po dlouhých letech vlády konzervativců dostal na post předsedy vlády labourista Tony Blair. "Cool Britannia" byla tehdy všude - ve výtvarném umění, ve filmu, i v hudbě. Z ní vznikl i vágní pojem britpop, který měl hlavně za cíl posilovat pozici ostrovních kapel a vytvořit protiváhu americkému grunge. Blur patřili k hlavním představitelům britpopu, byť k Británii byli vždy kritičtí. „Vysmívali se figurkám z britského každodenního života, točili satirické šlehy na britské maloměšťáctví,” dodává Špičák.
Dnes se ale Británie nachází ve zcela jiné pozici. „Británie není cool, a o tom je částečně i ta deska. Je to izolovaná, odříznutá země. Komerčně úspěšná kapela, která mluví o současné Británii, jsou Sleaford Mods, kteří jsou postavení na tom, že je to tam opravdu strašně v prdeli a hrozně to tam smrdí,” říká Jiří Špičák. Blur si na nové desce ze své země už moc legraci nedělají. „Je to konzervativní, melancholická deska,” říká Karel Veselý. Zasmušilost Damona Albarna na desce převážně složené z balad hraje svojí roli, ale to, co na nahrávce funguje nejsilněji, jsou dvojhlasy - momenty, kdy nejde přeslechnout, že desku natočila kapela.
I když se Blur na The Ballad of Darren vydali do nebezpečných vod vzpomínání stárnoucích mužů, jejich deska není patetická, neglorifikuje mládí a ani jeho nezřízenost. Nahrávka sice mluví o konkrétních zkušenostech a zážitcích kapely, Albarnovy textařské kvality jí ale otevírají i jiným demografickým skupinám, než jsou bílí muži přes padesát. Ohlížení se zpátky, revidování vlastní cesty, uvědomování si fuckupů ale i neochoty jít jinudy podle Michaela Peštové může fungovat v každém věku. „Je to univerzální pocit,” poznamenává moderátorka.
🎧Playlist:
Young Thug - Business Is Business
Julie Byrne - The Greater Wings
NewJeans - Get Up
Arthur Russell - Picture of Bunny Rabbit
Noname - Sundial
Jessy Lanza - Love Hallucination
Joanna Sternberg - I´ve Got Me
Blur - The Ballad of Darren
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na soundsystem@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček
Alarm
Audio kanál online deníku Alarm. Poslechněte si podcasty o politice, kultuře, sportu, nebo urbanismu.
http://a2larm.cz/
https://eshop.denikalarm.cz/
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Společně tvoříme mainstream!
Spojení se Stačilo! může pomoct pár lidem k mandátu, ale nepomůže sociální demokracii
O možné předvolební spolupráci SOCDEM a Stačilo! si ve Studiu Alarm povídali Jan Bělíček, Saša Uhlová a Pavel Šplíchal.
Podpořte vznik nových dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Všichni tady umřeme: Král Slunce, božský císař, nejmilovanější vůdce míru Donald Trump
Donald Trump má vždy pravdu. Kdo s tím má problém, bude deportován do Salvadoru.
Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Constance Debré o patriarchátu a matkách, které jsou jako psi, ale ne tak zábavné, zato zlejší
V nejnovějším dílu literárního podcastu TL;DR, který se odehrál živě na brněnském festivalu Obrfest, se věnujeme novele Constance Debré Love Me Tender.
Podpořte vznik nových dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Většina problémů zde byla už před příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Může za ně česká vláda
Se Sašou Uhlovou o její nové reportážní knize a vztahu české společnosti k ukrajinským běžencům. Kde se bere nenávist vůči uprchlíkům a jak s ní pracovat?
Podpořte vznik nových dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Všichni tady umřeme: Klima pokračuje ke kolapsu, čeští politici to ignorují
Z české politiky zmizel zájem o klima dříve než se v něm vůbec objevil.
Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Raut: Sex, umění a pozdní kapitalismus
Po čem touží pracující dívky? A jaký je rozdíl mezi sběratelem umění a klientelou sexuálních služeb? Ve třetím díle podcastu o umění Raut diskutují Julia Rot a Martina Šikulová, tvůrkyně propojující sexuální práci s uměním. Skrze audiovizuální tvorbu rozbíjejí stereotypické představy o lidech v sexbyznyse.
—
Epizodou vás provází Ester Grohová a Nela Pietrová. Dramaturgem podcastu je Max Dvořák. Zvukový obal vytvořila Ester Grohová. Zvukový mix a mastering dělal Ondřej Holý. Vizuální identitu pro celou sérii navrhlo studio Day Shift Office, food design pro doprovodné fotografie připravila Barbora Gábová ve spolupráci s Františkou Blažkovou, Annou Kameníkovou a Natálií Košťálovou (Bláznivé bruschetty). Fotografkou série je Viktorie Macánová. Podcast vznikl díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky. Hlavním partnerem tranzit.cz je nadace ERSTE.
IG @tranzit.cz
@biennale.matterof.art
FB @tranzit.cz
@biennale.matterof.art
WEB https://matterof.art/cz/podcast-raut-2025
Pay Gap: Politika je pro ženy neúprosná, ale bez žen se dělat nedá
Jak se funguje ženám ve vysoké politice? S jakými bariérami se musejí potýkat, s jakými útoky se setkávají a co naopak je v jejich práci povzbuzuje? A jak se do politiky vlastně dostaly? O tom a o mnohém dalším jsme si povídaly se dvěma poslankyněmi, Lucií Potůčkovou (STAN) a Klárou Kocmanovou (Pirátská strana).
Moshpit: Vezme umělcům umělá inteligence práci?
V nové epizodě MOSHPITu Klára, Jakub a Hugo probírají s Alicí a Atillou současnou podobu uměleckého vzdělávání, aktuální problémy, kterým čelí umělecká scéna a rostoucí vliv umělé inteligence v umění. Dokážeme ještě rozlišit lidskou tvorbu od té, kterou generuje AI? Co čeká umělce v blízké budoucnosti – a co se právě teď děje v kulturní scéně? Podcast Moshpit přináší druhou část minisérie Umění v časech neklidu.
Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Studio Alarm: Eskalace politického násilí v USA pokračuje. Už došlo i na vraždy politiků
Nepokoje v ulicích amerických měst, zadržování opozičních politiků i vraždy zákonodárců ve státě Minnesota. Americká politika má za sebou hodně divoký týden a začíná se propadat do spirály politického násilí.
Podpořte vznik nových dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Studio Alarm+: Jaderná karta je prostředkem, jak mobilizovat mezinárodní komunitu proti Íránu
O izraelských útocích na Írán a následné reakci íránského režimu jsme si v dnešním Studiu Alarm Plus povídali s arabistou Jakubem Koláčkem.
Podpořte vznik nových dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779