Pro a proti
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Soud po více než pěti letech stíhání zprostil Andreje Babiše obžaloby v kauze dotací pro Čapí hnízdo

Změní verdikt pohled na uplatňování presumpce viny u politiků? Nebo princip zapovídající politickou pozici trestně stíhanému nebo jen podezřelému člověku kultivuje politické prostředí? Pozvání do debaty přijali lidovecký senátor Jiří Čunek a poslanec Evropského parlamentu, předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

23:03

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Včera 23:44

Zvolení Pavla chápu jako snahu přestat se ohlížet do dob před rokem 1989, míní filozof Komárek

Generál Petr Pavel získal od voličů nejsilnější mandát v historii přímé prezidentské volby. Znamená to, že většině obyvatel Česka nevadí komunistická minulost příštího prezidenta republiky? „Volba ukázala, že tomu lidé snad po 30 letech nedávají tak velký význam,“ říká v Pro a proti publicista Jan Vaculík. Filozof, historik a redaktor serveru Seznam Zprávy Michal Komárek ale považuje téma komunistické minulosti obou kandidátů za důležité.

Před čtyřmi dny 23:58

Nedostatek zubařů? Pojištění nestačí, investovat musí i obce, radí zástupce zdravotních pojišťoven

Je zubařů, kteří by „na pojišťovnu“ ošetřili své pacienty, v Česku dost? Lidé si stěžují na nedostatek stomatologické péče a podle statistik zubaři ze systému veřejného zdravotního pojištění odcházejí. Stomatolog Pavel Chrz chápe, že do chudých regionů se zubaři s novými a nákladnými postupy nehrnou. Zástupce pojišťoven Ladislav Friedrich vidí řešení ve zvýšení účasti pojišťoven, ale i v různých motivačních pobídkách pro nové lékaře.

Před pěti dny 23:56

Konec levice v Čechách? Ve Sněmovně chybí, voliči jí ale nezmizí, míní Bělíček z Alarmu

S odchodem Miloše Zemana z prezidentského úřadu a odstoupením Josefa Středuly z boje o Hrad z politické mapy Česka mizí levice. Bude chybět, nebo současná vláda a parlament dostatečně hájí zájmy chudších, slabších a znevýhodněných? „Hájíme zájmy těchto lidí lépe než předchozí vláda Andreje Babiše (ANO),“ říká místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Strana zastupující takzvané lidi práce ve Sněmovně zatím chybí,“ míní šéfredaktor deníku Alarm Jan Bělíček.

Před šesti dny 24:03

Vyšší DPH státní rozpočet nezachrání. Zdaňme víc zisky a kapitál, doporučuje ekonom Fassmann

Vláda chystá kvůli vyrovnání schodku státního rozpočtu změnu v sazbách daně z přidané hodnoty. Chce sjednotit dvě nižší 10 a 15procentní sazby v jednu, nejčastěji se mluví o 13 až 14procentní. Ekonom NERVu Petr Janský podporuje mírné zvyšování DPH, odborářský ekonom Martin Fassmann varuje před inflačními dopady takového kroku a vyzývá ke strukturální změně zdanění.

Před týdnem 24:02

Kalousek: Pražský hrad byl sídlem králů. Pozici prezidenta v parlamentní demokracii neodpovídá

Od 8. března bude mít Česká republika nového prezidenta. Měl by i nadále úřadovat z Pražského hradu? Nebo by bylo lepší, kdyby se přestěhoval ze sídla králů do civilnějších prostor? „Měl by tam zůstat. Je to sídlo hlav českého státu po staletí a veřejnost je na to zvyklá,“ míní bývalý šéf Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé. „Kdyby prezident neměl sídlo na Pražském hradě, výrazně by to přispělo ke zcivilnění úřadu,“ říká bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Před týdnem 23:08

Strach o proměnu Izraele skrze nové právní reformy je oprávněný, věří publicista Novotný

Nový izraelský ministr zahraničí Eli Cohen prohlásil, že jeho vláda chce méně mluvit o Ukrajině, slíbil ale pokračovat v humanitární pomoci. Mění vláda Benjamina Netanjahua postoj Izraele k válce na Ukrajině a přiklání se na ruskou stranu? Politika zůstane stejná, možná se bude měnit rétorika, očekává bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider. Publicista Pavel Novotný očekává, že nová vláda si dá mnohem větší pozor, aby nepopudila Rusko.

Před týdnem 23:54

Výrobci léků slibovali obnovení dodávek, ale slib nesplnili, hájí ministerstvo náměstek Dvořáček

Antibiotik a dalších léků bude dost, slibuje dodávky na leden a únor ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vyřešil se tak problém s nedostatkem léků a šlo mu předcházet? Náměstek ministra Jakub Dvořáček slibuje řešení novelou zákona, poslanec Julius Špičák vyzývá k revitalizaci Státního zdravotního ústavu, který by svou prací mohl podobným krizím předcházet.

Před týdnem 23:52

Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu, říká Kocáb

Ať už druhé kolo prezidentské volby dopadne jakkoli, jisté je, že příštím českým prezidentem bude člověk s komunistickou minulostí. „Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 procent voličů, kterým nevadí komunistická minulost,“ říká hudebník Michael Kocáb. „Podstatné je, zda jsou schopní vnímat svou komunistickou minulost jako problematickou a jestli se dalších 33 let snažili aktivně toto své selhání nějak napravit,“ míní spisovatel a podnikatel Michal Horáček.

Před týdnem 23:41

Žádný tribunál Rusko k odpovědnosti za válku na Ukrajině nedonutí, věří novinář Zrno

Evropský parlament navrhuje zřídit tribunál pro vyšetřování zločinu agrese proti Ukrajině. Je takový speciální tribunál potřeba, nebo si se stíháním zločinů poradí Mezinárodního trestní tribunálu v Haagu? Europoslankyně Markéta Gregorová věří, že by instituce ulehčila práci všem dalším tribunálům, novinář Matyáš Zrno pochybuje, že Rusko se podřídí výroku jakékoliv instituce.

Před 2 týdny 24:00

Průzkumy odvádí pozornost od jiných témat, která jsou ve volbě důležitá, kritizuje Marek Hilšer

Někteří neúspěšní kandidáti z prvního kola prezidentské volby kritizují to, že byli rozděleni podle volebních preferencí. Pokřivují předvolební průzkumy průběh svobodných voleb? „Rozhodně, ukazuje to i řada studií, ovlivňují volební chování voličů,“ říká neúspěšný kandidát na prezidenta, senátor Marek Hilšer (nezávislý). „Souhlasím s tím, že nějakým způsobem ovlivňují voliče. Otázkou ale je, jak podaná informace voliče ovlivní,“ míní socioložka Paulína Tabery.