Souvislosti Plus
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Současná situace jako akcelerátor změn. Češi si pořizují domácí fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Rostoucí ceny energií nejspíše změní život ve společnosti. Musíme s nimi začít šetřit. A protože nejvíce energie spotřebováváme na bydlení, tak musíme změnit právě to, jak bydlíme. Mění současná krize naše další priority? A co vlastně s naším životním stylem udělají energetické úspory?

53:59

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před dvěma dny 53:48

Snaha mít zaměstnance zcela pod kontrolou připomíná novodobé nevolnictví, míní analytik Dombrovský

Firmy a zaměstnanci stále hledají optimální balanc mezi návratem do kanceláří a zachováním home officu. Právě nástup práce z domova umocnila protiepidemická opatření z let minulých. V době vrcholící covidové pandemie se tak urychlilo něco, o čem se léta mluvilo jako o budoucnosti. Jak moc se homeoffice nebo alespoň částečný tzv. hybridní model daří udržet? A pro koho je více výhodné nechat zaměstnance část týdne pracovat z domova?

Před týdnem 53:29

Prouza: V nejchudší třetině české společnosti vytahují lidé z košíků ovoce, zeleninu a lepší maso

S 15procentní inflací by ještě před dvěma lety nikdo nepočítal. Dnes to považujeme za docela slušný výsledek. Inflace a vysoké ceny energií zasáhly do našich životů a rodinných rozpočtů nebývalým způsobem. Zatímco ale část lidí žije v obavách z toho, jak zaplatí základní životní potřeby, jiná část jako by se vůbec nemusela omezovat. Je krize skutečná? Co je její největší problém? Jak o ni informují média a měla by krizové situace reflektovat lépe?

Před 2 týdny 53:22

Samořídící vozidla umí v krizových situacích reagovat mnohem lépe než řidiči, míní publicista

Umělá inteligence s námi dnes mluví, když si třeba objednáváme zboží nebo služby, pomáhá na recepcích, dokonce už i v ordinacích a jinde. Atraktivním oborem, který vyvolává velký zájem i debaty, jsou autonomní vozidla. Jejich budoucnost není zas až tak vzdálená nebo příliš virtuální. V médiích se ale často objevují případy nehod způsobených právě takovými automobily. Jsou tak obavy z autonomních vozidel oprávněné?

Před 3 týdny 53:14

Přírodovědec Hruška: Musíme dát věci zpět do přírodního stavu, jinak vodu v krajině nezadržíme

V roce 2015 se diplomaté na summitu v Paříži dohodli, že se země celého světa pokusí snížit produkci skleníkových plynů tak, aby průměrná teplota na zeměkouli stoupla pouze o 1,5 °C. Takový nárůst by i tak přinesl nepříjemné změny. Bohužel už teď je ale zřejmé, že se jedná o nesplnitelný cíl. Co teplotní změny přinesou a měla by se na ně připravovat i Česká republika?

20. říjen 2022 53:33

Kastelán zámku Český Krumlov: Covid změnil smýšlení o turismu. Směřujeme teď od kvantity ke kvalitě

Česká republika během koronavirové pandemie zažívala turistický bod mrazu a ani příchod války na Ukrajině situaci příliš nezlepšil. Přesto lidé začali po covidu opět více cestovat, i když v menším počtu, než jsou některá návštěvní místa zvyklá. Jaké množství turistů je přiměřené, aby z cestování měli radost nejen oni, ale také místní obyvatelé? Jak by měla města a popřípadě stát pracovat s turismem a jak se dá zlepšit?

13. říjen 2022 53:20

Malík: Dostali jsme se do srážkového stínu Alp. To je v novodobé historii něco naprosto výjimečného

Sucho v hlubokých podzemních vrstvách pokračuje. Dostupnost vody s bude i v příštích letech zřejmě snižovat. Co vodu do krajiny vrací? Jaké nástroje máme, abychom si ji v krajině udrželi?

6. říjen 2022 53:33

Senátní volby mají dlouhodobě nízkou účast. Nastal čas na reformu horní komory?

Senátní volby skončily a výsledek potvrdil nejen úspěch vládní koalice, ale také slabý voličský zájem. Kdy se opakované debaty o nevalné přitažlivosti Senátu přelijí v akci? Má horní komora v současné podobě smysl a bylo by možné ji nějak reformovat?

29. září 2022 52:35

Inovátorka Pavlíková: Investice do betonu se nám daří, do technologií a lidí ale už moc ne

Hlasy jsou sečteny, komunální volby skončily a strany začaly vytvářet nové koalice ve městech i obcích. Jaká je kvalita života lidí ve velkých českých městech? „To hodnocení jsme se snažili do velké míry pojmout komplexně a vyhnout se žebříčku, kde se žije nejlépe a kde nejhůře. Naopak jsme chtěli vydefinovat konkrétní dimenze,“ říká Sarah Komasová, analytička ústavu empirických výzkumů STEM.

21. září 2022 52:24

Ekonomka Fialová: Problém vládní kampaně je, že není cílena na lidi, kteří ty informace potřebují

Vláda dnes bude projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Nejen Česká republika, ale i ostatní evropské státy si v oblasti ekonomiky prochází největší krizí za několik posledních let. Vysoké ceny energií způsobené válkou na Ukrajině znejistily nejen trhy, ale i firmy a domácnosti, na které dopadla vysoká inflace. Dokáže vláda přijít s řešením, které by tuto situaci uklidnilo? A je schopná případná řešení jasně vysvětlit stále nervóznějším lidem?