Ve vatě
Epizoda 282. červen 2022

Poslechněte si podcast: Soláry na střechu stojí i půlmilion, už za sedm let se vám ale vrátí

Solární panely na střeše mají punc investice pro bohaté nebo „zelené“ blázny. Jak ale energie zdražuje, zájem o ně rapidně roste. Statisícové náklady se totiž vrátí už za sedm let, říká popularizátor čisté elektřiny Jan Staněk (Electrodad.cz).

39:45

Ve vatě

Vydává: Seznam Zprávy

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů z řad investorů a odborníků. Poslechněte si konkrétní rady na téma investic, inflace, úvěrů nebo hypoték. Finanční „kápezetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené. Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 73Před třemi dny 37:07

Skousněte drahou hypotéku. Byty zlevnily i o milion

Panelákový 2+1 v Olomouci zlevnil za půl roku o 800 tisíc, stometrový mezonet s terasou za Prahou o víc než milion. Hypoteční expert Libor Ostatek říká, že drahým hypotékám navzdory vyjde byt se slevou líp než v době laciných úvěrů.

Epizoda 72Před týdnem 29:53

Dluhopisy firem jsou jako minové pole. Pozor, komu půjčujete

Češi – v úprku před inflací – brousí kolem dluhopisů firem. Průměrný výnos aktuálně kolem 9 procent vypadá lákavě, známé jméno na obligaci ale není záruka, že peníze dostanete zpět, varuje investor Lubor Žalman.

Epizoda 71Před 2 týdny 32:49

Kam investovat v roce 2023? Banky nezklamou, technologie nechte spát

Až na dveře zaťuká recese, centrální banky nás patrně zase zasypou penězi a i trhy budou profitovat, domnívá se ekonom Dominik Stroukal. Nejlepší investice jsou podle něj ty do bank, technologické akcie by zatím nechal spát.

Epizoda 70Před 2 týdny 33:56

Speciál: Práce v roce 2023. Jak si říci o vyšší plat?

Firmy sice nyní nabírají až o pětinu méně lidí než loni, velké propouštění ale není na obzoru. Mzdy i letos dál mírně porostou, zhruba o 6 až 9 %, odhaduje analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský. Inflaci tak ale ani letos nedohoní.

Epizoda 69Před 3 týdny 29:31

Jak si vybrat akcie krok za krokem

Akcie loni přišly až o pětinu své hodnoty. Popadané tituly lákají investory k nákupu. O 20 % klesl index S&P 500, sdružující pětistovku největších amerických firem. Tesla a Meta spadly o 60 %. ČEZ na konci roku mínus 7%.

Epizoda 6730. prosinec 2022 19:38

Deset knih, které vám pomůžou lépe zacházet s penězi

Experti Daniel Gladiš, Lubor Žalman, Dominik Stroukal a Daniel Gladiš a autorka podcastu Ve vatě Markéta Bidrmanová doporučují deset knižních titulů, které vám pomůžou nejen lépe investovat, ale i porozumět financím. Ve výběru najdete publikace bývalých traderů, bankéřů, vědců i vizionářů.

Epizoda 6829. prosinec 2022 34:28

Nejlepší rok na koupi bytu přichází

Zatímco loni prodeje nemovitostí trhaly rekordy, letos v létě jako když utne. Ceny bytů tak konečně začaly padat. Prodejci je letos nabízejí v průměru o sedm procent laciněji než loni, říká hypoteční expert Libor Ostatek.

Epizoda 6622. prosinec 2022 33:05

Úroky na „spořácích“ jsou na maximu. Na inflaci ale nestačí

Trvalo měsíce, než banky zareagovaly na vyšší cenu peněz a odměnily vkladatele vyššími úroky. Podle exbankéře Lubora Žalmana ale vysoké úročení vkladů na spořicích účtech dlouho nevydrží.

Epizoda 6420. prosinec 2022 17:27

Speciál – Na co myslet při vybírání fotovoltaiky pro váš dům

Investice do fotovoltaické elektrárny se navzdory vysokým pořizovacím nákladům vyplatí. Komu se ale opravdu vyplatí? To a více vysvětluje Lukáš Papež, který má na starosti instalace ve společnosti Woltair.

Epizoda 6515. prosinec 2022 32:27

Kdy splaskne bublina? Krach přijde, když se staví nejvyšší mrakodrap

Mezi lidmi je po manickém tištění bankovek za covidu stále příliš peněz. Riziko splasknutí ekonomické bubliny stoupá. „Množství rizik, která by mohla něco propíchnout, je větší než v roce 2007,“ říká ekonom Dominik Stroukal.