Tady to znám
7. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Sochař Petr Váňa potřeboval být kvůli své práci dál od lidí. Ideální místo našel v obci Karlík

Akademický sochař a restaurátor Petr Váňa se narodil v Řevnicích. Po studiích na sochařské škole v Hořicích a pražské Akademii výtvarných umění se do nich vrátil zpátky. Protože chtěl ale pracovat s kamenem, pochopil, že hlučná a prašná práce bude potřebovat ateliér někde na samotě, dál od lidí. A tak si našel místo na okraji obce Karlík u Dobřichovic na Praze-západ, kde žije a tvoří dodnes.

25:26

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.

Web

Před čtyřmi dny 21:10

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích má atmosféru právě ukončeného pracovního dne horníků

Ve Vinařicích na Kladensku se uhlí začalo těžit v roce 1877. A těžilo se tam celých 120 let. Ovšem ještě než byla těžba definitivně ukončena, vznikl v tamním černouhelném dolu Mayrau působivý hornický skanzen. A my jsme se jeho prostory i někdejším těžebním provozem nechali provést pedagogem volného času Hornického skanzenu Mayrau Davidem Bergerem.

Před týdnem 16:25

Český Šternberk je jedním z nejstarších českých hradů. Jeho interiéry jsou ovšem zámecké

Hrad Český Šternberk na Benešovsku se tyčí na skalním hřebeni vysoko nad řekou Sázavou. I dnes je v rukách šlechtického rodu, který ho vlastnil od samotného začátku. Hrad má stále vnější gotickou podobu, ale jeho interiéry byly v době baroka přeměněny na zámecké, aby se tam jeho majitelům pohodlně bydlelo. Působivým Českým Šternberkem nás provedla zástupkyně kastelánky Kateřina Míková.

Před 2 týdny 20:55

Ze Slánské hory je vidět krásný západ slunce. S horským vůdcem si můžete zkusit i tamní via ferratu

Město Slaný na Kladensku se může pochlubit řadou pamětihodností. A také Slánskou horou. Sice není nijak vysoká, ale rozhodně je neobyčejná. Jednak je to přírodní památka. Kromě toho byste na ní našli starodávné hradiště, obětní kámen, tři dřevěné kříže, jeskyni a dokonce i via ferratu. Zajištěnou lezeckou trasu, kterou si může vyzkoušet každý. Všechny zajímavosti nám představil místní rodák a zároveň certifikovaný horský vůdce Roman Kozelka.

Před 3 týdny 17:42

Cinibulkova naučná stezka na Kokořínsku vede kolem pozoruhodných skal i skalním bludištěm

Kokořínskými lesy u Mšena na Mělnicku se můžete projít stezkou, na které potkáte plno zajímavých skalních útvarů a dobrodružných adrenalinových míst. Cestou uvidíte Faraona, Obří hlavu, Žábu, nahlédnete do jeskyně jménem Obraznice a projdete i Průsečnou skálou. Nás Cinibulkovou naučnou stezkou provedla bývalá ředitelka Regionálního muzea Mělník a navíc rodačka z Kokořína Miloslava Havlíčková.

1. září 2023 23:02

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí na tři desítky letadel. Replik i originálů

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi je plné krásných historických letadel. A také modelů, letecké techniky a spousty dalších zajímavostí a lákadel. Muzeum se pro veřejnost otevřelo v roce 2015 a od té doby pravidelně pořádá i dobové letecké dny, během kterých představuje stroje nejen na zemi, ale i ve vzduchu. Do světa aviatiky nás zavedl letecký modelář, pilot a ředitel mladoboleslavského muzea Vladimír Handlík.

25. srpen 2023 20:39

Stezka Svatojánské proudy vede nad vodní hladinou. Nabízí krásné přírodní scenérie i osadu Ztracenku

Stezka Svatojánské proudy nabízí úžasnou romantickou procházku s trochou adrenalinu. Vede podél řeky Vltavy mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Cestu lemuje krásná divoká příroda, užít si můžete romantické výhledy na řeku a také se zastavit ve slavné trampské osadě jménem Ztracenka. Stezkou nás provedl Zdeněk Jirásek z Klubu českých turistů.

18. srpen 2023 22:02

V Centru řemesel v Ostré si sami vyzkoušíte stará řemesla a odpočinete si v půvabných zahradách

V obci Ostrá u Lysé nad Labem vyrostlo před třiceti lety působivé Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus. V jeho areálu se návštěvníci mohou seznámit s dávno zapomenutými řemesly, které v minulosti byly součástí každodenního života. A také se projít středověkými uličkami a pestrými zahradami, které přibližují pěstování nejrůznějších rostlin a bylinek. Nás celým areálem provedla vedoucí společnosti Botanicus Dana Hradecká.

11. srpen 2023 23:05

Z Albertových skal u Sedlčan je úchvatný pohled na meandry Vltavy. Vyhlídek je na nich několik

Zhruba uprostřed Slapské přehrady se na jejím pravém břehu rozprostírá národní přírodní rezervace pojmenovaná Albertovy skály-Drbákov. Je to jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A to hlavně díky divoké přírodě a krásným vyhlídkám na Vltavu. A protože se tato půvabná rezervace nachází nedaleko Sedlčan, provedl nás jí ředitel Městského muzea v Sedlčanech David Hroch.

4. srpen 2023 17:03

Vyšehrad je památkou, parkem, vesnicí a symbolem v jednom, říká jeho ředitel Petr Kučera

Vyšehrad je jedinečný historický areál tyčící se na skále nad pravým břehem Vltavy. Zdaleka to není jenom působivá Bazilika sv. Petra a Pavla, která je jeho z dálky viditelnou dominantou. Je to i několik parků ozdobených sochami, podzemní chodby zvané kasematy, hřbitov, kde odpočívají známé osobnosti, a v neposlední řadě i monumentální hradby s úžasnými výhledy na Prahu. To všechno nám představil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

28. červenec 2023 22:54

Hrabalova chata dýchá poklidnou atmosférou. Stejně jako celé Kersko, říká ředitel Polabského muzea

Kersko je osada v obci Hradištko na Nymbursku, která vznikla ve 30. letech minulého století. Proslavil ji zejména spisovatel Bohumil Hrabal, který tam léta žil a čerpal inspiraci pro svoji povídkovou knihu Slavnosti sněženek. Společně s ředitelem Polabského muzea Janem Vinduškou jsme navštívili jeho chatu, slavnou restauraci Hájenku a prošli se i Hrabalovou stezkou, která vede malebnou přírodou a přibližuje všechna zajímavá místa Kerska.