Vizitka
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Sochař Jindřich Zeithamml: Sekat do kamene je nádherná, zdravá záležitost. Dnes to skoro nikdo neumí

„Jako bychom si prolistovali celé dějiny umění až na úplný počátek, kdy filozofie uvažovala v čistých idejích vztahu člověka a přírody," říká o tvorbě vystudovaného sochaře a dlouholetého pedagoga Jindřicha Zeithammla kurátor Petr Vaňous. O proplouvání mezi sochou, objektem, kresbou a malbou, ale také o důležitosti geometrie s panem Zeithammlem mluvila ve Vizitce Markéta Kaňková.

44:55

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Před čtyřmi dny 44:46

Za českou fotku je stále třeba bojovat, říká Antonín Dufek

Byly doby, kdy si galerie kupovala fotografie od Josefa Sudka za dvě stovky – přesně tolik totiž za své snímky dostávala další důležitá, ovšem mladší a méně známá osobnost tohoto oboru Karel Otto Hrubý. O jeho přínosu tuzemské fotografii i sbírkotvorné činnosti mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem muž, jenž sám pro českou a moravskou fotku udělal spoustu práce: historik umění a kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Antonín Dufek.

Před pěti dny 48:59

Malování obrazu by mělo být jako zdravé vaření, říká Vladimír Kokolia

„Největším úspěchem učitelství je studenta nezkazit. Ti lidi v sobě mají talent, a talent v minulosti bývala peněžní jednotka. Takže učitel se jen musí snažit, aby ho neproměnil na drobné,” říká malíř a pedagog Vladimír Kokolia. Na AVU je už třicet let vedoucím ateliéru Grafika 2, přesto nejraději ze všeho pracuje na svých obrazech. Aktuálně má prý už třetí den malířský absťák. Do Vizitky ho pozvala Markéta Kaňková.

Před týdnem 48:50

Designér Václav Mlynář: Nejsem sklářský expert. I proto dokážu z chyb udělat přednost

Popsal by se jako pracovitá, kreativní a odpovědná osoba – ostatně jaké jiné vlastnosti by měl mít člověk, který ve čtyřiatřiceti zastává pozici uměleckého ředitele světově úspěšné firmy Bomma vyrábějící svítidla, má už druhý vlastní ateliér, vyučuje design na vysoké škole a k tomu se doma stará o malou dcerku? O skle, rodinných kořenech vyrůstajících z architektonického podhoubí i o vztahu k historii si s ním ve Vizitce povídala Markéta Kaňková.

Před týdnem 48:41

Ilustrátor Karel Osoha: Studium animace je pro kreslení komiksu nejlepší základ

Ve slovenštině existuje slovo osoh – užitek. Animátor a komiksový kreslíř Karel Osoha je svému oboru k užitku stoprocentně: pod jeho rukou a prosvětlovákem totiž vznikly ceněné komiksové knihy Prašina, Návrat krále Šumavy či Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci. Za sešity ze série Prašina: Křídový panáček získal Cenu Muriel. Jak dlouho jeden takový sešit vzniká? A proč se Osohovi nechce pokoušet štěstí v zahraničí? I o tom ve Vizitce mluvil s Ondřejem Cihlářem.

Před týdnem 45:58

Dana Sahánková: Chci, aby mé obrazy překvapovaly i mě samotnou

Má ráda renesanční umění: Tiziana, Michelangela nebo Dürera. Ve svých obrazech pracuje s náhodou a mytologií a občas se jí do tvorby připlete něco jako zázrak. Příkladem je obraz Oheň, jímž hořím, který jí pod rukama zcela nečekaně zčervenal. I tento obraz absolventky AVU Dany Sahánkové je možné vidět v Galerii Václava Špály. O své tvorbě mluvila detailně s Markétou Kaňkovou.

Před týdnem 51:20

Vojtěch Boháč: I kdyby teď Putin zemřel, obrat v Rusku není možný

Do Ruska se letos třiatřicetiletý zakladatel reportážního webu Voxpot.cz Vojtěch Boháč poprvé podíval v jedenadvaceti. Měl v té době procestovanou západní Evropu, která mu přišla podobná, a chtěl prozkoumat i druhý cíp. Ten, který většinu jeho přátel nezajímal. Od té doby je Rusko a Ukrajina nedílnou součástí jeho života. O tamní mentalitě, ale i o provozu Voxpotu mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před 2 týdny 44:36

Katherine Kastner: Od začátku bylo jasné, že umělce musíme vyvážet

Když se Katherine Kastner spolu s Camille Hunt v polovině nultých let rozhodly, že v Praze založí soukromou komerční galerii, pracovaly systémem pokus – omyl. Dnes patří Galerie Hunt Kastner ke stálicím na galerijní scéně u nás i v zahraničí. Proč se někdejší ekonomka s prací v newyorské bance rozhodla, že nebude chybět u porevoluční transformace Československa? I o tom s Katherine Kastner mluvila ve Vizitce Markéta Kaňková.

Před 2 týdny 47:00

Herec Michal Kern: Autenticitě postavy Arvéda pomohlo, že jsem maximálně odhalil vlastní nitro

Mluví o sobě jako o „herci rozlítaném“ – takovém, který spíš než velkou scénu nebo naopak alternativní produkci vyhledává „různorodé impulsy“. I proto je od roku 2006 na volné noze. Na nekonečných televizních seriálech si trénuje jistotu před kamerou, baví ho tvůrči svoboda, kterou dostává od Daniely Špinar, i sebevědomí, s nímž ke zkoušení přistupuje mladá generace. Herce Michala Kerna pozvala do Vizitky Markéta Kaňková.

Před 2 týdny 43:56

Silvia Krivošíková: Prázdná peněženka a hledání síly. Všechno, co maluju, je moje vlastní zkušenost

Dědeček malující olejovými barvami krajinu a Ilja Repin, autor obrazu „Ivan Hrozný a jeho syn Ivan 16. listopadu 1581“. Tito dva muži mají velký podíl na tom, že se Silvia Krivošíková pustila do studia malby. Čím vším jsou pro ni oči? Kolik prostoru dostává v jejích melancholických malbách humor? Co má uložené v čarovné skříňce a jak se stalo, že osm let strávila v Portugalsku? Ve Vizitce o tom tato slovenská výtvarnice mluvila s Markétou Kaňkovou.