Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Sochař a světoobčan. Nová výstava Ivana Meštroviće si klade za cíl obnovit zájem o sochařské médium

Jeho tvorba byla ukotvena v antické a středomořské tradici, ale byla ovlivněna i vídeňskou secesí, symbolismem, nebo impresionismem. Řeč je o chorvatském sochaři Ivanu Meštrovičovi. Měl vztah i k českému prostředí – přátelil se s rodinou Masaryků i s českým sochařem Bohumilem Kafkou. Ne nadarmo dostala jeho výstava, kterou 24. listopadu otevře Galerie hlavního města Prahy v hlavní budově Městské knihovny v Praze, název Ivan Meštrović: Sochař a světoobčan.

06:24

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 11:00

Výjimečná osobnost a krutý osud. Příběh lékařky Vlasty Kálalové Di Lotty má divadelní zpracování

Jako jedna z mála ve své době se věnovala výzkumu tropických chorob. V polovině dvacátých let minulého století založila a vedla soukromou kliniku v Iráku. Po návratu do Československa ji nacisté připravili o rodinu – ale ne o touhu dál pomáhat… Autentický příběh odvahy a odhodlanosti polozapomenuté lékařky Vlasty Kálalové Di Lotti se dočkal divadelního zpracování.

Dnes 06:25

Obrovské tělo, v jehož prostoru se odehrává řada příběhů. Eva Koťátková představila novou instalaci

Eva Koťátková patří k nemnoha českým výtvarným umělcům, kteří se dokázali prosadit i na mezinárodní umělecké scéně. Její výstavu Moje tělo není ostrov připravila Národní galerie ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze.

Včera 10:53

Renesanční umělec Arnošt Goldflam. Jeho život odkryjí vltavské Osudy již příští týden

Arnošt Goldflam je autorem nejméně 80 her a dramatizací, na svém kontě má desítky inscenací v řadě českých divadel. Napsal několik sbírek povídek, ztvárnil řadu rolí v divadle, filmu, televizi a rozhlase. Od roku 1990 vyučoval na Divadelní fakultě JAMU a v roce 2007 byl jmenován profesorem. Od příštího týdne můžete na Vltavě poslouchat jeho Osudy.

Včera 05:32

Nová expozice Národní galerie je věnovaná české architektuře a životnímu stylu v období 1956–1989

Hned čtyři nové projekty připravila na závěr roku Národní Galerie Praha. Ve Veletržním paláci je k vidění výstava vizuální umělkyně Evy Koťátkové, na ochozu Malé dvorany je zdarma přístupný Ateliér tvorby a laboratoř asociativního čtení a v Klášteře Svaté Anežky České vznikla komorní výstava V hloubce a po povrchu, věnovaná využití výpočetní tomografie v průzkumu děl starého umění.

Před dvěma dny 06:29

Šťastné a hrůzostrašné. Pavel Pecháček sbírá pro své antologie nejlepší vánoční kostlivce ve skříni

Stará panská sídla plná tmavých koutů, měsíční světlo odrážející se na zasněžených planinách a vítr bezútěšně dující za okny. Tak vypadají vánoční svátky v anglosaských strašidelných povídkách. Jejich už druhou antologii s názvem Šťastné a hrůzostrašnější sestavil a přeložil Pavel Pecháček.

Před dvěma dny 06:42

České kino. Vzniká první evropský portál, který chce nabídnout národní kinematografii v plné šíři

Nová internetová platforma České kino má ambici nabídnout na jednom úložišti všechny české (a slovenské) filmy, které prošly kiny. Začíná s šesti sty padesáti tituly, do konce ledna jich má být osm set, a každý měsíc by měly přibývat další. A vedle toho i články, průvodce po filmových místech, rozhovory a medailony tvůrců.

Před dvěma dny 26:50

Hej Mistře. Jihočeské divadlo uvádí scénické zpracování Rybovy České mše vánoční

Jablka, ořechy, vůně vánočky a za okny zasněžená krajina našich prababiček. Poetická inscenace dvou klíčových děl jihočeských Vánoc, Rybovy České mše vánoční a výběru ze Svatoroční muziky Adama Václava Michny z Otradovic, zakládá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích novou vánoční tradici.

Před třemi dny 08:12

Cesta časem. Jedním z hlavních hrdinů retro detektivky Glatz je samo titulní město

Kladsko, polsky Kłodzko, německy Glatz – město na jihu polského Dolnoslezského vojvodství je plnohodnotnou postavou historické detektivky Glatz polského novináře, spisovatele a scenáristy počítačových her Tomasze Duszyńského. Proč děj situoval právě do této lokality a do roku 1920, z čeho vycházel v postavách vyšetřovatelů podivných vražd? A nakolik má blízko ke knihám Volkera Kutschera, k jehož krimi řadě Mokrá ryba bývá jeho tvorba přirovnávána?

Před třemi dny 10:18

Poezie je jedinečná a nenahraditelná. Petr Borkovec se stal novým básníkem hlavního města Prahy

Praha patří už od roku 2018 ke světovým metropolím, které mají svého městského básníka. Po Vítovi Janotovi jím bude po dobu jednoho roku spisovatel, překladatel a také pravidelný tvůrce vltavských ranních úvah Petr Borkovec. Kolik napsal básní o Praze? O čem je jeho poslední svazek Pozorovatelská cvičení? A na čem v současné době pracuje?

Před šesti dny 05:53

Oslava fantazie a představivosti prožívaná všemi smysly. Cirk La Putyka uvádí inscenaci Senses

Slavný finský režisér Maksim Komaro opět spolupracuje se souborem Cirk La Putyka. Společná inscenace “Senses”, neboli smysly, se dnes představí veřejnosti na holešovické scéně Jatka78. Jejím cílem je oslavit samu podstatu cirkusu jako svobodného, hravého a imaginativního nástroje.