- Podcasty
- Můj dům studio

Poslechněte si podcast: Smysluplný celek firmy HELUZ jako ruka podaná stavebníkům
Stavíte pouze jednou v životě a hotový dům už nelze změnit. Stavte ho tedy pořádně. To je hlavní myšlenka nové iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ. Stavebníky v ní nabádá k tomu, aby projekt plánovali komplexně a kromě cen zvažovali další parametry. Například energetickou náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav nebo její ekologickou stopu. Další výhody této iniciativy nastíní v našem podcastu Eliška Smolová a Pavel Heinrich z firmy HELUZ.
Můj dům studio
Podcast o bydlení, architektuře a stavbě rodinného domu
Lukáš Kovanda: Co čeká české stavebnictví v roce 2023
Přednáška ekonoma Lukáše Kovandy na téma „Co čeká českou ekonomiku a stavebnictví v roce 2023“.
Pavel Kiršner: Stavbu na cizím pozemku nikomu nedoporučuji
Podle občanského zákoníku je stavba součástí pozemku, čili stavět na cizím s sebou nese určitá rizika. O dům bychom mohli klidně přijít. Je stavba na cizím pozemku vzácností? Jaká konkrétní rizika s sebou přináší? A jak soud posuzuje chování v dobré víře? Odpovídá Pavel Kiršner z advokátní kanceláře Ciprýn & Kiršner.
Proč stoupá obliba pórobetonu? Skýtá ideální stavební vlastnosti
Pórobeton je velmi oblíbený stavební materiál pro své ideální vlastnosti. Práci s ním zvládne i poučený laik a manipulace s ním je poměrně jednoduchá. Proč se pórobetonu říká Ytong a v čem je toto pojmenování zavádějící, objasňuje odborný redaktor Petr Kotek.
Gabriela Kaprálová: Rekonstrukce zemědělské usedlosti na moderní bydlení
Velmi zajímavé venkovské stavení najdeme v těsné blízkosti vyhledávaného středověkého hradu. Můžeme ho nazvat třetím domem pod skálou, protože je třetím pokračováním rekonstrukce unikátní zemědělské usedlosti na moderní vícegenerační bydlení a rekreaci. O průběh proměny jsme si povídali s architektkou Gabrielou Kaprálovou, autorkou rekonstrukce.
Roman Pommer: Jak vybrat dobrého obkladače a jak obklady správně udržovat
Na webových stránkách Cechu obkladačů ČR je desatero, podle kterého lze vybrat dobrého obkladače. A jedno z pravidel zní, pokud má obkladač čas přijít hned druhý den, což se někdy může stát, protože mu zrovna vypadne nějaká práce, nesmí přijít a hned začít obkládat. Takového okamžitě vyhodit, říká v Můj dům studiu prezident Cechu obkladačů ČR Roman Pommer.
Pavel Podruh: Jak se žije v celoročně soběstačném domě
Poblíž Vyššího Brodu vznikl v minulých letech zcela unikátní soběstačný dům, který je celoročně nezávislý na energetických sítích. Jeho autorem je Pavel Podruh, který dokázal, že fotovoltaika za správně nastavených podmínek může dávat dostatek energie i v zimních měsících.
Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín
Vysoké ceny plynu a elektřiny vedou mnoho majitelů rodinných domů k opětovnému spalování tuhých paliv. Jakou roli v tom hraje dobře připravený a servisovaný komín? Jak má vypadat správně provedený komín? A k jakým chybám nejčastěji dochází při instalaci komína? Dalším hostem Můj dům studia byl ředitel Asociace pro optimalizaci komínů a spalování APOKS Ing. Walter Sodomka.
Libor Soukup: Kamna umožňují nezávislost na elektřině a plynu
Vzhledem k vysokým cenám plynu a elektřiny se lidé opět vracejí k topidlům na pevná paliva, především ke dřevu. Kromě radosti z finančních úspor zažíváme i příjemný pocit z otevřeného ohně. Jak se od sebe jednotlivá topidla na tuhá paliva liší? Nejen o tom v Můj dům studiu mluví Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.
Aleš Gadlina: Jak se staví dům v prudkém severním svahu
Aleš Gadlina se věnuje stavbě rodinných domů dvě desítky let a jasno má v mnoha ohledech. Například, že nikdy nešetří při zakládání budovy ve složitém terénu, a také nenavrhuje interiéry, protože – jak sám říká - nemá cit pro barvy jako mají ženy. S jakým problémem se musel potýkat při stavbě domu, který je celý orientovaný na sever a ještě ke všemu se potýká s dvanáctimetrovým převýšením? Více v dalším díle Můj dům studia.