Odpolední interview
8. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Šmykňa. Je to asi jediný folklorní soubor u nás, který se jmenuje podle budovy

Když se mladí manželé Machačovi přestěhovali před více než 30 lety do Ostravy, stýskalo se jim po muzicírování. Zejména paní Eva chtěla zase tančit. No a tak si založili vlastní folklorní soubor.

09:45

Odpolední interview

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.

Web

Před třemi dny 09:46

Mezi farmy, které se pustily do záchrany ovcí valaška, patří také ta z Jeseníku nad Odrou

Záchraně českého plemene ovcí valaška se Lumír Kuchařík věnuje už přes 20 let. Spolu se ženou mají malé hospodářství se zhruba 30 ovcemi tohoto původního českého plemene.

Před čtyřmi dny 10:01

Spolek přátel Vrbenska letos slaví už 20 let. Vede ho Karel Michalus

Bylo jich pět. A rozhodli se, že chtějí organizovat zajímavé výstavy a události ve svém městě. Řeč je o Spolku přátel Vrbenska, který právě letos oslavil už 20 let svého trvání. Povídali jsme si s jeho předsedou Karlem Michalusem.

Před šesti dny 10:07

V podkroví úřadu ve Skotnici najdete zajímavou podívanou

Podrbat pod bradou ukázkového kozla, osahat si starý žebřiňák nebo rozhýbat pračku kývačku. Muzeum venkovského života a zemědělství ve Skotnici dovoluje svým návštěvníkům mnoho a dopřává jim opravdovou ochutnávku starých časů.

Před týdnem 10:02

Dlouholetý šéf ostravského baletu Igor Vejsada dnes cestuje po světě s Pražským komorním baletem

Baletní mistr Igor Vejsada spojil na dvacet let svůj život s Národním divadlem moravskoslezským. Na jubilejní 20. ročník Svatováclavského hudebního festivalu přijel s Pražským komorním baletem a Zemlinského kvartetem.

Před týdnem 09:32

Kouzlo babiččiny kuchyně. Netradiční výstavu připravil spolek Sousedé 55 plus

Zámecký klub v Hlučíně se na tento víkend proměnil v útulnou babiččinu kuchyň. Spolek Sousedé 55 plus tam připravil svou další amatérskou výstavu.

Před týdnem 10:27

Oživit denní program seniorům v bystřickém DPS pomáhají i virtuální brýle

Novou zábavu i poznávání. Díky virtuální realitě teď mohou senioři z Domova s pečovatelskou službou v Bystřici na Třinecku cestovat po světě. A nejen to. S pomocí speciálních brýlí se projdou po lese nebo si zatančí s krásnými tanečnicemi. Brýle má zařízení zapůjčené díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Před týdnem 11:18

Pomalu se mu blíží osmdesátka, ale výtvarník Petr Boreček z Třince je stále velmi tvůrčí

Výtvarník Petr Boreček z třineckých Oldřichovic odhalil před pár dny svoji další sochu. A to před Domem s pečovatelskou službou v Bystřici. Vedle soch je také autorem řady obrazů a v poslední době i fotografií.

Před týdnem 10:04

Obecní knihovna v Bašce slouží také jako galerie místních tvůrců a umělců

Knihovna v Bašce je všestrannou kulturní institucí. Kromě knihovnických služeb čtenářům nabízí taky kulturní vyžití a provozuje třeba galerii.

Před 2 týdny 10:45

Muzikanti a přátelé si koncertem připomněli nedožité osmdesátiny Jaroslava Wykrenta

Řada muzikantů se střídala minulou neděli na pódiu Městského domu v Přerově u příležitosti nedožitých osmdesátin skladatele, textaře, básníka a písničkáře Jaroslava Wykrenta. Koncertem, který natáčel Český rozhlas, provázel Ivan Němeček, kapelník In Blue.

Před 2 týdny 08:23

Rukopis je stejný identifikátor člověka jako jeho otisk prstu, tvrdí grafoložka

Zda je člověk energický, má ostré lokty, dodržuje pravidla či naopak má sklony k agresivitě. To vše prý lze podle grafoložky Jitky Zahrádkové vyčíst z rukopisu. Vyzpovídali jsme ji na nedávném ostravském veletrhu Zdraví a Duše.