Jak to bylo doopravdy
20. červen 2022

Poslechněte si podcast: Smrt Jana Masaryka dodnes rozděluje společnost. Jde i o symbol začátku totality, míní historik

Příjmení Masaryk patřilo v období prvorepublikového Československa k velmi obdivovaným. Nejvíc byl uctíván zakladatel státu Tomáš Garrigue Masaryk. Už jen to, že mu lid říkal „tatíček“ leccos naznačuje. Syn Jan se od otce velmi odlišoval, ale populární byl také. Jeho nečekaná smrt se stala mezníkem ve vývoji státu – a společnost rozděluje dodnes.

23:01

Jak to bylo doopravdy

Vydává: Český rozhlas

Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie.

Web

Před pěti dny 23:01

Jáchymovské tábory vznikly z neprozíravosti demokratů první poválečné vlády, upozorňuje historik

Jáchymov je lázeňské město, které se do soudobé historie zapsalo jako jedno z temných míst. Křížová cesta ke svobodě, která vede oblastí Jáchymova a Horního Slavkova, je připomínkou desítek zcela nevinných obětí, které byly do „lágrů smrti“ odsouzeny v politicky vykonstruovaných procesech. Ovšem komunisté sami jáchymovské uranové doly nezřídili, odpovědnost nesou spolu s nimi demokraté tzv. třetí republiky, což byli sociální demokraté, lidovci a národní socialisté.

Před týdnem 23:05

Vnitro po listopadu 1989? Estébáci byli naštvaní, že je porazil buržoazní synek, říká historik Žáček

Po skončení 2. světové války byl v Československu založen Sbor národní bezpečnosti (SNB) a patřila „do něj“ Veřejná bezpečnost (VB) i Státní bezpečnost (StB). Klíčové pozice obsadili komunisté – ostatně v čele ministerstva vnitra byl už od roku 1941 komunista Václav Nosek, který sehrál zásadní roli v únoru 1948. Policie tak byla organizována podle sovětského vzoru, navíc ve spolupráci se sovětskými poradci.

Před 2 týdny 25:33

Mýty a realita 17. listopadu 1989: Žádné drama, nebo pouliční masakr?

Klíčové datem našich soudobých dějin je bezpochyby 17. listopad 1989. Změnil životy občanů, ale především Československo nastoupilo cestu přeměny v demokratický stát. Co se tehdy vlastně stalo a jaké byly okolnosti toho dne? Kdo mohl mít zájem na změnách? I to jsou otázky, které se objevují ve veřejném prostoru, a spolu s nimi také různé konspirační teorie a mýty. Jedním z nich je, že to byla vlastně naprosto poklidná demonstrace, která proběhla takřka bez násilí.

Před 2 týdny 21:30

Za komunistů byli lidé posíláni za mříže i jen za své mravní stanovisko, popisuje historik

Nástup komunistů do vedení Československa zasáhl všechny oblasti společnosti: od ideových odpůrců, třídních nepřátel a nepřátel přátel. Do soukolí se tak dostali i lidé jen za to, že psali básně, které se režimu nehodily.

Před 3 týdny 23:02

Praha se za vlády Habsburků stala provinčním městem

Ovšem ne po celou dobu, kdy tento rod ovládal české země. Kdy byla Praha důležitým centrem monarchie a co tomu pomohlo? Odpoví další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.  Připravila ho Ivana Chmel Denčevová.

28. říjen 2022 23:04

Existoval v roce 1918 československý národ? Jen další z prvorepublikových mýtů, odpovídá historik

Dne 28. října 1918 zasedal v pražském Obecním domě Národní výbor československý – Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Byl vyhlášen československý stát. Klíčové pro tento nový stát bylo, že v něm žil „československý národ“. Do jaké míry tomu tak bylo a do jaké míry to bylo pouze přání?

24. říjen 2022 20:04

Komu patří Královec? Jeho nárokování by bylo absurdní i pro Přemysla Otakara II., míní historička

Kalinigradská oblast je území mezi Litvou a Polskem, kde žije zhruba půl milionu lidí. Součást Ruska se rozkládá na 15 tisících kilometrech čtverečních a je strategickým místem u Baltského moře. Dřív ale patřila Polsku, Německu i Litvě. Až do roku 1946 se dnešní Kaliningrad jmenoval německy Koenigsberg, česky Královec. Jaká jsou historická fakta? Odkud se české „právo“ na Královec vzalo?

10. říjen 2022 23:01

Revoluce požírá své vlastní lidi - poučku z francouzské revoluce plně potvrdily také politické procesy v 50. letech v Československu

Ty se nevyhnuly ani představitelům komunistické strany. Obětí čistky se stal i druhý muž tehdejšího režimu Rudolf Slánský. Jestli se to dalo očekávat, na to se ptá dnešní díl cyklu Jak to bylo doopravdy. Připravila Ivana Chmel Denčevová, režii měl Michal Bureš.  

3. říjen 2022 21:26

Někteří protektorátní novináři-kolaboranti skončili na popravišti. Řada jich ale potrestána nebyla

Potrestat zrádce a kolaboranty, to byl jeden z hlavních úkolů po skončení 2. světové války. Patřili mezi ně také novináři, kteří prostřednictvím svých textů podporovali nacistickou okupaci.

28. září 2022 22:37

Stala se legenda o svatováclavské koruně osudnou i Reinhardu Heydrichovi?

Svatováclavská koruna je součástí svatovítského pokladu od 14. století. Souvisí s ní několik tradic, také legendy a dokonce i kletba. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich si prý nasadil svatováclavskou korunu na hlavu a do roka zemřel. Je to legenda, nebo skutečnost?