6. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Služba faráře je dobrodružství. Potěší vás zajímavá myšlenka i podnětné setkání s moudrými lidmi

Děkan římskokatolické farnosti v Brumově farář Martin Lanži je neúnavným bojovníkem za záchranu kostelů tzv. broumovské skupiny. Ty jsou od července národní kulturní památkou. Ovšem je to také člověk, který chce pečovat nejen o stavby, ale také o ostatní lidi.

15:22

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Dnes 12:04

V pevnosti Hanička v Orlických horách najdete jednu zajímavost, která úzce souvisí s pražským metrem

Vezmeme vás na místo vybudované před druhou světovou válkou na obranu proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. Dělostřelecká tvrz Hanička je naším cílem. Místo, které se stále rozvíjí a díky tomu se tam lidé rádi vracejí. Pevnostní muzeum tady vede už téměř 15 let Pavel Minář.

Před dvěma dny 12:18

Zkušenosti z válečných konfliktů chce předávat dál. Snaží se obnovit na školách i brannou výchovu

Východočech Michal Koďousek pracoval 25 let pro Armádu České republiky u průzkumných zdravotnických jednotek, kde prošel různými velitelskými i štábními funkcemi, mimo jiné jako instruktor přežití. Zkušenosti má také ze zahraničních misí v Bosně, Kosovu, Iráku i Afghánistánu.

Před třemi dny 11:51

Šachy mají už přes 500 let stejná pravidla. Dáma se stala nejmocnější figurou díky Isabele Kastilské

Šachy, to je královská hra. Je prý i vědecky dokázáno, že když děti šachy hrají, tak mají lepší výsledky ve škole. U této hry se samozřejmě musí myslet a to pak člověka rozvíjí. A kdo šachy skvěle umí, to je předseda Českého šachového svazu Martin Petr, který se narodil v Hradci Králové.

Před šesti dny 11:11

Jako první Čech vstoupil na Antarktidu, před 90 lety se ale Václav Vojtěch nešťastně utopil v Labi

6. srpna 2022 je to přesně 90 let, co na Labi u Sadské velmi nešťastně zahynul Václav Vojtěch, náš významný polárník, rodák ze Skřivan u Nového Bydžova, první Čech, který roku 1929 vstoupil na povrch Antarktidy. Za tento čin byl také později jako první Čech vyznamenán nejvyšším americkým vyznamenáním, zlatou medailí Kongresu.

Před týdnem 10:32

Další unikáty na zámku Doudleby nad Orlicí. Zlatá medaile za první víno a světové trampské muzeum

Vydáme se do Doudleb nad Orlicí na zámek, kde se v minulých dnech natáčela letošní vánoční pohádka České televize s názvem Krakonošovo tajemství. A můžeme tedy Petru Dujkovi, majiteli zámku a potomkovi rodu pánů z Bubna a Litic, zámek jen pochválit.

Před týdnem 10:21

Lidskost k medicíně nezbytně patří. Bez ní by nebylo dobré zdravotnictví, byť technicky sebelepší

V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové po šesti letech končí ředitel Vladimír Palička, který požádal ministra zdravotnictví o uvolnění z funkce. Ve vedení největšího zdravotnického zařízení v našem kraji ale zůstane, než se ministerstvu podaří najít jeho nástupce. Prof. Palička je naším hostem v rozhlasovém studiu.

Před týdnem 11:25

Lidem chybí pokora, nebezpečí číhá na horách stále, tvrdí záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger

Zamíříme na hory, do Krkonoš, kam možná také plánujete nějaký prázdninový výlet nebo dovolenou. Našimi hosty jsou dva horští záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger z Horské služby Krkonoše, se kterými probereme jejich práci a zavzpomínáme i na to, jak se k práci záchranářů dostali.

Před týdnem 10:14

Judo učí rozvaze, to se hodí potom i v letadle. Říká nositel černého pásku, pilot Maxmilián Politzer

Proletíme se a představíme vám pilota, cestovatele, pedagoga a také držitele černého pásku v judo Maxmiliána Politzera z Hořic.

Před týdnem 11:27

Milované Broumovsko chci jednou dostat na seznam UNESCO, usmívá se europoslanec Tomáš Zdechovský

Je léto, čas prázdnin a dovolených, ale pro Českou republiku je to důležité období, když nedávno zahájila své předsednictví v Radě Evropské unie. O tom všem si povídáme s poslancem Evropského parlamentu zvoleným za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským, který přijal naše pozvání.

Před 2 týdny 09:35

Medvědi běží stejně rychle jako jede Mustang, usmívá se Josef Kment nad svojí cestou do Rumunska

Uděláme si pěkný prázdninový výlet na motorce přes Slovensko, Maďarsko až do Rumunska. Stejně to provedl náš host Josef Kment, který má ale rád staré motorky a své cesty a výpravy podniká právě na nich. Na staré motorce Jawa 23 Mustang.