• Podcasty
  • Filmové premiéry Pavla Sladkého
Filmové premiéry Pavla Sladkého
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Slušný občan: O rovnosti ohnuté podle vlastních ideálů. Film otevírající téma rovnoprávnosti

Slušný občan je film vyprávějící o životě střední třídy, privilegiích, společenské odpovědnosti a nespravedlnosti. Hlavním hrdinou je Ben, gay, jehož ideály o společnosti se střetávají s panující rasovou nerovností. „Film se odpichuje od situace, kdy Ben přihlíží tomu, jak policie brutálně mlátí přistěhovalce, ale nic neudělá,“ přibližuje Pavel Sladký. Hrdina žádá o rovnoprávnost sexuálních menšin a genderů, ale zdá se, jako by rovnost rasová do jeho ideálů nezapadala.

03:14

Filmové premiéry Pavla Sladkého

Vydává: Český rozhlas

Filmový kritik Radiožurnálu představuje nejnovější snímky, které vstupují do českých kin.

Web

Před čtyřmi dny 03:30

Velké nic: Dokument o pandemii covidu zachycuje úsměvné paradoxy i tragické ztráty

Dokument Velké nic dnes vchází do kin. Filmařská dvojice Marika Pecháčková a Vít Klusák ho natáčeli tři roky. „Snažili se zaznamenat ani ne tak přesnou kroniku událostí, ale spíš to široké spektrum společenských reakcí s alespoň částečným nárokem na reprezentativnost celé škály,“ komentuje Pavel Sladký. Našli filmaři odpovědi na to, jak si česká společnost poradila s pandemií covidu?

Před týdnem 03:52

Vyšetřovatel i Kuciak: Nové dokumenty představí vzpomínky na válečné zločiny i investigativu

Díky blížícímu se festivalu Jeden svět vejde do konce března do kin sedm domácích dokumentů. Mezi nimi je třeba Vyšetřovatel, ve kterém se vrátíme do vzpomínek Vladimíra Dzury na vyšetřování válečných zločinů spáchaných armádami na Balkáně. „Film je úvahou nad spravedlností, nad rozdíly v jejím vnímání a také nad rolí mezinárodního společenství na Balkáně,“ komentuje kritik Sladký. Dále upozorňuje třeba na dokumenty Kuciak: Vražda novináře, Pongo Calling nebo More Miko.

Před 3 týdny 03:19

Berlinale ovládají ženy. Favority jsou filmy natočené režisérkami o hrdinkách v krizových situacích

Berlinale letos na svém 73. ročníku uvádí 19 filmů v hlavní soutěži, mezi nimi jsou mimo jiné výrazně zastoupené ženy-režisérky. Ovací se na festivalu dočkal třeba španělský film s názvem 20 000 druhů včel, který vypráví o rodině, jež vyráží na dovolenou. „Jeden ze synů se začíná cítit spíš jako dívka a jedním tématem je, jak na to budou reagovat další příbuzní nebo venkovský region,“ přibližuje kritik Pavel Sladký. Na jaké další filmy ženských režisérek se můžeme těšit?

16. únor 2023 03:10

Šťastně až na věky: dokument o hledání ideálního vztahu v různém partnerském uspořádání

Milenka, skupina lidí v polyamorním vztahu, pár v sexuálně otevřeném soužití nebo monogamním manželství. A taky osamělá žena, která hledá vztah po krachu manželství. To všechno jsou hrdinky a hrdinové nového českého dokumentu Jany Počtové Šťastně až na věky. „Síla tkví v tom tématu, prakticky každý divák bude cítit sympatie nebo antipatie k jednotlivým postavám a možná bude přemýšlet, jak by se v různých situacích třeba cítil on,“ přibližuje filmový kritik Pavel Sladký.

9. únor 2023 03:42

Korzet: Jeden rok v životě nešťastné císařovny Sissi, která i s humorem podvrací svou roli

Herečka Vicky Kriepsová se v těchto dnech představí českým divákům jako císařovna Sissi v Korzetu, snímku rakouské režisérky Marie Kreutzerové. „Je to příběh ženy sevřené situací, ve které se nachází. Přesto se snaží rebelovat proti roli, ve které má setrvat po celý svůj zbývající život,“ přibližuje děj filmu Pavel Sladký. Film byl uveden na filmovém festivalu v Cannes.

2. únor 2023 03:42

Muž jménem Otto: Tom Hanks se v netypické roli vydal cestou Jacka Nicholsona

Do českých kin přichází morous Tom Hanks – titulní postava filmu Muž jménem Otto natočený podle švédské knihy Muž jménem Ove. Otto představuje staršího muže, který má všechno krásné za sebou, a rozhodne se spáchat sebevraždu. Plány mu ale zhatí noví sousedé – hispánská rodina s dvěma malými dětmi. „Je to sentimentální a v něčem předvídatelný film, nedá se mu ale upřít to, že je vtipný,“ hodnotí Pavel Sladký.

26. leden 2023 02:51

Víly z Inisherinu: Kandidát na Oscara je komorní drama s černým humorem a usekanými prsty

Konec jednoho přátelství ze dne na den. To je výchozí situace filmu Víly z Inisherinu od režiséra Martina McDonagha. Černá komedie z irského ostrova, čerstvě oceněná devíti nominacemi na Oscara, vstupuje do českých kin. „Film kombinuje černý humor a komorní drama s alegorickými, velmi zajímavými prvky, jako je třeba uřezávání prstů na rukou,“ doplňuje Pavel Sladký.

29. prosinec 2022 03:18

Lékořicová pizza: slunná, pozitivní love story. Na premiéru mohou přijít čeští diváci do kina Aero

Film Lékořicová pizza amerického režiséra Paula Thomase Andersona vznikl už v roce 2021. Anderson za něj získal 3 nominace na Oscara. „Česká premiéra byla v plánu, ale byla postupně odkládána, až k ní vůbec nedošlo. Kino Aero na Silvestra splatí tento dluh české kinodistribuce. Je to love story, která se částečně týká různých osobních hollywoodských peripetií. Pro ty, kteří nemůžou na Silvestra do kina Aero dorazit, je tento film k vidění také na HBO,“ dodává Pavel Sladký.

30. červen 2022 03:35

Film De humani corporis fabrica bude nejspíš vyhánět diváky ze sálu, myslí si Pavel Sladký

V pátek 1. července začíná 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jedním z tipů Pavla Sladkého je Trojúhelník smutku. „Je to film, kde se hodně zvrací, cituje se Marx i Ronald Reagan, kde se milenci u večeře hádají o to, kdo zaplatí účet a kde chvíli mají navrch bohatí a chvíli chudí,“ popisuje. Jaký film nejspíš rozdělí publikum? „Pravděpodobně De humanis corporis fabrica,“ uvažuje. Poslechněte si jeho filmové tipy.