Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 30914. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny

Článek Matouše Lázňovského: Světová výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren byla v loňském roce poprvé vyšší než množství elektřiny vyrobené z jaderných zdrojů. A na konci letošního roku to zřejmě nebude zdaleka tak těsné.

09:48

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1057Dnes 03:24

S další emisní normou ještě počkejme, vyzvalo osm států včetně Česka

Článek Silvie Friedmannové. Skupina osmi států požaduje odložení účinnosti nové emisní normy Euro 7 a žádají její významnou změnu. Na jednání ministrů EU v Lucemburku o tom informoval český ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Česko a spolu s ním koalice dalších sedmi států za podpory Německa ve čtvrtek v Lucemburku představila základní výhrady vůči současné podobě plánované emisní normy Euro 7. Ta se stala strašákem automobilového průmyslu v Evropě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231907] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1054Včera 05:55

Komentář: Ano, hlídáme děti až k jejich škodě. Jenže svět se změnil

Komentář Jana Stránského. Jako rodiče děláme z přirozeně zvědavého a nebojácného dítěte nesebevědomého úzkostného člověka. V dospělosti mu takové nastavení mysli pravděpodobně zásadně zkomplikuje život. Leč nebičujme se, není to naše vina. Jako otec dcer ve školním věku dělám, co můžu, abych při jejich výchově snížil práh své vrozené úzkostnosti na minimum. Jsem si vědom platnosti mouder, jež jsou, jak se to komu hodí, připisována různým popkulturním autorům. Říkají: „V životě jsem se bál tisíce věcí, z nichž se ani jedna nestala.“ Říkají: „Jen málo lidí se bojí věcí, kterých by se skutečně měli bát.“ Proč o tom mluvím. Navazuji na pozoruhodnou analýzu [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-cesti-rodice-se-dnes-o-deti-boji-tak-az-jim-vzali-svobodu-231552], kterou ve středu publikovaly Seznam Zprávy. Její výsledky jsou nezpochybnitelné. Rodiče se dnes o své děti bojí tak moc, až je svou péčí dusí. Nedělají to úmyslně. Až na nehezké výjimky chce každá matka/otec pro potomka lepší život, než jaký měli oni. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231798] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1044Včera 07:15

Zázrak z Ďolíčku. Bohemians se vracejí do Evropy, ale musí najít azyl

Článek Stanislava Hraběte. Dlouhých 36 let čekali Bohemians Praha 1905 na chvíli, kdy se opět představí na evropské scéně, kde na přelomu 70. a 80. let minulého století dodávali fanouškům nezapomenutelné zážitky. Bayern Mnichov, Anderlecht Brusel, Ajax Amsterodam, Tottenham Hotspur, FC Valencie, 1. FC Köln, AS Saint-Etienne, Rapid Vídeň. Tak věhlasné a další týmy zavítaly v nejúspěšnějším období Bohemians Praha (1979–1987) do kultovního Ďolíčku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231634] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1044Včera 11:59

Oligopoly v Česku. Kdo ovládá většinu trhu s potravinami a proč to škodí

Analýza Filipa Horáčka. Máslo, mléko, vejce, kuřecí maso a mouka. Pět potravin, pět oligopolů, kdy většinu trhu ovládá pár firem. Po nástupu Babišovy vlády se dotace začaly psát na míru velkým podnikům na úkor malých a středních zpracovatelů. Rizikem oligopolních struktur jsou tajné cenové dohody (kartely) a utlačení menších hráčů, kteří mají horší vyjednávací sílu. To se sice v šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neprokázalo. Ukázalo se ale, jak jsou v případě pěti základních potravin – másla, mléka, vajec, kuřecího masa a mouky – rozloženy síly na trhu v celé vertikále: tedy u zemědělců, ve výrobě potravin a v obchodu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231638] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1051Včera 07:33

Poblíž Prahy má být národní park. Jako první se probudili spekulanti

Článek Jiřího Pšeničky. Je to v podstatě vyvlastnění, říká Michaela Sobčáková, proč se bude bránit, aby se na území chystaného národního parku Křivoklátsko dostaly i pozemky a dům, kde už několik let s rodinou žije. Bývalá manažerka Michaela Sobčáková změnila před několika lety zcela svůj život. S rodinou se přestěhovala na samotu v lesích nedaleko Nižbora a řeky Berounky, kde s  manželem koupili od třeboňských rybářů zchátralý dům se sádkami a několika hektary navazujících pozemků kolem potoka Vůznice. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231748] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1051Včera 09:10

Kde se berou zbraně Íránu v ruských rukou? Dovoz je až trapně jednoduchý

Článek Terezy Ulrychové. Íránské zbraně se podle zpravodajců dostávají do Ruska vzduchem i po vodě. A Západ s tím nic nezmůže. Podle Josefa Krause z Masarykovy univerzity může situaci změnit jen kalkulace Íránu, který svého spojence hodí přes palubu. Že Írán zásobuje Rusko zbraněmi, které pak invazní jednotky využívají ve válce na Ukrajině, není nová informace. Vůbec nejčastěji se mluví o íránských dronech Šáhid; během uplynulých měsíců o nich opakovaně informoval jak Kyjev, kterému se podařilo stroje nad ukrajinským územím sestřelit, tak zástupci Západu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231688] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1051Včera 04:06

Tři svědci z Babišova procesu mají problém. Začnou je vyšetřovat

Článek Radka Nohla. Pražští obvodní žalobci se budou zabývat rolí svědků z kauzy Čapí hnízdo. Mají mimo jiné prověřit, zda finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková u soudu nelhala. Žalobci ze dvou pražských obvodů se brzy začnou zabývat případy tří svědků, kteří vystupovali v procesu s bývalým premiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231685] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1050Před dvěma dny 04:29

Rakušan chtěl řešit manželství pro všechny v září. Pekarová ho předběhla

Článek Michaely Rambouskové a Martiny Machové. Uzákonění manželství pro všechny si poslanci zařadili na program jednání už tento týden. Navrhla to předsedkyně Sněmovny, přestože její koaliční partner a ministr vnitra Vít Rakušan ještě předtím mluvil o zářijovém termínu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chtěl v září zařadit na program Sněmovny návrh na uzákonění manželství pro všechny, uvedl před úterním jednáním dolní komory. Důvodem pro odsunutí na podzim je mimo jiné i nutnost přes léto projednat vládní konsolidační balíček, u kterého vládní koalice očekává velké obstrukce. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231764] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1049Před dvěma dny 03:42

Komentář: Nebezpečná spirála Jany Peterkové. Od lží k útoku na soud

Komentář Jana Stránského (načetla robotka Jana): Napadení soudu by mělo vyděsit hlavně Janu Peterkovou. Rozdmýchala nenávist, jež se zhmotnila v údery pěstí. Pokud se od násilí nedistancuje, ponese zodpovědnost za každý podobný incident spojený s její pseudomesiášskou misí. Nebezpečné bylo už to, když Jana Peterková za covidu blouznila o tom, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé předstírající nemoc, nebo o drastických vyšetřeních dětí. V úterý, kdy měla kvůli těmto lžím předstoupit před soud, se toto nebezpečí posunulo o úroveň výš. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231779] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Před dvěma dny 05:46

Napsal do Bruselu, ministr mu zrušil úřad. Opozice žádá od Kupky vysvětlení

Článek Jiřího Pšeničky, Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Případ „drážního regulátora“ Pavla Kodyma, o němž informovaly Seznam Zprávy, se bude řešit v interpelaci stínového ministra dopravy za hnutí ANO. Opozice bude žádat ministra dopravy Martina Kupku (ODS), aby vysvětlil, proč se v únoru rozhodl stornovat jmenování Pavla Kodyma do čela Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a samotnou železniční instituci zrušit. „Ještě tento týden budu pana ministra v této věci interpelovat. Chci vědět, proč postupoval takto zbrkle a ametérsky,“ uvedl stínový ministr dopravy za ANO Martin Kolovratník. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231695] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.