- Podcasty
- Okolo češtiny

Poslechněte si podcast: Sloveso „vnímat“ nám pomáhá vyhnout se slovesům s konkrétnějším významem
Sloveso vnímat je v češtině v posledních letech hodně používané. Někdy i proto, že nám pomáhá v některých kontextech vyhnout se slovesům s poněkud konkrétnějším významem. Například myslet si, soudit, interpretovat. Více zjišťoval náš bohemista.
Okolo češtiny
Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.
Bejt instantně v RIPu aneb jak anglicismy pronikají do české komunikace
Angličtina je dneska všední jev, který má svůj odraz i ve vysoké toleranci anglicismů v současné české komunikaci. Až kuriózně vysoká je frekvence anglicismů třeba v komunikaci hráčů počítačových her. Téma pro našeho bohemistu.
Slovo cigareta má svůj původ pravděpodobně u indiánů. A víte, kdo jsou to kuřátka?
Odkud se vzali pojmy jako kouření nebo cigareta? A znáte označení kuřátka pro ty, kteří si rádi tzv. zapálí? Tématu se bude z jazykového hlediska věnovat náš bohemista.
Emotikony a emodji. Proč si bez nich nedokážeme chatování ani představit?
Mnozí z nás si neumí představit, že by při chatování, tedy různém on-line dopisování, nepoužívali emotikony, chcete-li smajlíky nebo také mračouny. Pomáhají nám, abychom se lépe dorozuměli nebo vyjádřili své pocity. Téma pro našeho bohemistu.
Co můžete najít v etymologickém slovníku jazyka staroslověnského?
Staroslověnština je nejstarší doležený psaný jazyk Slovanů. Jen málokterá slova, která najdete právě ve staroslověnštině, čeština nemá. A to je téma pro našeho bohemistu.
Víte, jak dlouho už se častěji užívá slovo „senioři“ než „důchodci“?
Každý by chtěl být stále mlád, jak zpíval Karel Gott. Jenže dřív nebo později bude každý z nás patřit do skupiny, kterou označujeme jako senioři.
Víte, jaké jsou rozdíly, ale i spojitosti mezi slovy pecař, pecák a pecivál?
Víte, kdo je to pecák? Pokud hádáte, že to bude někdo, kdo pracuje s pecí, tak máte pravdu. Tímto pojmem a jemu blízkým se zabýval náš bohemista.
Slovo „pořešit“ pohledem bohemisty
Neustále něco v našich životech řešíme. Právě předponová odvozenina od slovesa řešit, sloveso pořešit, bude tématem dalšího jazykového okénka našeho bohemisty.
Šedivé úterý nebo sazometná středa. Znáte původ názvů jednotlivých dní pašijového týdne?
Modré pondělí, šedivé úterý a škaredá nebo kdysi také sazometná středa. V dalším jazykovém okénku budeme s naším bohemistou pátrat po původu názvů jednotlivých dní pašijového týdne.
Fajnšmekři ve fastfoodu
Do českého jazyka si čas od času najde cestu i slovo, které známe z jazyků jiných. Takovými jsou například slova fajnšmekr a fastfood. Více nám o nich řekne náš bohemista.
Slova, která podle předpokladů měla vymizet, ale používají se víc než často
I dnes v češtině určitě najdeme výrazy, které pokládáme za zastaralé a počítáme s tím, že budoucna z našeho jazyka vypadnou úplně. Dělo se to tak vždy, ale zdaleka ne vždy to dopadlo právě podle těchto předpokladů. Například u slov „což“ nebo „zmínit“, která se ubírala opačným směrem.