- Podcasty
- 5:59
Poslechněte si podcast: Slovenská bitva o Roberta Fica a unesenou zemi
Slovenští poslanci rozhodují o vydání Roberta Fica k vazebnímu stíhání. Expremiér čelí obvinění ze založení zločinecké skupiny a zneužívání moci, policie a finanční správy proti politickým oponentům. Jak měla zločinecká skupina fungovat? Kam až podle vyšetřovatelů sahala paralelní mocenská struktura? A jak to vše vnímá slovenská veřejnost?
5:59
Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.
Manželství pro všechny, nebo jen pro někoho?
Českem opět hýbe debata o možnosti homosexuálních sňatků. Do Sněmovny dorazily dva návrhy: jeden zavádí manželství pro všechny, druhý ho naopak zakotvuje jako svazek muže a ženy. Diskuse o stejnopohlavních sňatcích se přitom v tuzemsku vede už léta. Proč je tak dlouhá a vyčerpávající?
Zvláštní vydání 5:59: Policista v Babišově kšiltovce
Policie čelí kritice za chování svých příslušníků na mítincích Andreje Babiše. V Borovanech na Českobudějovicku neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který Babišovi odnesl reproduktor. Jak pádné je podezření, že se policie chová jako ochranka vlivného politika? Plní svou roli nestranného ochránce pořádku? A jaká atmosféra Babišovy mítinky provází?
Napadení Ukrajiny, blokáda Tchaj-wanu: dvě strany téže mince
Čína odpálila do moře v těsné blízkosti Tchaj-wanu nejméně desítku balistických raket. Reaguje tak na návštěvu Nancy Pelosiové, šéfky Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, v Tchaj-peji. Kam až může eskalace dojít? Hrozí světu nový ozbrojený střet s účastí nejpočetnější armády planety na straně jedné a té nejlépe vybavené na straně druhé?
Zabitý terorista Zavahrí. Vstanou noví bojovníci?
Americké ministerstvo zahraničí varuje své občany před možnou odplatou za smrt vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmána Zavahrího. Podle vlády existuje zvýšené riziko únosů amerických občanů, sebevražedných atentátů i pumových útoků na americké i spojenecké cíle. Jsou to oprávněné obavy? Jakou sílu Al-Káida dnes ve světě vlastně má?
„Soukromá“ Pravčická brána a otazníky kolem katastrofy
Plameny v Českém Švýcarsku pomalu ustupují, pohroma ale nasvítila i některé sporné momenty kolem fungování národního parku a resortu životního prostředí. Jak to bylo s varováním před rizikem požáru od starostů okolních obcí? A proč peníze ze vstupu k Pravčické bráně putují do kapes soukromé firmy?
„Ukrajinská Katyň“: masakr válečných zajatců v Olenivce
Smrt desítek ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci Olenivka v Rusy okupované části Donbasu vyvolala novou vlnu protestů proti brutalitě ruského postupu na Ukrajině. Kyjev i Moskva na sebe svalují odpovědnost za masakr. Je možné skrze válečnou mlhu proniknout k tomu, co se v Olenivce stalo? Jak to celé může ovlivnit další vývoj konfliktu?
Upskirting: kde najdou zastání oběti focení pod sukní?
Řada žen se v poslední době v Praze setkala se specifickým typem obtěžování, kdy jim neznámý muž na mobilní telefon skrytě natáčel nebo fotil intimní partie pod sukní. Policie to řeší jako přestupek, v některých zemích ale za stejný čin hrozí i vězení. Najdou také u nás oběti zastání v zákoně? A co radí experti těm, kdo se v takové situaci ocitnou?
„Nacista“ Orbán čím dál víc připomíná Putina
Maďarského premiéra Viktora Orbána opustila v reakci na jeho projev z minulého víkendu dlouholetá poradkyně, podle níž mluvil jako nacista. Jak velký problém nezvyklý veřejný rozkol pro Orbána představuje? A jak se mu daří před maďarskou veřejností obhajovat nejen své kontroverzní názory, ale i otevřeně proruské postoje v době války na Ukrajině?
Co (a kdo) může za zkázu v Českém Švýcarsku?
Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko rozvířil v tuzemsku debatu o klimatické změně, jejích příčinách a následcích. Zatímco ekologové zmiňují vliv sucha na šíření ohně, jiní kritizují třeba přístup ke správě lesa v zasažené oblasti. Které argumenty mají váhu? A jak předejít dalším pohromám?
Ruská diplomatická ofenzíva v Africe
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestuje po Africe a snaží se tamní představitele přesvědčit, že Moskva není zodpovědná za potravinovou krizi, která destabilizuje situaci v řadě zemí kontinentu. Na vině je podle Lavrova Západ a jeho protiruské sankce. Může ruská diplomatická ofenzíva a ruská verze událostí u nezápadních posluchačů uspět?