- Podcasty
- Slavná auditoria
Poslechněte si podcast: Ženy s taktovkou (dirigentky ve světě i u nás)
Ženy s taktovkou. Které se staly průkopnicemi v této pro ženy jistě nelehké profesi a které patří dnes k zářícím hvězdám ?
Slavná auditoria
S Jiřím Vejvodou na Classic Praha po světových hudebních scénách, i o prestižních domácích a světových přehlídkách, festivalech i událostech.
Ticho před bouří. Raketový vzestup litevské dirigentky jménem Mirga Gražynité-Tyla
Litevská umělkyně vystoupí v rámci letošního ročníku MHF Pražské jaro s hudbou Edwara Elgara a Antona Bruckera.
Léto budiž pochváleno (Klášterní hudební slavnosti Šumperk a okolí)
Přijměte pozvání na Klášterní hudební slavnosti, odehrávající se každé léto převážně na Šumpersku. Ale přesahující Olomoucký kraj některými z koncertů, jež se konají v kraji Moravsko-slezském či Pardubickém. Každopádně však vesměs v prostředí členitého podhůří na čele s Jeseníky, ale - ve výběžku našeho území - třeba i méně známými Rychlebskými horami.
Klasika v asijském Las Vegas (Grand Auditorium v Kulturním centru Macao)
Stulené při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře se nachází Macao, město, jehož historické centrum je součástí světového dědictví. Do místního Kulturního centra míří další díl cyklu Slavná auditoria.
Z Kuby do světů blízkých i vzdálených (Komponující dirigentky Tanja León a Odaline de la Martínez)
Stává se stále samozřejmější, že taktovky se v čele symfonických orchestrů ujímají také ženy. Patří k nim i dvě komponující dirigentky původem z Kuby - Tanja León a Odaline de la Martínez.
Jarmilin velkolepý návrat (Festival Jarmily Novotné)
V roce 2012 se uskutečnil v Litni první ročník festivalu, který si dal do vínku připomínat osobnost světoznámé operní pěvkyně Jarmily Novotné. Kdo stál u jeho zrodu a jak se mu daří dnes ?
2+1 aneb hudba ve dvou kostelích a jednom zámku (Vinoř, Kbely, Ctěnice)
Vinoř, Kbely, Ctěnice. Dva kostely a zámecká Kočárovna. I to jsou místa, kde se příležitostně daří hudbě. A nejen pouze ryze duchovní.
Italské operní trojměstí (Ferrara, Fermo, Jesi)
Kdo by neznal milánské Teatro La Scala, benátské Teatro La Fenice či neapolské Teatro San Carlo? I v menších italských městech však najdeme operní domy, stojící za pozornost.
Držitelka cenných prvenství (Ukrajinská dirigentka Oksana Lyniv)
Neděle 25. července 2021 byla pro legendární operní festival v Bayreuthu, zasvěcený rok co rok výlučně dílům Richarda Wagnera, dvojnásob průlomovým dnem. O co se jednalo? Poprvé byl festival zahajován po roční přestávce. A poprvé v historii bayreutského festivalu pozdvihla taktovku žena. Ukrajinská dirigentka Oksana Lyniv.
Co se vleče, neuteče (Nová budova Slovenského národního divadla)
Že se velké stavební počiny včetně těch, zaměřených na klasickou hudbu, ve své výstavbě opozdí a mezitím výrazně – někdy až mnohonásobně – prodraží, je známé. Aby ovšem doba mezi schválením záměru a jeho uskutečněním přemostila období takřka padesáti let, je přece jen neobvyklé. A přesně to je případ SND.
Festival vzniklý díky pomníku (Beethovenfest v Bonnu)
Zdá se, že nelze ověřitelně zjistit, který hudební festival v oblasti klasické hudby je na světě nejstarší. Jedním z festivalů s nejstarší tradicí je ovšem nepochybně mezinárodní hudební festival v Bonnu, který vznikl nedlouho po smrti Ludwiga van Beethovena.