• Podcasty
  • Technické památky a zajímavosti
Technické památky a zajímavosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Slavíčský tunel provází legenda o tvrdohlavém císaři. Pravda je ale jiná

Poblíž Hranic na Přerovsku se ukrývá unikátní technická památka – jediný zděný železniční tunel na trase tzv. Severní dráhy císaře Ferdinanda. Stavbu objevíte v místě, kde by ji čekal málokdo. Stojí totiž na rovině, nejbližší kopec je přes kilometr daleko.

02:57

Technické památky a zajímavosti

Vydává: Český rozhlas

Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji. 

Web

Před dvěma dny 03:20

Zahradní železnice ve Střížově vznikla díky nadšení a vandrům stavitele

Zahradní železnice ve Střížově nedaleko Drahanovic na Hané je krásnou ukázkou toho, že když si člověk chce hrát, může z toho vzniknout i docela pozoruhodná atrakce. Jak sám její tvůrce Karel Váňa přiznává, je to pro něj hlavně hra.

Před 2 týdny 03:25

Elektrárna v Háji u Třeštiny byla průkopníkem techniky i architektury

Řeka Morava byla od nejstarších dob hybnou silou mnoha zařízení. Byly to zejména mlýny, které pomáhaly lidem z okolí zpracovat zemědělskou produkci. Jeden takový stával také nedaleko obce Třeština, v malé osadě jménem Háj. A přesto, že se jedná jen o pár domů kolem řeky, do historie se toto místo zapsalo neopakovatelným příběhem.

Před 3 týdny 03:22

Odrlická sušárna chmele je prý nejvyšší stavbou z vepřovic na Moravě

Odrlice jsou malou vesničkou na okraji hanácké roviny nedaleko Olomouce. Za jedním ze zdejších statků stojí unikátní technická památka - sušárna chmele postavená v polovině předminulého století. Je prý nejvyšší stavbou z nepálených cihel na Moravě.

26. srpen 2023 03:08

Uhřičický sifon protahuje vodu z mlýnského náhonu pod řekou více než sto let

Unikátní technické zařízení se skrývá v polích východně od Uhřičic na Přerovsku. Vodní shybka, které nikdo neřekne jinak než sifon, zde protahuje vody mlýnského náhonu pod tokem řeky Valové už více než jedno století. I když dílo pracuje na jasných fyzikálních základech, při prvním pohledu se i technicky smýšlející člověk nejprve zarazí, jak že je to vlastně možné, že to funguje.

19. srpen 2023 03:20

Železné mostní konstrukce patří k největší exponátům Muzea silnic ve Vikýřovicích

Nádvoří Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka je plné silničářských strojů a zařízení. Najdeme zde ovšem i exponáty rozměrnější – například tři obloukové železné mosty, které donedávna překlenovaly významné řeky regionu i přesto, že byly vyrobeny již v předminulém století. Vše ještě doplňuje unikátní lávka pro pěší z nádraží v nedalekém Šumperku.

12. srpen 2023 03:21

Mlýn na potoce Špraňku ve Hvozdě vypadá zvenku i zevnitř jako z pohádky

Být mlynářem sice v minulosti znamenalo, být váženou osobností. A také životem na samotě, v případě, že byl mlýn, jak to často bývalo, umístěn někde v údolí u potoka, zatímco samotná vesnice stávala na kopcích nad údolím. Tak jako to bylo v případě mlýna patřícího k vesnici Hvozd na Prostějovsku, který je dnes ovšem ozdobou celého okolí.

5. srpen 2023 03:40

Zvonkohra v Brodku u Přerova je tamní chloubou a vyhledávaným turistickým cílem

Brodek u Přerova proslavila tamní rodinná zvonařská dílna po celém světě. Navštívili ji všichni naši polistopadoví prezidenti a do městyse míří i turisté. Tamním lákadlem a atrakcí se před dvaceti lety stala unikátní zvonkohra, druhá největší v Česku.

29. červenec 2023 03:11

Díky dnes zatopenému dolu dostala obec na Jesenicku jméno Uhelná

Kraj pod Rychlebskými horami je vyhlášený také množstvím vodních ploch vhodných ke koupání. Zatopené lomy sem lákají plavce, potápěče i rybáře. Většina z nich je žulových, najdeme zde ovšem i lomy pro zdejší kraj netypické. Patří k nim i lom Pelnář, kde se těžil lignit a díky němu se i nedaleká vesnice po válce přejmenovala na Uhelnou.

22. červenec 2023 03:19

Tři historické mosty v Dlouhé Loučce jsou naprostým unikátem

Historické mosty jsou někde obdivovanými památkami, jinde naopak problémem, který brzdí dopravu a rozvoj obce. Málokterá obec se však může pochlubit hned třemi historickými mosty, z nichž jeden je navíc patrně jedním z nestarších na Moravě. Přesto jej obyvatelé Dlouhé Loučky na Olomoucku museli před časem zachránit před zbouráním.