Slaměné vdovy
Nejnovější3. květen 2023

Poslechněte si podcast: Žena hasiče

Čtyřicátnice Lenka je na svého muže hrdá, přesto se jí sevře srdce pokaždé, když slyší sirénu. Její muž je totiž hasič. Jaké to je žít s partnerem, který při své práci nasazuje vlastní život? Jak se smířila s nepravidelným životním rytmem, který čas od času dirigují živelní pohromy? Co mají společného manželova práce a její profese houslistky? A má radost, když slyší malého synka, že chce být jako táta – taky hasič?

22:51

Slaměné vdovy

Vydává: Český rozhlas

Seriál Slaměné vdovy nahlíží do života žen, které sice mají v občance zapsaný rodinný stav „vdaná“, ale v reálu tráví většinu času bez muže. Příčiny jsou různé a ženy se s nastalou situací také různě vyrovnávají. Každý díl představuje jednu konkrétní ženu a její příběh. V některých dílech autorka nabízí i pohled muže, jak on vnímá a prožívá svou nepřítomnost v rodině. Ambicí tvůrců je co nejširší spektrum sociálního ukotvení jednotlivých hrdinek a také motivů, které z nich dělají slaměné vdovy. Zcela odlišně totiž svůj úděl nese žena vězně nebo alkoholika než žena vojáka, muzikanta či úspěšného sportovce.

Web

26. duben 2023 22:18

Žena sportovce

Lucie je usměvavá mladá maminka dvou dcer. Jejím životním partnerem je přední český kajakář Vavřinec Hradilek. Jak se jim daří skloubit rodinný život s náročnými tréninky a dlouhými pobyty v zahraničí na soustředění? Jak se Lucii žije v domě plném sportovního náčiní a při jaké aktivitě přišla žádost o ruku?

18. září 2022 23:29

Žena muzikanta

Příběhy žen, které nemají muže vedle sebe vždy, kdy by ho potřebovaly – o tom je seriál Slaměné vdovy. Hrdinkou poslední části první série je ostravská rodačka Jana, která má čtyři děti s uznávaným jazzovým muzikantem. On hodně cestuje po Česku i po světě, ona má zodpovědnost za hladký chod domácnosti a zvládá to sebejistě a s nadhledem – je totiž dopravní pilotka. Kde bere sílu k tomu, aby manžela vždy přivítala s usměvavou tváří? I to se dozvíte v dokumentu, který natočila Dagmar Misařová. Autorka: Dagmar Misařová Mistr zvuku: Vojtěch Dluhý Dramaturg: Jan Herget

4. září 2022 24:07

Žena vězně

Opavská rodačka Lucie je mámou tří dcer. Co prožila a jaká rozhodnutí učinila, když její muž po deseti letech soudů nastoupil k sedmiletému výkonu trestu ve věznici Heřmanice v Ostravě? Vydržel jejich vztah s manželem Pavlem? Autorka: Dagmar Misařová Mistr zvuku: Vojtěch Dluhý Dramaturg: Jan Herget