• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
Dobré odpoledne z Českých Budějovic
5. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Skrumáž řecké a latinské abecedy i speciálních znaků. Písmo hlaholice vymyslel věrozvěst Cyril

V Boršově nad Vltavou si můžete sami zkusit napsat něco hlaholicí. Po celém parku jsou betonové desky, na nichž najdete písmena hlaholice a dnešní ekvivalenty.

05:18

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

8. prosinec 2022 02:24

Památky, příroda i novinky. Krásy jižních Čech na fotografiích Tomáše Perzla uvidíte v rozhlase

Krásy jižních Čech. Tak se jmenuje výstava fotografií, která je do konce ledna k vidění v budově Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Autorem snímků je Tomáš Perzl, který mnohé záběry pořídil pomocí dronu.

11. listopad 2022 03:21

Na jihu Čech žije 320 válečných veteránů, vzniká pro ně nové centrum

Jedním z projektů, které obyvatelé Českých Budějovic podpořili při letošním hlasování o participativním rozpočtu, je nové centrum pro válečné veterány. Projekt získal 220 hlasů, je tak třetím nejúspěšnějším mezi přihlášenými.

24. říjen 2022 03:12

Objetí. Obrazy zrcadlící její mateřství vystavuje malířka Jitka Hrdá v budějovickém rozhlase

„Odpusťte, čeho jsme se dopustili. Zprvu se zdálo, že to bude zábava. Teď jenom hledáš, odkud by ses dostal z toho vězení.“ Úryvek z textu písně Nicka Cavea použila malířka Jitka Hrdá jako citát k jednomu ze svých obrazů, které právě vystavuje v budově Českého rozhlasu České Budějovice.

3. říjen 2022 01:58

Jihočeskou krajinu zachycuje malíř Josef Zikmund. Jeho díla jsou k vidění v budějovickém rozhlase

Tvorbu malíře a krajináře Josefa Zikmunda znají nejen ctitelé výtvarného umění, ale všichni, kdo svého času navštívili nějaké představení Jihočeského divadla. Josef Zikmund tam totiž dlouhá léta maloval kulisy. Letos je tomuto rodákovi ze severních Čech, kterému ale učarovaly Čechy jižní tak, že se přestěhoval, 95 let.

13. září 2022 03:21

Snížení teploty o tři stupně = o 15 procent levnější účet. Tipy pro domácnosti v energetické krizi

Ministři průmyslu a obchodu států Evropské unie se dohodli na nutnosti zastropování cen energií. Česká republika také přispěje lidem na úsporný tarif a odpustí jim poplatek za obnovitelné zdroje. Očekává se, že každá domácnost by mohla z tohoto vládního balíčku letos inkasovat kolem čtyř tisíc korun. I tak nás ale čeká „tuhá zima“. Jaká opatření bychom měli všichni doma zavést?

31. srpen 2022 01:30

Měl neobyčejné charisma, vzpomíná na Gorbačova Jana Klusáková, která tlumočila jeho setkání s Havlem

Po těžké nemoci zemřel 30. srpna 2022 první prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Bylo mu 91 let. Svými reformami se v druhé polovině 80. let minulého století zasloužil o pád železné opony a rozpad východního bloku.

31. srpen 2022 04:11

Robot, který dokáže sám vysévat plodiny, hnojit i plít, se předvedl v akci na výstavě Země živitelka

Stroj zvláštního tvaru, který má po stranách úzké gumové pásy a vepředu lištu s pohyblivou mechanickou rukou. Úplně nahoře se tyčí otáčivý solární panel. To je Roboton, zemědělský robot.

19. srpen 2022 06:48

Při přistávání sovětských letadel na budějovickém letišti došlo 21. srpna 1968 k těžké havárii

„Ke vstupu do rozhlasu dali zaměstnanci ceduli Mateřská škola a do Dukelské ulice, kde skutečně mateřská škola byla, dali Československý rozhlas. Než to Sověti zjistili, stál ozbrojený vůz, který měl rozhlas hlídat, na jiném místě,“ popisuje historik Jiří Dvořák malou lest obyvatelů Českých Budějovic při okupaci 21. sprna 1968.

12. srpen 2022 06:59

Voda začala klesat a odhalily se škody, závěrečný účet stoupal do závratných výšin

Voda se z jihu přelila do středních Čech, stav nouze začal platit v Ústeckém kraji, ale evakuace se lidé dočkali už i na Znojemsku. Po katastrofálním 13. srpnu 2002 se v jižních Čechách zdálo, že se přece jen začíná blýskat na lepší časy. Největším problémem ale stále byly přeplněné nebo i prasklé rybníky a poničené mosty.

11. srpen 2022 06:04

Nešťastná třináctka přinesla zoufalství, zaplavené Blatensko a zničené Metly

13. srpen roku 2002 dostál ve své negativní pověsti nešťastné třináctky naplno. V jižních Čechách určitě. Synonymem neštěstí se od tohoto dne staly Metly, malá obec nedaleko Blatné. V okolí Blatné ale nebyl metelský rybník jediným, který nevydržel nápor vody.