- Podcasty
- Host Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Škroupa lidé milovali, byl jako Karel Gott. Z Prahy ho vyhnali obrozenci, vypráví spisovatelka
„Zatímco Vídeň a Praha byly tehdy kulturní špička, Holanďané byli v začátcích a oslovili Františka, jestli by se toho nechtěl ujmout a pomoci tam vybudovat operu. Protože tonoucí se stébla chytá a opravdu neměl jinou možnost, tak tu nabídku vzal,“ vypráví spisovatelka a scénáristka Markéta Dočekalová, jejíž nová kniha Kde domov můj mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? Poslechněte si rozhovor.
Host Radiožurnálu
Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.
Zelenkova hudba má v sobě vroucí city. Vytvořil naprosto originální styl, líčí varhaník Adam Viktora
„U každého Zelenkova díla objevíte nový způsob uvažování, nový systém, myšlenky a nápady,“ říká varhaník a dirigent Adam Viktora, který pořádá festivaly a konference věnované právě českému skladateli Janu Dismasi Zelenkovi. Co je klíčem ke správné interpretaci jeho díla? A jak se objevují neznámé barokní skladby? Poslechněte si rozhovor.
Doma bychom toho měli mít jen tolik, abychom se tam ještě jako lidé vešli, říkají zastánkyně swapu
Už osm let společně inspirují k udržitelnému přístupu k věcem. Nyní Lucie Poubová a Kristýna Holubová stojí za prvním celostátním swap festivalem, během jehož týdenního trvání mohou návštěvníci nejen vyměňovat to, co již nepotřebují, ale také si zajít na přednášky, workshopy či besedy. Co ony jako první tzv. poslaly do světa? Jak se ubránit hromadění a nakupování bez rozmyslu? Jak si vytřídit domácnost? A jak odolat fast fashion?
Sesunul jsem se do stínu a měl všeho dost, vzpomíná muž, který rozhýbal sochy moai
Příběh objevení Velikonočního ostrova je skutečně velikonoční. Nikdo ho však u nás neproslavil víc, než experimentální archeolog a technik Pavel Pavel, když v roce 1986 dokázal „rozchodit“ tamní sochy moai. Co je dodnes na ostrově ke zkoumání? A co přinesla zvuková archeologie při objevování 40 let starých kazet se zvukovým deníkem Pavla Pavla?
Museli jsme dokázat, že když varhany zahrají naplno, tak katedrála zůstane stát, vypráví Skřejpek
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Monumentální nástroj byl postaven ve španělské varhanářské dílně, a to díky množství dárců, institucí a jednotlivců, kteří přispěli do veřejné sbírky organizované Nadačním fondem Svatovítské varhany. Vybralo se 106 milionů korun. „Nutně potřebujeme velké varhany, které krásně naplní celý chrám krásným velkým zvukem,“ vypráví Jakub Skřejpek, zástupce Nadačního fondu Svatovítské varhany.
Co máme nového zpěváka, tak je chemie v kapele úžasná, pochvaluje si Robert Kodym z kapely Lucie
Byl jsem topič údržbář, sháněl jsem zaměstnání, kde bych mohl dělat v noci, abych přes den dělal muziku, ale nikdy to moc nevyšlo, vzpomíná na své muzikantské začátky rocker Robert Kodym. Jak se žije Lucii bez Davida Kollera? Poslechněte si celý rozhovor.
Emoce jsou hybatelem příběhů a trocha kýče je dobrá věc, říká divadelní režisér Thomas Zielinski
„Existujeme deset let a máme z toho samozřejmě všichni obrovskou radost. Myslím si, že je to hlavně zásluha Jany Janěkové, která tu káru táhne,“ říká o Divadle Verze její spoluzakladatel, česko-německý divadelní režisér a vysokoškolský pedagog Thomas Zielinski. Jak se ohlíží za některými ze svých výrazných inscenací posledních let? Proč má rád rozhlasovou režii? A jak prožíval krizi středního věku? Poslechněte si rozhovor.
Děkani fakult mě nazývali žlutou zimnicí, vzpomíná iniciátorka univerzit třetího věku Dana Steinová
„Když si něco někam napíšete, dáváte mozku signál, že toto si nemusí pamatovat. Mozek si zapamatuje, kam jste to zapsali, ale už si nepamatuje obsah té informace,“ vysvětluje lektorka mozkového joggingu a někdejší iniciátorka programů celoživotního vzdělávání v Česku Dana Steinová. Kde vznikla první univerzita třetího věku? Jaké jsou výhody mezigeneračního vzdělávání? A jak si zapamatovat všechny dny v roce? Poslechněte si rozhovor.
Kvůli knize o stalkingu byla na Tinderu. „Vyděsilo mě, jak je to nebezpečné,“ přiznává spisovatelka
Za svoje detektivky sbírá jedno ocenění za druhým. Za knihu Krutý měsíc získala Magnesii Literu i Cenu Jiřího Marka. Úspěšné jsou ale i její překlady z angličtiny. Přeložila více než tři stovky beletristických titulů jak pro děti, tak pro dospělé. Překládá i non-fiction literaturu. Proč se k psaní dostala profesionálně až po padesátce? Proč je pro ni překládání na rozdíl od psaní relax? A kde hledala inspiraci pro svoji knihu o stalkingu?
Infarkt, cukrovka i deprese souvisejí s nekvalitním spánkem. Za nespavost může stres, říká somnolog
V noci na neděli se opět mění čas ze zimního na letní. Co s naším organismem dělá střídání času? „Kratší spánek vede k nižší výkonnosti a únavě. Je ale dokázáno, že lidé jsou v tomto období i více nemocní a mají více infarktů,“ potvrzuje odborník na spánkovou medicínu Martin Pretl. Co rozumí pod pojmem zdravý spánek? Co bývá nejčastější příčinou nespavosti? A můžeme vědomě změnit, zda budeme sovy, nebo skřivani?
Sběratel: Poklad je pro každého něco jiného. Spousta věcí se dá opravit
Tomáš Hejtmánek se stal sběratelem umění už ve svých patnácti letech a později inspirovali své čtyři děti. Na zahradě vystavuje sochy a jednou do roka pořádá aukci pod otevřeným nebem. „Když vidím kontejner, občas nakouknu, jestli tam nějaký ten poklad nebude. Občas se vyhodí věci, které by se rozhodně vyhazovat neměly,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu akademický malíř, galerista, restaurátor a majitel aukční síně Hejtmánek.