Radioporadna
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Škola Svítání se zabydluje na Starém městě

Jak se zabydluje Základní škola a Praktická škola Svítání? Vysílali jsme živě z nově rekonstruované budovy v Klášterní ulici v Pardubicích.

26:58

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 15:59

Pardubice jsou evropským městem havranů. Potvrdila to Ptačí hodinka

Ptačí hodinka, tak ornitologové nazvali každoroční lidové sčítání ptáků. Této akce se na začátku ledna zúčastnily tisíce lidí. Česká společnost ornitologická tak získala velmi zajímavá data. Sčítání se zúčastnil i ekolog Tibor Schwarz ze Zeleného domu Chrudim.

Před dvěma dny 16:09

Fokusovaná rázová vlna pomůže při problémech s erekcí i tenisovým loktem

Existují dva typy přístrojů, které způsobují rázovou vlnu. Dokážou tím ulevit lidem s bolestmi pohybového aparátu. Radiální rázová vlna je častější, udělá hloubkovou masáž. Fokusovaná je vzácnější, lépe cílí ke kostem a k úponům.

Před čtyřmi dny 16:03

Kořen pampelišky pročistí žaludek, žlučník i střeva. Po upražení připomíná kávu

Výživová poradkyně Jana Kolrusová přišla před pěti lety na trh s novinkou. Zaměřila se na českou bylinu, která je dostupná všem, a má mnoho ozdravných účinků. Je to obyčejná pampeliška.

Před týdnem 16:23

Nepotřebují scénář ani kulisy. Paleťáci objevují kouzlo improvizace. A učí to i laiky

Improvizační divadelní společnost Paleťáci pomáhá lidem překlenout nesmělost nebo neschopnost se vyjádřit. Lektor improvizace Tomáš Jakoubek se svými kolegy Paleťáky pořádá pravidelné kurzy improvizace pro dospělé i pro děti.

Před týdnem 14:18

Jak se dělá sklo? K dokonale ploché tabulce vede cesta přes bucnu

Dokázali byste svým dětem vysvětlit, jak se vyrábí sklo? Co je třeba k tomu, aby vznikla velká okenní tabulka?

Před 2 týdny 14:29

Lidé se ptají na dávky a bojí se šmejdů. Občanská poradna v Chrudimi pomáhá online i doma

Občanská poradna Oblastní charity Chrudim slaví dvacet let. Za tu dobu se na její pracovníky obrátilo deset tisíc klientů a odborníci vyřídili dvanáct tisíc dotazů.

Před 2 týdny 15:16

Už kvetou jehnědy. Zkuste si z nich udělat limonádu, než zapadnou sněhem

Současná zima nechala rozkvést jehnědy na lískách. Všimli si toho nejen milovníci přírody, bohužel i alergici. Pokud ale souzníte s přírodou, můžete vyzkoušet fermentovanou limonádu z jehněd a jehličí. Jako vítanou vitaminovou bombu nám ji doporučila pardubická bylinkářka Radka Svatošová.

Před 2 týdny 16:23

Jak namáhat mozek, aby nezhloupnul? Křížovky a televize nestačí, radí lektorka paměti

Nechce se vám do nových věcí? Říkáte si, na tohle nemám, na to už nestačím, to je pro mladší? Podle certifikované trenérky paměti Lenky Svobodové nikdy není pozdě začít trénovat mozek.

Před 3 týdny 16:23

Mravín je o sto let starší, zjistil zahradník, který ve volném čase studuje rodokmeny

Zahradník Jaroslav Vintera nemá rád stereotyp. Proto se věnuje nejen zahradničení, ale i mnoha dalším koníčkům. V lednu hraje prim genealogie a přestavba historické usedlosti. V únoru nastoupí množení denivek. V březnu se začnou rodit kůzlata na farmě, kterou založil se se svou ženou. No a pak ho čeká kontrola jím vysázených alejí starých odrůd stromů, které najdete po celém kraji.