- Podcasty
- Portréty

Poslechněte si podcast: Skautku Dagmar Skálovou věznili šestnáct let za přípravu protikomunistického převratu
V sedmatřiceti ji zatkli – a na svobodu se dostala v třiapadesáti. Kdyby přijala logiku tehdejšího politického systému, mohla si myslet, že na rozdíl od jiných je ve vězení právem: skutečně usilovala o svržení komunistického režimu. Dagmar Skálová, skautka a mimořádně statečná žena. Její příběh přiblíží v pořadu Portréty historička Pavlína Kourová.
Portréty
Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.
Němec měl Podkarpatskou Rus k republice připojit. Místo toho utíkal před ukrajinskými komunisty
„Krátce před západem slunce 30. října 1944 projela delegace užockým průsmykem. Po letech opět doma. Naše hymna v Užoku zněla jako modlitba,“ zapsal si do deníku František Němec. Československý politik a diplomat, který měl od sovětské armády převzít na podzim 1944 první osvobozenou část republiky – Podkarpatskou Rus. Netušil, že se pouští do předem prohrané bitvy.
Vůdce italských komunistů Palmiro Togliatti byl „dva v jednom“
Umírněný pragmatik a zároveň kovaný stalinista. Tak hodnotí historik Jan Adamec dlouholetého vůdce italských komunistů Palmira Togliattiho. Bylo možné spojit takové protiklady v jedné osobě? Bylo: jako umírněný vystupoval Togliatti doma v Itálii, jako stalinista v Moskvě.
Bohumil Němec, kandidát proti Benešovi, který nakonec nekandidoval
Prezidentské volby v prosinci 1935 byly jedním z klíčových okamžiků první republiky. Měly odpovědět na zásadní otázku: kdo po Masarykovi? Jediným, kdo se chystal postavit očekávanému kandidátovi Edvardu Benešovi, byl Bohumil Němec. Málo známou osobnost připomene v Portrétech Michal Pehr.
Daniel Okáli „seděl“ o dva dny déle než Husák, nakonec napsal básně proti Chartě
„Pro vaše zločiny existuje jedině trest smrti. Pouze naše budovatelské úspěchy umožňují tu velkou milost, že vám může být trest smrti změněn na doživotí," řekl při zdůvodnění rozsudku s údajnými slovenskými buržoazními nacionalisty předseda senátu Juraj Uhrín. Jméno hlavního obžalovaného je známé: Gustáv Husák. Pořad Portréty přiblíží odsouzeného, který nakonec ve vězení byl o dva dny déle než Husák; básníka Daniela Okáliho.
Dagmar Vaněčkovou vyhnala Státní bezpečnost do Rakouska. Pro disent ale pracovala dál
„V jednom z prvních příspěvků pro Svědectví jsem se vyznala, že osobně pokládám svůj odchod z vlasti za selhání, protože jsem opustila společenství lidí, nejen chartistů, s nimiž jsem sdílela po určitý čas společný osud. Proto jsme s mým mužem považovali za samozřejmé, že exilem účast na tomto společenství nekončí,“ napsala Dagmar Vaněčková v roce 2006.
Hladký průběh února 1948 umožnila i nenápadná práce Karla Švába
Jméno komunistického náměstka ministra národní bezpečnosti Karla Švába je nejčastěji spojováno s jeho obžalobou v procesu s Rudolfem Slánským. Šváb je ale jedním z těch, kteří komunistům pomohli k převzetí moci v únoru 1948. Jak? O tom bude hovořit historik Zdeněk Doskočil.
Legendární V-101: Agent, který komunistům pomohl s únorem
Říkalo se o něm, že „udělal komunistům únor“. Spolupracovník Státní bezpečnosti, zašifrovaný pod krycím jménem V-101, jinak Valerij Sergejevič Vilinskij. Za první republiky psal pro katolický i vládní tisk, v letech protektorátu patřil k novinářům podporujícím nacistickou okupační správu. A po válce? A po únoru 1948? Na to odpoví historik Petr Blažek.
Vladimír Peška vedl studentskou demonstraci až k Hradu. V době, kdy ulici už ovládali komunisté
Únor 1948 změnil osudy mnoha lidem. Byl mezi nimi i student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Peška (1920 až 2002). Odešel do exilu, pracoval pro Rádio Svobodná Evropa a nakonec zakotvil na francouzských univerzitách. V pořadu Portréty přiblíží jeho život historička Doubravka Olšáková.
Neznámé tváře února 1948: Nenápadný pomocník převratu Josef David
Hladký průběh komunistického převratu v únoru 1948 byl umožněn i tím, že se nesešli poslanci. Předseda tehdejšího Národního shromáždění Josef David je nesvolal. Dobrovolně – nebo pod nátlakem? Otázka pro historika Michala Pehra, na kterou odpovídá v pořadu Portréty v rámci speciálního cyklu Neznámé tváře února 1948.
Slánského právník Bartoš na skutečnou obhajobu rezignoval, postupoval jen podle zadání KSČ
„Obhajoba nehodlá hájit mimořádně těžké zločiny,“ řekl u soudu advokát Vladimír Bartoš. Právník, který měl v listopadu 1952 obhajovat před Státním soudem v Praze obžalovaného Rudolfa Slánského. A nejen jeho. Ve vykonstruovaném, divadelním procesu tak plnil roli, kterou od něj komunistická strana očekávala. Proč ho ale později vyhodili z advokacie? V Portrétech odpovídá historik Petr Blažek.