Historie Plus
5. únor 2022

Poslechněte si podcast: Skauting v době protektorátu

Mnichovská dohoda a formování druhé republiky zasáhly celou československou společnost, skautské hnutí nevyjímaje. Dochází k vynucené integraci různých skautských organizací a později – již za protektorátu – je skauting zcela zakázán.

25:58

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před pěti dny 25:57

Staletí bojů o Kristiána. Je Kristiánova legenda naše nejstarší kronika, nebo geniální podvrh?

Kristiánova legenda bývá označována za naši nejstarší kroniku. Vznikla na sklonku 10. století a z dobového pohledu zachycuje počátky české státnosti i křesťanské kultury. A třeba taky ne.

Před týdnem 25:22

Východní Evropa je obrovským prostorem, který po druhé světové válce téměř kompletně pohltil Sovětský svaz

Ozbrojený odpor těchto národů proti nadvládě komunistické diktatury z Moskvy trval i víc jak 10 let po válce. Někteří partyzáni strávili v lágrech nebo v lesích celý svůj život. Pořad o protisovětském odboji ve východní Evropě připravil Jiří Zeman.

Před týdnem 25:22

Protisovětský odboj po druhé světové válce

Východní Evropa je obrovským prostorem, kde na sebe narážely zájmy Poláků, Ukrajinců, Rusů, Rumunů, Litevců, Lotyšů nebo Estonců. Po druhé světové válce téměř vše pohltil Sovětský svaz. Ozbrojený odpor těchto národů proti nadvládě komunistů z Moskvy trval do 50. let, někteří odbojáři a partyzáni strávili v lágrech nebo v lesích celý svůj život.

Před 2 týdny 25:30

Nejdůležitější atomový špion jménem Klaus Fuchs

Německý komunista Klaus Fuchs uprchl v roce 1933 před nacistickým režimem do Velké Británie. Následně se podílel na britském i americkém atomovém výzkumu a jako sovětský špion předával do Moskvy důležité informace. Výrazně tím urychlil sovětský jaderný výzkum a jeho role byla daleko významnější než role výrazně známějších sovětských špionů manželů Rosenbergových.

Před 2 týdny 25:31

V dnešním pořadu si s Pavlem Hlavatým připomeneme příběh Klause Fuchse

Fyzika německého původu, který za druhé světové války a těsně po ní pracoval v tajném atomovém výzkumu Velké Británie a Spojených států. Informace z tohoto výzkumu předával Sovětskému svazu a velmi významně tak urychlil vývoj jeho jaderných zbraní. Připravil Pavel Hlavatý.

Před 3 týdny 25:40

Sloužil pěti rakouským císařům a za svou dlouhou a úspěšnou vojenskou kariéru žádnou bitvu neprohrál

Přitom nechybělo mnoho a k armádě se vůbec nedostal. O osobnosti populárního maršála, jeho vojenské kariéře i o osudu jeho pomníku si poslechněte více v pořadu Historie Plus.

3. září 2022 26:00

Jan Amos na prahu vichřice

Zpřístupnění nové expozice věnované působení Jana Amose Komenského ve Fulneku uzavřelo památkovou obnovu bývalého sboru Jednoty bratrské, který byl až do bitvy na Bílé hoře významným centrem humanistické kultury na severu Moravy. Do dnešních dnů se přitom dochovaly prostory, ve kterých věhlasný učenec několik let působil. Kaple i někdejší bratrský dům dnes skýtají autentické zázemí obnovenému fulneckému muzeu.

13. srpen 2022 26:00

Před 700 lety Dante Alighieri dopsal Božskou komedii. Od té doby Florencie čeká na návrat rodáka

Dante Alighieri byl florentským občanem, politikem a básníkem. Tyto tři základní charakteristiky jeho osobnosti nelze od sebe oddělit. Žil na přelomu středověku a začátku renesance a budoucím generacím zanechal ucelenou výpověď o stavu tehdejšího světa.

23. červenec 2022 25:58

Šmelina a veksl. Nedílné součásti socialistického hospodářství

Komunistický režim plánoval vybudovat novou, lepší společnost: Nový člověk řídící se socialistickou morálkou nebude bažit po majetku a své zájmy podřídí celku. Centrálně řízená ekonomika zaručí sociální spravedlnost, uspokojí potřeb všech, zruší chudáky i boháče. Realita byla poněkud jiná.

9. červenec 2022 25:30

Krádež Mony Lisy? Obrazu přinesla slávu, historii umění pomohla s rozvojem znaleckých metod

Krádež vzácných šperků z drážďanské pokladnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe) 25. listopadu 2019 vyvolala mnohé – zájem, zděšení, ale také vzpomínky na loupeže historických a uměleckých děl v minulosti.