Moci bez nemoci
27. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Skalpace hlavy. Unikátní operace pohledem ženy, která málem přišla o obličej

Unikátní operace se podařila plastickým chirurgům v čele s Prof. MUDr. Andrejem Sukopem, Ph.D. , přednostou Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a plastickým chirurgem kliniky Laser Plastic. Zachránili obličej ženě, které vrtačka skalpovala hlavu. Přišla o víčka, celé čelo a okolí kolem ušních boltců. Operace trvala devět hodin. Je to paní Petra, která vypráví svůj příběh o naději na život. S ní přišel do studia i manžel Martin.

37:08

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Včera 31:26

Mnohočetný myelom - hematoonkologické onemocnění. Novinkou je cílená biologická léčba

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější nádorové onemocnění krvetvorby v naší zemi. Svůj životní příběh s touto nemocí a novinkovou cílenou biologickou léčbou bude vyprávět paní Jana. Byla zařazena do klinické studie nového léku a ten se stal vstupenkou do zdravého kvalitního života. Hostem bude Prof. MUDr. Ivan Špička, CSc., z I. interní kliniky hematologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, zástupce přednosty pro vědu a výzkum a vedoucí myelomové skupiny.

Před týdnem 33:26

Gynekomastie – zvětšení mléčné žlázy u mužů. Problém řeší endokrinolog a plastický chirurg

Gynekomastie, tedy zvětšení mléčné žlázy u mužů, přináší nejenom estetický, ale i psychický problém. A to i u mladých chlapců. Endokrinologie a plastická chirurgie dokážou společně tento problém vyřešit. Hosty budou dvě lékařky, MUDr. Stanislava Koloušková, CSc. z Pediatrické kliniky FN Motol a MUDr. Eva Dřevínková, plastický chirurg Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady. Svůj příběh bude vyprávět otec a syn, kteří se společně rozhodli toto zatížení vyřešit.

Před 2 týdny 36:11

První banka stolice v České republice a novinková fekální terapie

V Česku vznikla první banka stolice a novinková fekální terapie. Odebraná zdravá stolice je určena pacientům s vážným onemocněním tlustého střeva a navrací je zpátky do plnohodnotného života. Svůj příběh přijde vyprávět Martin, který fekální transplantaci podstoupil. Hostem bude gastroenterolog Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., vedoucí Centra výživy a přednosta Interní kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Před 3 týdny 36:29

Umělá inteligence v mamografii. Medicína nabízí tzv. třetí čtení výsledku vyšetření

Umělá inteligence působí i v mamografii. Medicína nabízí novinku v podobě tzv. třetího čtení výsledku vyšetření umělou inteligencí. Svůj příběh bude vyprávět paní Milena, v jejíž rodině se objevilo onkologické rodinné zatížení u žen. O rakovině prsu a její prevenci v podobě screeningových vyšetření mluví profesor MUDr. Jan Daneš, CSc., radiolog a mamolog z Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

20. srpen 2023 35:46

Rakovina vaječníků: nová biologická léčba v silném příběhu pacientky i lékaře

Tato nemoc patří dlouhodobě mezi zhoubná onemocnění s velmi omezenými šancemi na úspěšnou léčbu. Moderní postupy a nové léky mají ovšem velký přínos pro kvalitu a délku života pacientek. Novinka v podobě biologické léčby nabízí nejen kvalitní život, ale i možnost vyléčení. Mluví o ní prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí onkologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Se svým silným příběhem se svěřila paní Ivana, pro kterou život málem skončil.

13. srpen 2023 31:03

Moci bez nemoci: Transplantace Langerhansových ostrůvků. Pomoc při onemocnění slinivky břišní

Transplantace Langerhansových ostrůvků pomůže při onemocnění slinivky břišní. O jakou metodu jde a v čem je potřebná pro pacienty s onemocněním slinivky? Jak jim pomáhá a jak usnadňuje jejich život? Se svým příběhem přijde do studia pan Tomáš, který má tuto transplantaci za sebou a jeho život se mnohonásobně zlepšil. Hostem je ošetřující lékař Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM.

6. srpen 2023 35:01

Vaginoplastika a labioplastika. Plastické operace, které navracejí ženám sebevědomí

Vlivem spontánních porodů nebo stárnutí dochází k ochabování poševních stěn, což může vést i k nekontrolovatelnému úniku moči. Řešením je plastika vaginy, kterou lze velmi dobře kombinovat i s plastikou poševního vchodu, úpravou svalů hráze nebo stydkých pysků. Intimní téma přiblíží Vanesa Lovětínská z Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a FN Bulovka a Eva Dřevínková z Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady a 3. LF UK. Prolomit tabu se rozhodla i pacientka Věra.

30. červenec 2023 38:42

Transplantace jater. Unikátní operace mezi žijícím dárcem a dospělým příjemcem pohledem obou

V roce 2022 vůbec poprvé v ČR část svých jater darovala vážně nemocné pacientce její sestra. Obě jsou hosty pořadu se svým skutečným a velmi osobním příběhem. Unikátní operaci provedli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Skupinu vedl Doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM. Další díl pořadu Moci bez nemoci přináší jedinečnou naději na život.

23. červenec 2023 35:41

Odstranění vbočeného palce. Nový mini invazivní zákrok očima ortopeda i pacientky

Hallux valgus neboli vbočený palec je získaná deformita nohy. Nejspíš k ní dochází kombinací nevhodné obuvi s vrozenou dispozicí kostry. Novinku z hlediska chirurgického zákroku představuje doc. MUDr. Rastislav Hromádka Ph.D., ortoped z I. Ortopedické kliniky 1. LF UK a FN v Motole a vedoucí lékař ortopedie a vedoucí lékař operativy Canadian Medical. Krátce po mini invazivním zákroku je i paní Jana, která se v audioznáznamu dělí o svoji zkušenost.