Doktorská rada
18. leden 2023

Poslechněte si podcast: Silná podrážděnost může signalizovat zvýšenou funkci štítné žlázy

Štítná žláza je nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému. Nachází se v krční jamce a svou funkcí ovlivňuje fungování našeho organismu. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Může se jednat o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy a každé toto onemocnění má jiné příznaky.

03:29

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před třemi dny 03:25

Spolu s plánováním letní dovolené na slunci si zkontrolujte mateřská znaménka

Začíná jaro a většina lidí právě v tuto dobu plánuje letní dovolenou, obzvláště pokud chtějí jet k moři. V rámci prevence našeho zdraví bychom ale neměli pouze pořizovat kvalitní krémy na opalování. Právě nyní je totiž nejvyšší čas zkontrolovat mateřská znaménka. Ke kožnímu lékaři je lepší zajít zbytečně než pozdě.

Před 2 týdny 03:14

Opary jsou signálem oslabené imunity

Je období různých viróz a s tím mohou souviset i nepříjemné opary. Stačí rýma, nachlazení anebo nějaká psychická zátěž, například, když se hodně rozčílíte, a může se opar objevit. Na vznik oparů má zásadní vliv naše imunita. Jako prevence pomáhá dostatek vitamínu B.

Před 2 týdny 03:18

Začátkem jara doplňte do jídelníčku mořské ryby a zeleninu

Není náhoda, že jarní prázdniny přichází na konec zimy, v době kdy je potřeba dopřát organismu odpočinek, aby načerpal na přicházející jaro sílu a zregeneroval se. Alespoň kratší dovolená v období přechodu zimy na jaro je ideální prevencí jarní únavy. Nesmíme ale zapomínat ani na další podstatou věc. A tou je doplnění minerálů a vitamínů, které nám po dlouhé zimy chybí a které je nutné doplnit.

Před 3 týdny 03:15

Vředy na dvanácterníku jsou záludné. Bolest se objeví až delší čas po jídle

Problémy se zažíváním mohou být nejrůznějšího původu. Mezi nejčastější příčiny ale patří žaludeční nebo dvanácterníkové vředy. Mají stejnou příčinu, ale problémy se objevují v jiném časovém intervalu po požití jídla. Jejich vznik má přitom většinou podobnou příčinu, a proto se také léčí stejným způsobem – podáváním léků na snížení sekrece žaludeční kyseliny. Jako první pomoc při potížích může posloužit i studené mléko.

1. březen 2023 03:05

Virózu nepřecházejte. Jako podpůrnou léčbu můžete vyzkoušet některé babské rady

Na jaře virózy přichází v období, kdy většinu z nás už postihuje jarní únava, organismus je po zimě vyčerpaný a jsme náchylnější. Typ onemocnění se každým rokem mění. Při léčbě se ale musíte chovat vždy stejně - vypotit, vyležet. Pro urychlení můžete vyzkoušet některé osvědčené babské rady. Připravte si ocet, olej, starší ručníky, prostěradla, mléko, Vincentku a dostatek tekutin.

22. únor 2023 03:23

Při zánětu pobřišnice život závisí na rychlosti převozu na operační sál

Zánět pobřišnice je vážné onemocnění, se kterým se naštěstí příliš nedostáváme do kontaktu. Pobřišnicí je vyložená celá břišní dutina a je umístěná pod břišní stěnou. Je tedy velice náchylná k tomu, aby se zanítila. Jedná se bohužel o smrtelné onemocnění a život závisí na rychlosti převozu do nemocnice.

15. únor 2023 03:10

Zánět slepého střeva se nesnažte jenom utlumit studenými obklady

Zánět slepého střeva je nejen bolestivý a nepříjemný, ale při zanedbání může přejít až do života ohrožující zdravotní komplikace. V normálním stavu o tomto střevním výběžku vůbec nevíme. Nachází se ale v pravé části podbřišku, a to je také oblast, kde nejčastěji vnímáme první bolesti.

8. únor 2023 03:10

Začínající zánět dutin nejlépe zažehnáte suchým teplem

Vleky na horách jsou díky sněhové nadílce doslova obležené a zasněžené vrcholky lákají k výletům. Pokud ale vyjedete po delší době na hory, můžete se vrátit s velkou rýmou nebo bolestí hlavy. Zkrátka ve snaze si jeden den co nejvíce užít, to přeženete. Běžná rýma pravděpodobně sama odejde. Začínající zánět dutin ale rozhodně nepodceňujte.

1. únor 2023 02:59

Plíseň může způsobit vážné zdravotní komplikace

Vlhké prostory nebo i pouhé vlhké místo v rámci bytu se během zimy většinou zhorší. Právě teď uprostřed zimy může někdo zjistit, že má navlhlou a plesnivou zeď. Ovšem plíseň je nebezpečná a může způsobit vážné zdravotní následky. Nejčastěji alergie, zánět plic nebo astma.

25. leden 2023 03:26

Kýlu si můžeme způsobit sami zvednutím těžkého břemene

Kýla je nepříjemné bolestivé poranění, které může způsobit omezení v aktivním životě a působit větší problémy. Je to ve své podstatě otvor – můžeme říci díra v břišní stěně, přes kterou se vyklenují pod kůži vnitřní orgány. Vyskytuje se především v místech, ve kterých je břišní stěna oslabená. To jsou třísla a oblast pupku. Proto se nejčastěji objevuje tzv. kýla tříselní nebo pupeční. Často si jí ale způsobíme neopatrností sami.