Zprávy ČRo Olomouc
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Sigmu dělily minuty od reálnější naděje na účast v předkole pohárů. Ze Slovácka přivezla remízu

Jen minuty dělily fotbalisty Sigmy Olomouc od reálné šance bojovat o účast v evropských pohárech. Hanáci ale nakonec neudrželi vedení na hřišti Slovácka a po remíze 2:2 už mají šanci spíš jen teoretickou.

01:34

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 04:26

Olomoucké zastupitelstvo odložilo rozhodnutí o stavbě multifunkční haly. Jasno má být v říjnu

Olomoucké zastupitelstvo v pondělí odložilo rozhodnutí o tom, jakou cestou se město vydá při stavbě nové multifunkční haly, která má nahradit letitý zimní stadion.

Dnes 02:12

Už přes tři roky musí majitelé povinně čipovat své psy. Jejich centrální registr ale stále nefunguje

Omezit takzvané množírny a zjednodušit navrácení ztracených psů má jejich centrální evidence. Fungovat měla už od začátku loňského roku. Podle Komory veterinárních lékařů, která registr bude spravovat, se ale teprve teď připravuje výběrové řízení na zhotovitele. Spuštění bude možné nejdříve v roce 2025. Majitelé zatím můžou využít několik soukromých registrů. Ty ale nejsou kompletní a zápis do nich není povinný.

Dnes 02:14

Oteplení v posledních dnech přeje klíšťatům. Které lokality v našem kraji patří k nejrizikovějším?

Hygienici z některých krajů registrují zvýšený počet případů nákazy lymeskou boreliózou, kterou přenáší klíšťata. Česko navíc patří mezi evropské země s nejvyšším počtem nákaz klíšťovou encefalitidou. Zdravotníci to přičítají nízké proočkovanosti. Jaká je situace v Olomouckém kraji a kde je potřeba si dávat na klíšťata obzvlášť pozor?

Před dvěma dny 02:17

Na Libavé začala nová turistická sezóna a spolu s ní i pravidelná průvodcovská služba pro turisty

V civilní části Libavé na Olomoucku v sobotu začíná nová turistická sezona. Dobrovolní průvodci z Okrašlovacího spolku Lubavia budou zájemce provázet po vybraných památkách. Pravidelnou průvodcovskou službu zavedli teprve loni. A protože byl o ni mimořádný zájem, letos ji rozšířili.

Před třemi dny 02:06

Konice na Prostějovsku přijde o další službu ve městě. Svoji pobočku tam uzavírá i Česká spořitelna

Obyvatelé Konice a okolních obcí budou muset od léta za některými službami jezdit i desítky kilometrů daleko. Po oznámení o zrušení pobočky finančního úřadu v Konici se lidé dozvěděli, že ve městě uzavře na konci června svoji kamennou pobočku Česká spořitelna. Důvodem je podle vedení banky její klesající vytíženost. Zástupcům města a okolních obcí se rozhodnutí zvrátit nepodařilo.

Před třemi dny 00:30

Firma FCC upustila od plánu investovat v Biskupicích na Prostějovsku do linky na zpracování odpadu

Firma FCC v Biskupicích na Prostějovsku linku na zpracování odpadu stavět nebude. Proti plánům investora se postavilo vedení obce i její obyvatelé. Svůj nesouhlas dali najevo otevřeným dopisem a peticí.

Před třemi dny 02:08

Vedení obcí okolo Libavé lákají nové obyvatele na levné stavební parcely. Zájem je přesto minimální

Pocit zklamání zažívají samosprávy zcivilněných obcí v okolí Libavé na Olomoucku. Před sedmi lety je armáda vyčlenila z výcvikového prostoru a ony věřily, že se jim podaří do jejich katastrů nalákat nové obyvatele. A to i díky cenám stavebních parcel, které jsou ve srovnání s okolními městy a obcemi podstatně nižší. Zájem o bydlení v bývalém armádním prostoru je ale zatím minimální.

Před čtyřmi dny 02:04

Bývalá prelátská zahrada v areálu olomouckého Klášterního Hradiska má mít podobu z 18. století

Na renovaci bývalé prelátské zahrady pracují dělníci u olomouckého Klášterního Hradiska, ve kterém sídlí Vojenská nemocnice. Její vedení chce zahradě vrátit barokní podobu z 18. století. A zpřístupnit ji veřejnosti. Otevřená by měla být od léta.

Před pěti dny 00:40

Mládek, Suchý nebo Hřebejk. Umělci jsou proti sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie

Umělci z celé republiky vyjádřili otevřeným dopisem svůj nesouhlas s rozhodnutím vedení olomoucké radnice sloučit Moravské divadlo a Moravskou filharmonii do jednoho subjektu.

Před pěti dny 02:17

Nejen alkohol nebo automaty. Do poraden čím dál častěji chodí i lidé se závislostí na investování

Závislost na alkoholu, výherních automatech nebo sázení. S těmito problémy pomáhají pracovníci organizace Podané ruce svým klientům běžně. V poslední době ale do poraden míří stále častěji lidé se závislostí na investování. Té nahrává podle expertů vysoká inflace v Česku, kvůli které si někteří lidé zkouší přivydělat právě tímto způsobem.