Studio N
Epizoda 10728. leden 2020

Poslechněte si podcast: Severokorejský diplomat chtěl z Česka nelegálně vyvézt zbrojní materiál do KLDR

Přes půl roku se na českém území odehrávaly události jako ze špionážního románu. Diplomaté totalitní Severní Koreje chystali pašování zbrojního materiálu a tuzemských dronů z Česka přes Afriku a Čínu do Pchjongjangu. Obchod už v počátcích zachytila a sledovala Bezpečnostní informační služba a s vědomím ministerstva zahraničí ho zarazila. Zjistil to investigativní reportér Deníku N Lukáš Prchal. A ještě jedno téma. Na sociálních sítích vzbudila vlnu nevole zpráva, že budovaný systém dálničních známek má údajně umožnit i zaznamenávání a zpětné mapování pohybu aut. To se ale jednak už dávno děje, jednak je nesmyslné to a priori odmítat jako cestu k vládě Velkého bratra, píše ve svém komentáři Honza Moláček. Poslechněte si jeho argumenty.  

24:42

Studio N

Vydává: Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Web

Epizoda 1024Včera 24:07

Kam se vydá Polsko po volbách. A my s ním

Až milion lidí v neděli vyšlo do ulic Varšavy, aby vyjádřili nesouhlas s politikou polské konzervativní vlády. Podle radnice byla tato demonstrace, svolaná opoziční stranou Občanská platforma, tou vůbec největší v historii města. V jaké atmosféře se Polsko blíží parlamentním volbám? A jak jejich výsledek ovlivní evropskou realitu? Filip Titlbach se ptá historičky a novinářky Veroniky Pehe.

Epizoda 1023Před dvěma dny 40:18

Jak slovenské volby vyhrál Kreml

Vítězství Směru ve slovenských volbách upoutalo velkou pozornost zahraničních médií – kromě jiného i kvůli postoji strany k Putinově válce na Ukrajině. Robert Fico v kampani opakoval, že pokud se vrátí k moci, nepošle na Ukrajinu ani náboj. Jsou tamní parlamentní volby vítězstvím ruského vlivu? Filip Titlbach se ptá šéfredaktora slovenského Denníku N Matúše Kostolného.

Epizoda 1022Před pěti dny 30:56

„Mám trauma, chci safe space.” Proč mluvíme řečí terapeutů?

Letmý pohled na sociální sítě v nás může probudit pocit, že se s naším jazykem děje něco zvláštního. Známe své „spouštěče“, sami sobě diagnostikujeme „OCD“, „PTSD“ i „ADHD“. A v „toxických vztazích“ jsme obklopeni „narcisy“. Všechna tato slova patří do ordinací terapeutů, psycholožek nebo odbornictva na psychiatrii. Jak se dostala do naší komunikace? Je „terapeutická mluva“ skutečná nová? A proč bychom si na ni měli dát pozor? Vítek Svoboda mluví v podcastu s redaktorkou Deníku N Karolínou Klinkovou.

Epizoda 1021Před týdnem 32:00

Protiruské sankce se dají obejít. A dost lehce

Čeští vyšetřovatelé prověřují podezřelý obchod z poloviny letošního roku. Česká firma Labara dodala své pobočce v Rusku dva zakázané stroje, které mohou být použity při výrobě zbraní. Další česká firma, TOS Varnsdorf, poslala stroje potenciálně použitelné při výrobě zbraní do Kyrgyzstánu. Tamní firma je ale vzápětí přeprodala do Ruska. Podobných příběhů už Deník N posbíral několik. A všechny dokazují, že obejít protiruské sankce je snadnější, než se zdá. Hostem podcastu je investigativní reportér Lukáš Prchal.

Epizoda 1020Před týdnem 40:52

Rok od mobilizace. V Rusku dochází hroby pro hrdiny

Před rokem vyhlásil Vladimir Putin mobilizaci. Docházeli mu profesionální vojáci a dobrovolníci. Podle oficiálních údajů bylo odvedeno 300 tisíc ruských mužů. Co je s nimi dnes? A z těch padlých – jak dlouho na frontě vydrželi? Vítek Svoboda mluví v podcastu s reportérkou Deníku N Petrou Procházkovou.

Epizoda 1019Před týdnem 01:02:34

Co čeká Slovensko se znovuzrozeným Ficem

Slovensko bude o víkendu volit svoji budoucnost. Podle posledních dat by v předčasných parlamentních volbách zvítězila strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica. Jaké by bylo Slovensko pod opětovnou vládou muže, který dovolil jeho provázání s mafií? A kam se země posunula od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové? Hostem Vítka Svobody je slovenský novinář, komentátor a šéfredaktor webu Aktuality.sk Petr Bárdy.

Epizoda 1018Před týdnem 33:34

Jak do mexického parlamentu přivezli mimozemšťany

Internet chvíli nemluvil o ničem jiném: na půdě mexického parlamentu odhalili mumie mimozemšťanů. Obrázky nehybných těl s obrovskou hlavou a třemi prsty na rukách létaly sítěmi, dokud se neukázalo, že jde pravděpodobně o další podvod. Kdo za ním stojí? A proč nás tak baví hledat život ve vesmíru? Hostem Filipa Titlbacha je vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Epizoda 1017Před týdnem 37:51

Ztrácí Ukrajina významného spojence?

Polsko, jeden z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny, oznámilo, že válčící zemi už nedodává zbraně. Vyzbrojuje totiž vlastní armádu. Prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého přichází ve chvíli, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi vypjaté kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí. Pošle ještě Polsko Ukrajině nějaké zbraně? A přestanou s dodávkami i další země? Hostem Filipa Titlbacha je výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky a předseda Česko-polského fóra Vít Dostál.

Epizoda 1016Před 2 týdny 33:41

Proč Ázerbájdžán zaútočil na Náhorní Karabach

Města bez elektřiny a pod intenzivní palbou ázerbájdžánského dělostřelectva. Tak vypadal útok Ázerbájdžánu, kterým Baku včera ukončilo tříleté příměří v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžán přitom tvrdí, že pouze spustil „lokální“ operaci zaměřenou na vojenské cíle. Celá akce skončila kapitulací Arménie. Proč ruské mírové sbory ázerbájdžánskému útoku nečinně přihlížely? A proč k agresi vůbec došlo? Filip Titlbach mluví v podcastu se zahraniční reportérkou Petrou Procházkovou.

Epizoda 1015Před 2 týdny 32:59

Proč skoro nikdo nevěří Fialově vládě

Vláda Petra Fialy si v létě přečetla nepříjemná čísla. Premiérovi a jeho kabinetu důvěřuje pouze čtvrtina lidí. Co Čechům a Češkám nejvíc vadí? A mají to vládní strany ještě do voleb šanci otočit? Hostem Filipa Titlbacha je analytik Deníku N Jan Tvrdoň.