- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: „Vadí mi hádky. Pellegrini mi imponuje tím, že je slušný a neslibuje hory, doly,“ říká volička Hlasu
Volby na Slovensku můžou skončit těsným výsledkem. Předvolební průzkumy slibují souboj Směru a Progresivního Slovenska. Vítěz ale nakonec nemusí být tím, kdo rozhodne o podobě vlády. K dosažení většiny bude totiž nejspíše nutná spolupráce se stranou Hlas expremiéra Petra Pellegriniho. Šéf Hlasu balancuje mezi oběma znepřátelenými tábory. S kým by raději spolupracoval? A co preferují voliči jeho strany?
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Francie podporuje najímání chův slevami na dani. Ženy se vrací do práce po půl roce od narození dítě
Místo ledna příštího roku až červenec. Zavedení takzvaného sousedského hlídání v Česku se minimálně o půl roku posune kvůli delší přípravě zákona. Opatření počítá s tím, že by chůvy u sebe doma hlídaly menší skupinky děti a stát by jim na to přispíval. Ve třetím díle seriálu o předškolní výchově se teď vypravíme do Francie, kde jsou chůvy nedílnou součástí péče o děti. Francouzský stát navíc najímání chův podporuje výraznými daňovými slevami.
Líbí se mi, jaký je tu kladen důraz na respekt, pochvaluje si maminka dětskou skupinu
Chybí místa v mateřských školách. I proto vznikly takzvané dětské skupiny, které nabízejí místa i pro mladší děti. Původně měly školky jen doplňovat, postupně je ale začínají nahrazovat. V dnešním dílu se reportérka vydá do dětské skupiny v pražském Podolí. Poslechněte si celou reportáž.
„Bezmoc a bezradnost.“ Rodiče dětí mají problémy sehnat ve velkých městech školku
Seženeme školku? Zásadní otázka, kterou řeší rodiče dětí hlavně ve velkých městech. Praha, střední Čechy, Brno a okolí, Plzeň. Tam školky chybí nejčastěji. Na papíře je míst dost, jenže reálně nejsou tam, kde jsou třeba.
Seniory trápí osamělost i deprese. „Hodně lidí volá proto, aby jen slyšeli lidský hlas.“
Samota, pocity ztráty smyslu života, a nakonec třeba i pokus o sebevraždu. Přibližně každá třetí dokonaná sebevražda je mezi seniory. Data z krizových linek organizací Život 90 a Elpida ukazují, že počet seniorů volajících s duševními obtížemi v posledních letech narostl. Podepsal se na tom covid, válka i ekonomická krize. Zlom v duševní pohodě u starších lidí často nastává s životní změnou, jako je odchod do důchodu nebo ztráta partnera.
Skoro 30 let v léčebně, předtím holobyt. Teď mám krásné bydlení, za které jsem vděčný, říká Kamil
Dlouhodobá hospitalizace v psychiatrických nemocnicích trvá průměrně šest měsíců. V Česku jsou ale asi dva tisíce lidí, kteří v nich žijí daleko déle, i když se toto číslo pomalu snižuje. Mezi nimi byl i Kamil, který po 28 letech hospitalizace odešel do chráněného bydlení. Jaké bylo začleňování a jak se mu žije? Poslechněte si celý díl seriálu.
Sdílejí svůj příběh. Peer konzultanti pomáhají při prevenci psychických potíží ve školách
Do jejich života zasáhlo duševní onemocnění a oni se s ním naučili žít. Teď o svém příběhu mluví s ostatními. Takzvaní peer konzultanti se snaží povzbudit lidi, kteří se dostanou do psychiatrických nemocnic. A příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním pomáhají taky při prevenci psychických obtíží ve školách.
Když se dcera poškozuje, už na ni nekřičím, místo toho ji obejmu, říká maminka
Počet dětí a dospívajících, které postihne duševní onemocnění, stoupá. V Česku ale bohužel chybí personál, který by se o pacienty dokázal adekvátně postarat. A také o jejich rodiče, které nečekaná situace také zasáhne. Jaké pocity je trápí? V dnešním díle se zaměříme na to, jak i rodičům dítěte s duševními obtížemi pomáhají v Centru duševního zdraví.
Plánoval se zabít, popisuje matka 12letého chlapce. Termín vyšetření u psychiatra byl v nedohlednu
Odborná pomoc by podle nového výzkumu Národního ústavu pro duševní zdraví prospěla každému třetímu deváťákovi. Jenže dětští psychiatři a psychologové v Česku zoufale chybí. Přiznávají to kraje, zdravotní pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví. Vlastní zkušenost mají i desítky, možná stovky rodičů.
„Potřebujete se někomu vypovídat.“ O zdraví pečovatelů o seniory v Mělníku se starají kouči
Už od zítřka se znovu kdokoli může zapojit do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Obdarovat může nejen seniory v domovech důchodců. Aby se pečovatelé dobře starali o své klienty, stará se například mělnický domov Senlife taky o své zaměstnance. Díky projektu Ježíškova vnoučata jim nabízí i pravidelná setkávání s koučem. Zaměstnanci s ním můžou probírat starosti pracovní i soukromé, což jim pomáhá jako prevence vyhoření.
Pohodlně jako král může vyrazit i do terénu. Darovaný vozík a křesla těší seniory na Kutnohorsku
Už v pondělí ráno slavnostně spustíme letošní Ježíškova vnoučata. Každý si pak na speciálním webu může najít a splnit přání seniorů z domovů po celém Česku. Často si důchodci přejí zážitky a drobnosti pro radost, bývají to ale i drahé a velmi potřebné věci, které starým lidem usnadňují život. Například domov v obci Samopše na Kutnohorsku získal díky loňským Ježíškovým vnoučatům dvě polohovací křesla a jeden speciálně upravený polstrovaný vozík.