Seriál Radiožurnálu
30. září 2023

Poslechněte si podcast: „Vadí mi hádky. Pellegrini mi imponuje tím, že je slušný a neslibuje hory, doly,“ říká volička Hlasu

Volby na Slovensku můžou skončit těsným výsledkem. Předvolební průzkumy slibují souboj Směru a Progresivního Slovenska. Vítěz ale nakonec nemusí být tím, kdo rozhodne o podobě vlády. K dosažení většiny bude totiž nejspíše nutná spolupráce se stranou Hlas expremiéra Petra Pellegriniho. Šéf Hlasu balancuje mezi oběma znepřátelenými tábory. S kým by raději spolupracoval? A co preferují voliči jeho strany?

04:11

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:24

Francie podporuje najímání chův slevami na dani. Ženy se vrací do práce po půl roce od narození dítě

Místo ledna příštího roku až červenec. Zavedení takzvaného sousedského hlídání v Česku se minimálně o půl roku posune kvůli delší přípravě zákona. Opatření počítá s tím, že by chůvy u sebe doma hlídaly menší skupinky děti a stát by jim na to přispíval. Ve třetím díle seriálu o předškolní výchově se teď vypravíme do Francie, kde jsou chůvy nedílnou součástí péče o děti. Francouzský stát navíc najímání chův podporuje výraznými daňovými slevami.

Před dvěma dny 03:21

Líbí se mi, jaký je tu kladen důraz na respekt, pochvaluje si maminka dětskou skupinu

Chybí místa v mateřských školách. I proto vznikly takzvané dětské skupiny, které nabízejí místa i pro mladší děti. Původně měly školky jen doplňovat, postupně je ale začínají nahrazovat. V dnešním dílu se reportérka vydá do dětské skupiny v pražském Podolí. Poslechněte si celou reportáž.

Před třemi dny 03:37

„Bezmoc a bezradnost.“ Rodiče dětí mají problémy sehnat ve velkých městech školku

Seženeme školku? Zásadní otázka, kterou řeší rodiče dětí hlavně ve velkých městech. Praha, střední Čechy, Brno a okolí, Plzeň. Tam školky chybí nejčastěji. Na papíře je míst dost, jenže reálně nejsou tam, kde jsou třeba.

Před šesti dny 03:41

Seniory trápí osamělost i deprese. „Hodně lidí volá proto, aby jen slyšeli lidský hlas.“

Samota, pocity ztráty smyslu života, a nakonec třeba i pokus o sebevraždu. Přibližně každá třetí dokonaná sebevražda je mezi seniory. Data z krizových linek organizací Život 90 a Elpida ukazují, že počet seniorů volajících s duševními obtížemi v posledních letech narostl. Podepsal se na tom covid, válka i ekonomická krize. Zlom v duševní pohodě u starších lidí často nastává s životní změnou, jako je odchod do důchodu nebo ztráta partnera.

Před týdnem 03:37

Skoro 30 let v léčebně, předtím holobyt. Teď mám krásné bydlení, za které jsem vděčný, říká Kamil

Dlouhodobá hospitalizace v psychiatrických nemocnicích trvá průměrně šest měsíců. V Česku jsou ale asi dva tisíce lidí, kteří v nich žijí daleko déle, i když se toto číslo pomalu snižuje. Mezi nimi byl i Kamil, který po 28 letech hospitalizace odešel do chráněného bydlení. Jaké bylo začleňování a jak se mu žije? Poslechněte si celý díl seriálu.

Před týdnem 03:50

Sdílejí svůj příběh. Peer konzultanti pomáhají při prevenci psychických potíží ve školách

Do jejich života zasáhlo duševní onemocnění a oni se s ním naučili žít. Teď o svém příběhu mluví s ostatními. Takzvaní peer konzultanti se snaží povzbudit lidi, kteří se dostanou do psychiatrických nemocnic. A příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním pomáhají taky při prevenci psychických obtíží ve školách.

Před týdnem 03:27

Když se dcera poškozuje, už na ni nekřičím, místo toho ji obejmu, říká maminka

Počet dětí a dospívajících, které postihne duševní onemocnění, stoupá. V Česku ale bohužel chybí personál, který by se o pacienty dokázal adekvátně postarat. A také o jejich rodiče, které nečekaná situace také zasáhne. Jaké pocity je trápí? V dnešním díle se zaměříme na to, jak i rodičům dítěte s duševními obtížemi pomáhají v Centru duševního zdraví.

Před týdnem 03:54

Plánoval se zabít, popisuje matka 12letého chlapce. Termín vyšetření u psychiatra byl v nedohlednu

Odborná pomoc by podle nového výzkumu Národního ústavu pro duševní zdraví prospěla každému třetímu deváťákovi. Jenže dětští psychiatři a psychologové v Česku zoufale chybí. Přiznávají to kraje, zdravotní pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví. Vlastní zkušenost mají i desítky, možná stovky rodičů.

Před 2 týdny 03:34

„Potřebujete se někomu vypovídat.“ O zdraví pečovatelů o seniory v Mělníku se starají kouči

Už od zítřka se znovu kdokoli může zapojit do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Obdarovat může nejen seniory v domovech důchodců. Aby se pečovatelé dobře starali o své klienty, stará se například mělnický domov Senlife taky o své zaměstnance. Díky projektu Ježíškova vnoučata jim nabízí i pravidelná setkávání s koučem. Zaměstnanci s ním můžou probírat starosti pracovní i soukromé, což jim pomáhá jako prevence vyhoření.

Před 2 týdny 03:55

Pohodlně jako král může vyrazit i do terénu. Darovaný vozík a křesla těší seniory na Kutnohorsku

Už v pondělí ráno slavnostně spustíme letošní Ježíškova vnoučata. Každý si pak na speciálním webu může najít a splnit přání seniorů z domovů po celém Česku. Často si důchodci přejí zážitky a drobnosti pro radost, bývají to ale i drahé a velmi potřebné věci, které starým lidem usnadňují život. Například domov v obci Samopše na Kutnohorsku získal díky loňským Ježíškovým vnoučatům dvě polohovací křesla a jeden speciálně upravený polstrovaný vozík.