- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu
Poslechněte si podcast: Nástup prezidenta Donalda Trumpa velkou část také Ameriky nepotěšil. Kdo jsou jeho odpůrci?
Ti, kdo s Donaldem Trumpem a jeho politikou nesouhlasí, se sešli ve Washingtonu a na dalších 350 místech v USA. Jejich počty sice nedosahují stejné výšky jako při prvním zvolení Trumpa, i tak jich ale v ulicích byly desetitisíce. Odpůrkyně a odpůrci prezidenta mají obavu ze snižování finanční pomoci Ukrajině, z jeho lží nebo ovlivňování státních institucí. „Amerika skládá zkoušku z toho, zda nás instituce ochrání od neofašismu,“ myslí si například Cara Honzak z Marylandu.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Trumpovy sliby zlatého věku čelí první překážce. Omezení občanství napadla polovina amerických států
Desítky nařízení nového prezidenta čelí prvním žalobám. S odvoláním na ústavní práva se 22 amerických států postavilo proti jeho nařízení nepřiznávat automaticky americké občanství dětem narozeným na území Spojených států, pokud aspoň jeden z rodičů není občanem či občankou USA nebo tam nemá nahlášený trvalý pobyt. Podle bleskového průzkumu agentury Reuters s prvními kroky staronového prezidenta souhlasí 47 % lidí. Co si od něj Trumpovi příznivci slibují?
Podepsal odstoupení od Pařížské dohody, slíbil poslat armádu k Mexiku. Éra Donalda Trumpa začala
Za mrazivého počasí ve Washingtonu začala éra Donalda Trumpa. Uvnitř Kapitolu složil přísahu, přednesl projev a následně zamířil za svými příznivci do hokejové haly, kde podepsal desítky prvních nařízení. Během svého prvního dne ve funkci Donald Trump podepsal odstoupení Spojených států od Pařížské klimatické dohody, omezil možnost získat americké občanství narozením na území USA a také udělil přes tisíc milostí lidem odsouzeným za účast k útoku na Kapitol před čtyřmi lety.
Slib na palubě Air Force One nebo vystoupení Arethy Franklin. Inaugurace, které se zapsaly do dějin
Ve Spojených státech nastane velká změna. Donald Trump, který Bílý dům opustil ve stejný den před čtyřmi lety, se stane 47. americkým prezidentem. Tento týden se budeme americkému politickému střídání věnovat v našem seriálu. Dnes představíme samotný inaugurační den. Čí nástup do funkce poprvé vysílala televize? Která inaugurace se odehrála v Bílém domě? A jaké zvyky se s událostí pojí? Poslechněte si první díl seriálu.
Prožitá katastrofa a dřina na domě manžele Tylečkovy pevně semkla. Vánoce pro ně byly hnací silou
Vánoce ve znamení povodní. Tak by se daly stručně shrnout svátky v rodině Tylečkových ze Staré Bělé. Povodeň jim zaplavila dům už podruhé a oni i v seniorním věku našli sílu na to, aby si z promáčených místností opět vytvořili domov. „Semkli jsme se a pořád držíme pospolu. Pracovali jsme od rána do večera, jinak bychom toto všechno nestihli. Chtěli jsme, aby Vánoce byly pohodové a abychom si to trošku užili,“ vypráví Pavla. „Přežili jsme to, žijeme a jedeme dál!“ uzavírá Jan.
Elektronický formulář bylpřekážkou pro podání žádosti o podporu. Díky pomoci úřednice ji dostali
V loňském listopadu magistrát spustil příjem žádostí o vládní pomoc pro zaplavené domácnosti. V Ostravě to šlo jen pomocí elektronického formuláře, což se ukázalo jako nemalá překážka. Senioři Pavla a Jan Tylečkovi nemají počítač, telefon používají pouze na volání a měli z toho prostě strach. Paní Pavla si tak na radnici ve Staré Bělé domluvila pomoc úřednice Hany Jurečkové, která jí pomohla vyplnit formulář s popisem domu a škod. Vládní pomoc tak nakonec dostali.
„Kolik osob, kolik hodin práce.“ Oprava po povodni svépomocí seniorům ztížila jednání s pojišťovnou
Poté, co Pavlu a Jana Tylečkovy vyhnala záříjová velká voda z domu už podruhé, vysoušel sedmasedmdesátiletý Jan sám stěny, sám pokládal podlahy a maloval místnosti. Na úřední záležitosti ale museli povolat posilu, a sice dceru s jejím chytrým telefonem. „Kolik se podílelo osob, kolik hodin práce to bylo, všechno muselo být rozepsáno. Prostě jsme neměli firmu,“ popisovala trable jednání s pojišťovnou. Začátkem listopadu Tylečkovi ještě žádné peníze od pojišťovny nedostali.
Zprovoznili kotel a vrhli se na úklid. „Máme to tu pěkné, musíme pokračovat dál,“ říkají po povodni
Pavla a Jan Tylečkovi z Ostravy-Staré Bělé s povodněmi bojovali už v roce 1997. Dům znovu opravili, načež je loni v září povodně postihly znovu ve velkém. Podzimní slunce jim s vysoušením zdí nemohlo pomoct, voda jim zaplavila také kotelnu. Provizorium je dohnalo chodit se oblékat na půdu. „Tam máme všechny věci pověšené, v krabicích, v koši, v lavorech – kde se dalo, tam se to uložilo,“ provázejí manželé Tylečkovi úklidem reportérku, která k nim zavítala na konci října.
„Hrozný pocit, jsem z toho úplně zdrcen.“ Manželé Tylečkovi už podruhé bojují s následky povodní
Čtyři měsíce po povodních. Po celou dobu Radiožurnál sleduje osudy manželů Tylečkových z ostravské části Stará Bělá. Rozbouřená řeka se jim už podruhé dostala na zahradu a do domku, který 77letý Jan zdědil po rodičích. Voda zničila vybavení, podlahy, čerpadla i nábytek. Zatímco v roce 1997 měli ještě plno síly, teď senioři vůbec netušili, jestli a jak boj s živlem vyhrát. „Už na to nestačím. Kdysi jsem to všechno mohl opravit, ale nevím, jak to bude teď,“ říká Jan Tyleček.
Nevidomá Alena v práci: Děti mě umí při workshopech upřímnými otázkami i vykolejit
Nevidomí můžou pracovat jako maséři, vyučující hudby nebo telefonisti. Alena Terezie Vítek ze seriálu Mámou potmě má i vzhledem k tomu, že je samoživitelka, profesí hned několik. Vystupuje jako zpěvačka, je aktivizační terénní pracovnice nebo také lektorka workshopů. Na úřadech, ve firmách nebo ve školách mluví otevřeně o životě s hendikepem. Děti někdy zajímají i intimní otázky jako třeba použití WC.