- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Naše Kája z babyboxu? Láska na první pohled, která trvá už 8 let, říkají adoptivní rodiče
V českých babyboxech se za 20 let jejich fungování objevilo 277 novorozenců. Jedním z nich je dnes osmiletá Karolína, která o svém startu do života ví od nových rodičů všechno. Jak zaznívá v seriálu Radiožurnálu Příběhy babyboxu II, vedle narozenin slaví pravidelně i „přivezeniny“. Tedy den, kdy si ji máma Jiřina a táta Michal přivezli domů.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Ženu, která odložila Viki do babyboxu, jsme osobně viděli u soudu, popisuje adoptivní máma Hana
Malá Viktorie se objevila v babyboxu týden po narození. Byl červenec 2011. Protože se ale narodila v porodnici, dostala rodný list a na adresu bydliště její biologické matky dorazila složenka na popelnice. Následně se přišlo na to, kdo dítě odložil. „Říkala, že na to nebyla psychicky připravená. Že na to nemá, aby vychovávala dítě,“ vzpomíná adoptivní matka Hanka, jak se celá situace s adopcí zamotala.
20 let s babyboxy: „Ovlivnily můj život i jinak, než si lidi myslí,“ říká jejich zakladatel
Ludvík Hess se před 20 lety touto dobou chystal na otevření prvního babyboxu v Česku. Cesta byla složitá, takže od první myšlenky k realizaci uběhly nejméně dva roky. Dnes je po republice 88 babyboxů a objevilo se v nich celkem 277 dětí. Ve velmi otevřeném rozhovoru pro Radiožurnál v rámci seriálu Příběhy babyboxu 2 mluví Ludvík Hess i o tom, jak mu babyboxy ovlivnily soukromý život. 13 let žil s odloženou holčičkou a její matkou.
Připraveni ve dne, v noci, na cokoli. „Není nic lepšího než zachráněný lidský život,“ říká záchranář
Přichází jako první, když jde o život. Vyjíždí k nehodám nebo náhlým zdravotním potížím a poskytují první pomoc. Rychle se rozhodují, pracují pod tlakem a jejich cílem je jediné – co nejrychleji zachránit lidský život. Právě zdravotnickým záchranářům věnujeme závěrečný díl našeho týdenního seriálu Hrdinové ve stínu.
Být sestřičkou na dětském oddělení je poslání. Je to náročné, ale taky krásné, popisuje sestra
Být dětskou sestřičkou je svým způsobem poslání. I o tom je dnešní díl seriálu o opomíjených hrdinkách a hrdinech v medicíně. Tento týden představujeme zapomenuté a neviditelné nelékařské zdravotnické profese, které jsou možná často v pozadí, ale o to víc jsou nenahraditelné. Dnes se konkrétně vydáme do pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
Nutriční terapeuti chválí i za čokoládu. Když se výživa podaří, pacient se uzdraví
Nutriční terapeuti jsou odborníky na výživu s vysokoškolským vzděláním, kteří umí každému připravit jídelníček tak, aby podpořili léčbu i nejzávažnějších nemocí. „Většinou vám v nutriční ambulanci neřeknou, že je čokoláda super, ale u nás na onkologii je čokoláda skvělá. Stejně tak jsou škvarky zdravá strava pro naše pacienty,“ přibližuje svoji práci nutriční terapeutka Věra Andrášková, která skládá jídelníček pacientům na Masarykově onkologickém ústavu.
Nepostradatelní asistenti radiologům skládají přesný obraz těla. Obsluhují rezonanci, CT i rentgen
Rozptylují světlo anebo magnetické vlny tak, aby se z nich zrodila absolutně přesná mapa těla, čímž umožňují včas odhalit závažná onemocnění. „Jsou to oni, kdo tvoří obrázky, které my dále popisujeme. Velké díky všem radiologickým asistentům,“ přibližuje radioložka Martina Tomanová. Nasvítit práci asistentů radiologie se v dalším dílu projektu Hrdinové ve stínu vydáváme do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Radost, slzy štěstí a adrenalin. Práce porodní asistentky je náročná po fyzické i psychické stránce
Celý týden budeme děkovat těm, co zachraňují životy, utěšují, povzbuzují a každému z nás zkrátka pomáhají. Hrdinové ve stínu, to je nový seriál o nelékařských zdravotnických profesích. První díl věnujeme porodním asistentkám.
„Ojedinělé na celém světě!“ říká o souboru autorka podcastu. Ten bude jedním z narozeninových dárků
Dárků si ke svému 90. výročí dal Dismanův rozhlasový dětský soubor několik – rozhlasovou adaptaci Karafiátových Broučků, almanach i dvě podcastové série. Pořad Když se řekne Dismaňák nabízí každou neděli rozhovory s absolventy. Druhý podcast vyjde na konci května a půjde o úplně největší publicistický výstup v souborové historii. Hlavní částí oslav pak bude setkání přátel souboru a bývalých i současných členů a členek. To se uskuteční 25. září v pražském divadle ARCHA+.
Postránecký, Barešová nebo Bouček. Dismanovým souborem prošla výrazná jména české kultury
Členové a členky Dismanova rozhlasového souboru stráví většinu dětství na jevišti nebo před rozhlasovým mikrofonem. A tak příliš nepřekvapí, že Dismančata mají ve svých řadách spoustu profesionálních herců, moderátorů nebo také novinářů. „Kdybych neměl Dismanův soubor, tak jsem vystudoval Vysokou školu ekonomickou a teď jsem někde v kanceláři nebo podnikám. Bez něj bych nebyl moderátor ani náhodou,“ svěřuje se Libor Bouček.