3. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Marian Jurečka: Chce zjednodušit systém sociálních dávek a stavět na mezigenerační solidaritě

Marian Jurečka je vystudovaným rostlinolékařem. V politice začínal před 22 lety, z řadového člena KDU-ČSL se loni vypracoval na předsedu strany. Poslancem je od roku 2013. Nyní by měl vést resort práce a sociálních věcí. Covidová situace, rostoucí inflace a energetická krize jsou výzvy, které bude muset ministerstvo podle Jurečky okamžitě řešit. Zásadním krokem by mělo být zjednodušení systému vyplácení sociálních dávek. Velkým tématem má být i dokončení důchodové reformy.

02:10

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:10

Dětský sen i životní cesta. Studenti se mohou věnovat hernímu designu na FAMU

Videohry se staly běžnou součástí našich životů. Přichází tak i větší poptávka po podobných oborech. „Nad herním designem jsem uvažovala už dlouho, ale hodně dlouho jsem to nepovažovala jako legitimní obor. Člověk to nebere jako možnost, že by se mohl živit něčím zábavným,“ usmívá se studentka Vendula Burešová. Josef Šmíd vystudoval před nástupem na FAMU malířství na AVU: „K videohrám mám vztah od dětství, byly mi do jisté míry inspirací pro moji vlastní uměleckou tvorbu.“

Před třemi dny 03:06

Česká strategická hra dobyla svět. Připomíná programování a pochválil ji i autor Minecraftu

Jednou z nejúspěšnějších českých her je strategie Factorio. „Na každé hře mi něco chybělo, tak jsme dali všechno dohromady,“ říká Michal Kovařík. V české sci-fi strategii má hráč za úkol přežít a odcestovat z neznámé planety, během toho si vytváří potřebné nástroje. „Vyrábění nástrojů se stane cílem samo o sobě, začnete automatizovat, budovat továrnu… Tématem hry je vlastně industrializace.“ Hru tak mnozí lidé přirovnávají k programování, užijí si ji prý ale i neprogramátoři.

Před týdnem 03:30

Když nemáš kámen, nalešti beton. Plečnikova středomořská Lublaň vznikala recyklací materiálů

Zatímco Prahu oblékal do prvorepublikového střihu, ze slovinské Lublaně, místa inkubátoru svých nápadu, chtěl Josip Plečnik udělat město středomořské. Tvořil ale v době nedostatku materiálů. „Tady vidíme umyvadlo, které vypadá jako kamenné. Vytvořené je ale z betonu – Plečnik beton vyleštil a výsledek působí jako tehdy nedostupný drahý kámen. Dnes by se dalo říct, že vlastně recykloval různé fragmenty, kusy kamenů, hornin nebo i dřeva,“ nastiňuje průvodkyně v domě architekta.

Před týdnem 03:21

Plečnikovi žáci: Nejvěrnější z nich ho následoval do Lublaně, další navrhl Veletržní palác

Deset let Plečnik předával své zkušenosti žákům na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Z několika jeho žáků se staly výrazné osobnosti české meziválečné architektury. Mezi nejvěrnější patřil Karel Řepa, budoucí pardubický architekt. „Nepředával jen nějaké úkoly, zadání, které se vracely ke klasické architektuře. Disponoval obrovskou vnitřní silou, charismatem. Byla to hlubší znalost kořenů architektury v nejširším slova smyslu,“ říká František Václavík z pardubické univerzity.

Před týdnem 04:02

První českou zakázku dostal Plečnik v Broumově. Bustu továrníka po válce přetesali na Edvarda Beneše

První Plečnikovo dílo u nás vzniklo roku 1901 v Broumově. Dcery továrníka Josefa Schrolla si u něj objednaly otcův pomník. Sochař Othmar Schimkowitz vytvořil dvě busty – na pomník a na zahradu. Po 2. světové válce místní sochař přetesal hlavu továrníka na bustu prezidenta Beneše. „Bylo to trochu srandovní. Ponechali původní ramena, hlava se musela zmenšit, když otesali přebytečný materiál,“ směje se Karel Franze z broumovského muzea. Kde je přetesaná busta nyní, je záhadou.

Před týdnem 03:35

V Rothmayerově vile najdete i kameny z Pražského hradu. Návrh Plečnikova žáka nese jeho rukopis

Ve dvou se to lépe táhne. Zvlášť, když třeba pracujete na přestavbě tak významné památky, jako je Pražský hrad. Jeho areál proměnil architekt Josip Plečnik, nebyl na to ale sám. Právě na Hradě pracoval se svým žákem Otto Rothmayerem. A jeho vila v pražských Střešovicích také nese Plečnikův rukopis, je částečně postavena podle Plečnikova návrhu. „Je to rozměrová a proporční kopie, ale není to kopie architektonická. Rothmayer vilu přizpůsobil potřebám své rodiny.“

Před 3 týdny 03:51

Můj sen je startovat s Teddy Rinerem ve finále olympijských her v Paříži, tvrdí Krpálek

Lukáš Krpálek vybojoval na hrách v Tokiu svoji druhou medaili a stal se prvním judistou v historii, kterému se podařilo zvítězit na olympijských hrách ve dvou nejtěžších váhových kategoriích. Jaké jsou jeho sny a plány pro další roky? „Chci, abychom byli všichni zdraví, dařilo se a podařilo se mi ještě jednu olympiádu udělat,“ popisuje vítěz ankety Sportovec roku. „V Tokiu jsem měl sen, že budu s Rinerem ve finále. Nevyšlo to, tak bude sen pokračovat až do Paříže.“

31. prosinec 2021 03:57

Mediální povinnosti? „Po Riu to byl úplný blázinec,“ vzpomíná Krpálek

Judista Lukáš Krpálek si po olympijském vítězství v Tokiu užíval zasloužené volno. Čas si ale sám plánovat nemohl, musel totiž plnit mediální povinnosti. Bylo jich ovšem méně, než kolik jich absolvoval po triumfu v Riu. „Nebyl jsem na to úplně zvyklý. Co se týče Tokia, tak jsem si na to zvykl, takže to nebylo zase tak hrozné,“ hodnotí s odstupem Krpálek. Po úspěchu v Riu ho o rozhovor žádali i z časopisů, o kterých nikdy neslyšel, a musel si dokonce změnit telefonní číslo.

30. prosinec 2021 04:01

„Po olympiádě jsem měl finálový zápas denně v hlavě. Jsou to pocity, na které člověk nezapomene.“

Lukáš Krpálek si zápas, ve kterém v Tokiu vybojoval olympijské zlato, přehrával v hlavě mnohokrát. Před pár dny ho nejlepšímu sportovci roku 2021 a jeho trenérovi připomněl náš reportér Petr Kadeřábek, který v létě finálový zápas komentoval v přímém přenosu. „Musím se přiznat, že váš komentář slyším poprvé. Mám z toho husí kůži. Je to živá vzpomínka,“ popisuje judista. „Je to něco krásného. Každý zápas jsem viděl několikrát, ale mám to zaryté v hlavě i z žíněnky.“

29. prosinec 2021 02:45

„Naprosto odmítám rasismus,“ řekl Ondřej Kúdela. V lednu rozhodne soud

Hned v lednu nového roku by měl soud ve švýcarském Lausanne definitivně rozhodnout v případu slávistického stopera Ondřeje Kúdely. V utkání Evropské fotbalové ligy proti Rangers se údajně choval rasisticky. „Bylo to řečeno v emocích po dvou červených kartách a několika brutálních zákrocích od soupeře. Ale naprosto odmítám rasismus,“ uvedl k incidentu Ondřej Kúdela. Evropská fotbalová unie okamžitě začala obvinění vyšetřovat.