- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Pražská zoo zachraňuje papoušky zabavené pašerákům. „Paradoxně díky tomu může chov pokračovat“
Pražská zoologická zahrada získává vzácné druhy ptáků různými způsoby, a i proto tam žijí druhy, které nikde jinde nenajdete. Některé opeřence dostává z jiných zoologických zahrad, mnozí se v Praze vylíhnou. Několik druhů dokonce pochází z kontrabandu zabaveného pašerákům. O papoušcích, které najdete v Rákosově pavilonu, má dokonalý přehled kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Tasmánský čert řve jako dinosaurus, ale přitom je jako větší jezevčík, usmívá se chovatel
Před čtyřmi měsíci dorazili do pražské zoo ďábli medvědovití. Dva samci Elrond a Durin a dvě samice Faline a Sandra Dee se zabydleli v pavilonu nazvaném Darwinův kráter. Zoologická zahrada získala tyto čerty díky australskému vládnímu programu „Zachraňte tasmánské ďábly“, který usiluje o záchranu těchto největších masožravých vačnatců. Navzdory jejich divoké žravosti je chovatel David Vala považuje za roztomilá a přívětivá zvířata.
„Když se stanete varanem, poznáte, co potřebují,“ vysvětluje úspěšný odchov plazů kurátor Velenský
Za chovatelskou senzaci světového formátu se považuje rozmnožování varanů komodských v pražské zoo. I proslulá zoologická zahrada v anglickém Chesteru, která se na varany specializuje, dokázala za svou existenci odchovat jen šest mláďat. Oproti tomu pražští chovatelé dokázali přivést na svět za uplynulých patnáct let 66 mláďat. Zásluhu na tom má kurátor plazů, který se mentálně stal varanem a představuje si, jaké pro ně je žít na malém tropickém ostrově u Indonésie.
Představa, že gorily baští banány, je úplně mimo, říká chovatel Ťoupal. Primátům servíruje cibuli
Richard si podepře bradu, upřímně vám pohlédne do očí a v tu chvíli máte intenzivní pocit, že vám chce něco říct. Jenže Richard, onen známý gorilí samec z pražské zoologické zahrady, komunikuje beze slov – především se svými dvěma syny Kiburim a Nuruem a s chovatelem Janem Ťoupalem. Ideální čas pro takovou rozmluvu je krmení, které seriál Radiožurnálu nazvaný Skvosty pražské zoo zachycuje. Nečekejte ale, že gorily nížinné dostanou k obědu třeba banán.
Plavat s lachtany ve vodě je vrchol kariéry, říká chovatel. V pražské zoo se o ně stará už 15 let
Pražská zoologická zahrada je doslova plná zapálených chovatelů. Jedním z nich je třiatřicetiletý Jakub Mezei, který se stará o lachtany. Podle něj jsou tyto ploutvonohé šelmy výjimečně chytré a hravé a největším neštěstím pro ně je nuda. Proto mají rády pravidelné veterinární tréninky. Na jeden vás teď vezmeme s desetiletou lachtaní samičkou Roňou.
Část Američanů chce dát Trumpovi šanci. „Výsledky nikdy nejsou hned. Vyčkejme, co bude dál,“ říkají
Osobnost prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vyvolává u části Američanů nadšení, u jiné části odpor, až zoufalství. Společnost ale není rozdělená jen na dvě protichůdné poloviny. Je tam i třetí skupina, která zastává názor, že je potřeba dát novému prezidentovi čas, aby ukázal, co dokáže změnit.
Trump se staví zády ke spojencům i k Ukrajině. „Ničí tím všechno, čím jsme byli,“ vnímají Američané
Staronový americký prezident Donald Trump nazval ukrajinského prezidenta Zelenského diktátorem, o Putinovi to pak říct odmítl. Trumpova administrativa hlasovala v OSN po boku Ruska, Běloruska či KLDR a její představitelé často opakují propagandu Kremlu, se kterým jsou ochotní spolupracovat. Naopak dosavadní spojence Trump a jeho lidé kritizují, hrozí jim zavedením cel nebo dokonce anexí jejich území. Co tomuto obratu Spojených států v mezinárodních vztazích říkají Američané?
Vláda šetří na ochraně přírody. Podle vědce ohrožují projekt, který zajišťuje vodu pro miliony lidí
Vlna propouštění státních zaměstnanců administrativou amerického prezidenta Trumpa zasáhla i národní parky a státní lesy. Z Lesní služby musely odejít více než tři tisíce pracovníků a Správa národních parků vyhodila tisícovku zaměstnanců. Nejdříve ty, kteří sice v podniku už pracovali řadu let, ale na nové pozici byli ve zkušební době, a pak i vědkyně a vědce, kteří se starají o ochranu přírodních krás.
Transgender lidé v Americe čelí nové Trumpově administrativě. „Nenecháme je, aby nás vymazali!“
Začalo to snahou zamezit lidem narozeným jako muži účastnit se ženského sportu. Ve výsledku ale pro novou americkou vládu transgender lidé přestali existovat úplně. Prezident Donald Trump po nástupu do Bílého domu svým výnosem určil, že pohlaví při narození je neměnné, i když člověk později svou identitu cítí jinak. Někteří republikáni chtějí projevy, kterými by se lidé hlásili k jinému genderu než při narození, dokonce trestat. Jak se transgender lidé teď v Americe cítí?
Žijeme ve stresu, říkají Kubánci na Floridě. Rušení právní ochrany přistěhovalců je drží v nejistotě
Od lednového nástupu Donalda Trumpa do funkce imigrační a celní služba zadržela 40 tisíc přistěhovalců. Má se zaměřovat jen na ty s kriminální minulostí, ale v jejích celách a centrech končí i bezúhonní migranti, jen bez potřebných dokumentů. Trump plánuje zrušit dočasnou právní ochranu pro půl milionu přistěhovalců. Situací je znepokojena i kubánská diaspora na Floridě, která patří k největším skupinám přistěhovalců z latinskoamerických zemí ve Spojených státech vůbec.