- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Destilace vody ze vzduchu míří za armádním využitím. Projektu Sawer pomohl úspěch na EXPO v Dubaji
Unikátní přístroj, který umí vyrobit vodu ze vzduchu, byl srdcem českého pavilonu na zatím posledním EXPO v Dubaji před třemi lety. Experti tehdy slavili úspěchy s kontejnerovou verzí přístroje, od té doby přístroj vylepšili a zmenšili. Vývoj projektu Sawer sledujeme v seriálu věnovanému světovým výstavám, provázejícím při čekání na nadcházející EXPO 2025 v japonské Ósace.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Rodinou jsou si navzájem. A matka představená? „Virginie je taková naše mamka,“ usmívá se řeholnice
Dva týdny v roce můžou Školské sestry svatého Františka strávit se svou rodinou. Dovolená je vyhrazena pro rodiče nebo sourozence. Po zbytek roku se řeholnice drží v komunitě, kde si jsou rodinou navzájem. Řeholních ženských komunit po Česku funguje 130. V čem se nejvíc liší? A proč sestry v Americe odložily hábity?
Běhat chodím bez hábitu a pouštím si chvály i křesťanské rockové písně, říká 31letá řeholnice Bony
Sestra Bonaventura je pravidelná běžkyně, která si při svých ranních kilometrech pouští i křesťanský rock. Na sport může po domluvě s představenou sundat černobílý hábit. Jak Bony říká v seriálu Radiožurnálu Život s Bohem, být na chvíli venku v civilu je pro ni malý odpočinek. V šatech řeholnice totiž budí na ulici pozornost a často reaguje třeba i na žádosti o peníze.
I řeholnice jdou s dobou: Aplikace na modlení, Wi-Fi v klášteře i šíření víry na sociálních sítích
Moderní doba ovlivňuje také řeholnice. Hlavně ty mladší mají chytré telefony, šíří víru na sociálních sítích a můžou využívat i aplikace na modlení. Ve třetím díle seriálu Radiožurnálu Život s Bohem reagují sestra Josefka a Bonaventura i na to, když si nevěřící ulevují slovy jako prokristapána, božínku nebo ježišmaria.
Společný účet, týdenní jídelníček a měsíční kapesné. I tak to chodí v pražském klášteře řeholnic
Řád Školských sester svatého Františka má 37 členek a patří k těm nejpočetnějším v Česku. Řeholnice hospodaří dohromady, takže platy nebo důchody míří na společný účet. Jak zaznívá v seriálu Radiožurnálu Život s Bohem, z pokladny dostává každá řádová sestra měsíčně 500 korun kapesného.
Život řádových sester: Svatba s Bohem, čistota, chudoba, poslušnost a závoje na míru
Řádové sestry nebo řeholnice. V Česku jich působí v desítkách společenství 916. Nutně nemusejí bydlet v klášterech, pracují, řídí auto, lyžují, používají sociální sítě i aplikace na modlení. V rámci pětidílného seriálu Radiožurnálu Život s Bohem se rozhodla otevřeně promluvit sestra Josefka, Bonaventura a Virginie. Patří ke Školským sestrám svatého Františka.
David byl vždy tam, kde bylo potřeba, vzpomíná na muzikanta Stypku jeho matka
Cílem charitativního maratonu bylo především spojit ty, kteří chtějí pomáhat a věří, že dobro může zlepšit svět. Vzpomínali jsme proto i na muzikanta Davida Stypku, a to s jeho matkou Marií Stypkovou a hudebníkem Miraem Navrátilem.
O děti, které mají rodiče ve vězení, se málokdo zajímá, říkají Černošková a Frýbová ze Žluté stužky
Děti těch, kteří si odpykávají trest, se musejí vyrovnat s hodně těžkou situací. Právě o tom hovořily moderátorka Barbora Černošková s Veronikou Frýbovou z projektu Žlutá stužka, který podporuje rodiny vězňů. Obě dámy k nám přijely přímo z akce ve věznici v Rýnovicích. „Dětí, které mají rodiče ve vězení, je 40 tisíc v České republice. Málokoho zajímají. Potřebuji napnout síly proto, aby nás bylo víc,“ říká Barbora Černošková.
„Putin je zlo a Paraple dobro.“ Charitativní maraton Radiožurnálu podpořil také Zdeněk Svěrák
Do Dobrého dne Radiožurnálu přišel i Zdeněk Svěrák. Podpořil charitativní maraton, který jsme věnovali generaci Z. Moderátora Jana Pokorného zajímalo, proč Zdeňka Svěráka na klávesy doprovází reportér Radiožurnálu Tomáš Maleček.
Věříme, že bude chodit. Na její pokroky koukáme s otevřenou pusou, říká maminka 16leté Míši
Šestnáctiletá Míša byla v Česku první pacientkou se vzácným neurosvalovým onemocněním, kterému se říká syndrom AADC. Zdravotní pojišťovna odmítla proplatit její genovou léčbu, a tak ji musela absolvovat ve Spojených státech amerických. Přijela k nám s maminkou Lenkou Hlaváčkovou, se kterou mluvili moderátoři Světlana Witowská a Vojtěch Bidrman.
Ve výškách spoléhá paralympionik na pár lan. Vrstevníkům radí spolehnout se na toho, komu věří
O víkendu jsme vysílali živě 24hodinový maraton Dobrý den Radiožurnálu z pražského divadla Jatka 78, kde se střídali muzikanti, moderátoři, zástupci nadačních fondů a mladých inspirativních lidí. K nim patřil i paralympijský medailista z olympijských her, plavec David Kratochvíl. Moderátorce Lucii Výborné vyprávěl, jaké všechny sporty dělá. Protože je nevidomý, doprovázejí ho rodiče, i když leze po skalách.