Seriál Radiožurnálu
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Akademická obec je raněná, ale není zlomená. Měsíc pro fakultu pomohl s návratem do školy po střelbě

Přesně před rokem zasáhla Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze největší tragédie svého druhu u nás. 21. prosince 2023 tam student této vysoké školy zastřelil čtrnáct lidí, dalších 25 zranil. A ještě před tímto hrůzným činem zavraždil další tři.

04:12

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Před dvěma dny 03:50

„Musíme prostor navracet původnímu účelu.“ Ve dvou učebnách filozofické fakulty vznikla pietní místa

Před necelým rokem zasáhla Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze největší tragédie svého druhu u nás. Student tam zastřelil 14 lidí a dalších 25 zranil. Událost však ovlivnila i ty, kteří vyvázli bez fyzického zranění, odnesli si psychická traumata. Chod fakulty se pak na několik týdnů zastavil a do normálu se vracel postupně. Ve dvou učebnách, kde střelec zavraždil nejvíc lidí, vznikla pietní místa.

Před třemi dny 04:12

Při střelbě na fakultě se schovával na druhém břehu Vltavy. „Čas se vlekl pomalu,“ popisuje po roce

O křehkosti se na vlastní kůži přesvědčil loni 21. prosince violista Adam Pechočiak, který se kryl před palbou střelce z pražské filozofické fakulty. Třiatřicetiletý muž se zrovna chystal při vánočních nákupech přejít Mánesův most vedoucí na náměstí Jana Palacha. Byl jen nedaleko od postřeleného nizozemského turisty, který utrpěl vážná zranění nohy a pánve.

Před čtyřmi dny 03:36

Pomáhala po střelbě na fakultě. „Hlavní je teplo a bezpečí před novináři,“ říká krizová interventka

Bezprostředně po loňském útoku střelce vyrazili k pražské filozofické fakultě krizoví interventi. Ti poskytovali první psychickou pomoc nejen evakuovaným studentům, ale i pozůstalým po 14 zavražděných a zasahujícím policistům. Je jim věnovaný další díl seriálu Radiožurnálu, který loňskou tragédii připomíná. Koordinaci krizových interventů z různých složek integrovaného záchranného systému měla na starost policejní psycholožka Julie Gábrišová.

Před pěti dny 03:38

„Šel jsem pomáhat, ale nemohl pomoct všem.“ Tragédie na filozofické fakultě poznamenala i policii

Kristián a Adam. Dva policisté, kteří budou mít 21. prosinec nejspíš už do konce života spojený s tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Oba loni zasahovali na místě, kde student zabil čtrnáct lidí a pak i sebe. Adam uvnitř řídil pomoc pro zraněné, Kristián se snažil zneškodnit střílejícího muže.

Před šesti dny 03:22

„Nebýt lhostejní vůči sobě navzájem.“ Na benefičním koncertě zazní skladba od doktorandky FF UK

Rok poté. Tak se jmenuje benefiční koncert, který uctí památku obětí tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V sobotu 21. prosince zazní v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora i skladba absolventky fakulty, muzikoložky Martiny Vídenové. Pojmenovala ji In perpetuum a složila ji pro oběti, jejich rodiny a blízké.

Před týdnem 04:29

Skrýše na jídlo, projímadla, pálivé přísady, desítky žvýkaček. Jaké jsou další signály anorexie?

S poruchami příjmu potravy (PPP) se v Česku loni léčilo přes 9 300 lidí, 40 procent z nich je mladší 18 let. Mezi PPP patří mentální anorexie nebo bulimie. Těmito nemocemi si prošla například třiadvacetiletá Kristýna. Pro seriál Radiožurnálu Volání o pomoc otevřeně popsala triky, kterými se snažila obelhat okolí. Chtěla by tím pomoci ostatním – i kdyby to bylo alespoň jedné rodině.

Před týdnem 04:26

„Moje duše byla roztřískaná na kusy.“ Kam vede šikana kvůli nadváze, pihám či nevidomým rodičům?

Šikanované děti zažívají mlácení i psychický teror. Mezi signály může patřit zamlklost, předstírané horečky, vyhýbání se kroužkům a táborům nebo obcházení běžné cesty do školy. I díky pěti příběhům šikanovaných ze seriálu Radiožurnálu Volání o pomoc si lze spojit různé projevy chování a zakročit. Když nepomůže učitel, je možné šikanu řešit s ředitelem, zřizovatelem školy i Českou školní inspekcí, případně s policií. Poradit se lze na Lince bezpečí.

Před týdnem 04:29

Bití, pálení cigaretami, topení. Nadějí pro fyzicky týrané děti je pomoc všímavého okolí

Na týrání děti může upozornit kdokoli, i anonymně – širší rodina sousedi, učitelé nebo dětští lékaři. Všichni se můžou o postupu poradit na Lince důvěry. Jak se týrané dítě navenek projevuje? Je zamlklé, netěší se domů, je takzvaně „neviditelné“. A má netypická zranění.

Před týdnem 04:04

„Nechtěli nikoho zatěžovat.“ Varovným signálem je opouštění vztahů a plánů – kromě plánu sebevraždy

Na každý den v roce připadají více než tři sebevraždy. V Česku si loni podle Českého statistického úřadu vzalo život 1250 lidí. Může je zlomit psychická nemoc nebo nenadálá situace, se kterou si nevědí rady. Výrazně častěji si dlouhodobě berou život muži než ženy. V seriálu Radiožurnálu Volání o pomoc například zaznívá, že není pravda, že kdo o sebevraždě mluví, nespáchá ji.