- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu
Poslechněte si podcast: Strach z migrace i napětí uvnitř komunity. Čeští krajané v Texasu poodkryli své volební preference
V následujících dnech navštívíme několik amerických států před volbami. Naši reportéři křižující USA sbírají příběhy různých skupin voličů a důvody jejich rozhodování. Začínáme v Texasu mezi českou krajanskou komunitou.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Založila sbor, aby Ukrajinky naučila česky. Už dva roky s nimi objíždí republiku
Martina Sirová z Litomyšle vede ženský pěvecký sbor. Založila ho před dvěma lety, aby pomohla ukrajinským ženám, které utekly před válkou. Co začalo jako snaha naučit uprchlé Ukrajinky česky, nyní pokračuje vystoupeními pro dobročinné účely po celém Česku. Příběh Martiny Sirové je další ze seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
Chci pracovat pro lidi a kvalitně investovat, inspiroval mě můj předchůdce, říká nejmladší starosta
Šestadvacetiletý Tomáš Pavelka (STAN) před šesti lety vstoupil do komunální politiky a o rok později se stal nejmladším starostou v Česku v Mořicích na Prostějovsku. Několik let vedl jako předseda Mladé Starosty a nezávislé, pracuje ale třeba i na ministerstvu pro místní rozvoj. Ve své obci se snaží udržovat aktivní komunitu lidí. Jeho příběh je další z cyklu Narozeni do svobody, který vypráví o mladých inspirativních lidech.
„Měl jsem to naplánované od tří let.“ Jan Žatko pomáhá jako praktická sestra v domově pro seniory
Řekne-li se praktická sestra, pravděpodobně si za profesí představíme ženu. Ne vždy to ale platí. V domově s pečovatelskou službou v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku se tomuhle povolání věnuje Jan Žatko a svou kariéru tu začal jako pečovatel už v 16 letech. Práce ho baví, a tak po dostudování střední zdravotnické školy v janovickém domově zůstal. Jeho příběh je další z cyklu Narozeni do svobody, který vypráví o mladých inspirativních lidech.
„Kdybychom věcem nevěřili, nemusíme je vůbec dělat.“ Anna Stránská oživila komunistickou věznici
Brutální vyšetřovací metody, mučení a zákaz používání jmen. Ve věznici v Uherském Hradišti držel komunistický režim politické vězně v nelidských podmínkách. Anna Stránská založila spolek Memoria, který usiluje o důstojné využití prostorů věznice. „Celé nám to tu křičí do tváře, že záleží úplně na každém našem rozhodnutí a na tom, jak se každodenně chováme,“ říká v seriálu Narozeni do svobody, který vypráví příběhy mladých inspirativních lidí.
„Teď se budu snažit žít naplno!“ Alsu Kurmaševová věří, že její případ bude signálem naděje
Blízkost rodiny, slušná postel, teplá sprcha bez časového limitu a konečně nezapáchající voda k pití. I toho si teď o hodně váží rusko-americká novinářka Svobodné Evropy Alsu Kurmaševová po propuštění z ruského vězení. Dostala se z něj po devíti měsících při velké výměně vězňů mezi Ruskem a západními státy. A už je zpátky v Praze, kde žije s manželem a dvěma dcerami. A jak říká v závěrečném díle seriálu Putinova vězeňkyně, s otřesnou zkušeností se vyrovnává postupně.
Putinova vězeňkyně po osvobození: objetí s rodinou, přivítání s prezidentem USA i lékařské prohlídky
Rusko-americká novinářka žijící v Praze Alsu Kurmaševová byla letos v srpnu mezi 26 lidmi, kteří se dostali na svobodu v rámci velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Do posledních dnů o propuštění nevěděla. Ve vazbě v Kazani strávila devět měsíců a krátce před výměnou jí ruský soud vyměřil za šíření lží o ruské armádě trest 6,5 roku.
Za první měsíc ve vazbě jsem zhubla deset kilo. Problém s jídlem mi zůstal, líčí Putinova vězeňkyně
V Praze žijící rusko-americká novinářka Svobodné Evropy Alsu Kurmaševová v seriálu Radiožurnálu popisuje, jak nemohla kvůli stresu za mřížemi jíst. I teď, tři měsíce po propuštění, se do jídla spíš nutí. Mezi nejhorší zážitky v ruské vazbě patřily zimní měsíce, kdy na cele střídavě nešlo topení a venku byly třicetistupňové mrazy. Z nepříjemných zážitků se matka dvou dospívajících dcer dostává pomalu.
Záchod jako díra v podlaze, zapáchající voda k pití a žádné léky. Alsu Kurmaševová o ruské vazbě
Pro rusko-americkou novinářku Svobodné Evropy, osmačtyřicetiletou Alsu Kurmaševovou, si přišli v Kazani ruští vyšetřovatelé loni v říjnu. Matka dvou dětí žijící dlouhodobě v Praze pak strávila v ruské vazbě devět otřesných měsíců. Ve druhém díle seriálu Radiožurnálu popisuje první dny za mřížemi. Na svobodu se dostala před třemi měsíci v rámci velké výměny vězňů.
„Putinova vězeňkyně“: Jsem zpátky doma v Praze, ale z té noční můry se pořád vzpamatovávám
Alsu Kurmaševová je rusko-americká novinářka z Rádia Svobodná Evropa, která žije 26 let v Praze. V srpnu se stala součástí velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Pochází z Kazaně, kam letěla loni navštívit nemocnou matku. Nejdřív ji ruská strana zadržela cestovní pasy, později si pro ni přišli muži v kuklách. Nyní se pro Radiožurnál rozhodla poprvé v češtině popsat detaily nejhoršího období života a to v pětidílném seriálu Putinova vězeňkyně.
Voliči Trumpa věří ve zlepšení ekonomické situace i ochranu hranic. Jaká je povolební atmosféra?
Americká volební sezóna skončila. Do Bílého domu se vrátí republikán Donald Trump. Jeho demokratická soupeřka, současná viceprezidentka Kamala Harrisová, nakonec prohrála ve všech státech, které podle průzkumů byly nerozhodnuté. Republikánští voliči jsou spokojení, od těch demokratických zaznívají slova jako smutek, zklamání i obavy. A některé politické diskuze pokračují i po volbách.