- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu Sport

Poslechněte si podcast: Sezona 1959/1960: Hradecký titul jako zjevení, triumf se slavil na škváře
V seriálu Radiožurnálu Sport se zaměříme na sezonu 1959/1960, kdy došlo k jednomu z největších překvapení historie československé fotbalové ligy. Je nutno se vydat na východ Čech, konkrétně do Hradce Králové. Poprvé totiž nejvyšší tuzemskou soutěž ovládl tým mimo Prahu a Bratislavu a navíc jako nováček. Poslechněte si nečekaný příběh.
Seriál Radiožurnálu Sport
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.
„Zahraný mečbol si nepamatuji, ale ulevilo se mi.“ Novotná v roce 1998 ovládla Wimbledon
Tenistka Jana Novotná se do finále Wimbledonu probojovala několikrát, na titul si ale musela počkat až na rok 1998. V seriálu Radiožurnálu Sport si připomeňte, jak nakonec dokráčela k vysněnému titulu a zda si pamatuje proměněný mečbol v památném finále.
Kvitová a její krasojízda v roce 2011 a 2014. Kdy to české lvici šlo v Londýně nejlíp?
České tenistce, Petře Kvitové, která se v úterý 1. července rozloučila s Wimbledonem, věnujeme další díl o úspěchu českých tenistů a tenistek na prestižním grandslamu. Poslechněte si, jak to vypadalo, když Kvitová v Londýně vyhrála v roce 2011 a 2014. A jak její triumfy vnímaly tenisové osobnosti? Vše uslyšíte v příspěvku Jaroslava Plašila.
Bazaly nebo Městský stadion ve Vítkovicích. Jak to bylo s domovem ostravského Baníku?
V seriálu Radiožurnálu Sport ke sto letům fotbalové ligy se vracíme zpátky do padesátých let. V té době totiž dostal nový domov jeden z nejpopulárnějších klubů v Česku - Baník Ostrava. Jak to bylo s přesunem na Bazaly, případně na Městský stadion ve Vítkovicích? Reportér Jaroslav Plašil přidává další dílek do naší skládačky a tentokrát se dozvíte, jak to bylo s domovem ikonického Baníku.
Krejčíková ve flow a jízda za triumfem. Wimbledonská show verze 2024
Na jihozápadě Londýna začal nejslavnější grandslamový turnaj a v úterý 1. července do něj zasáhne dalších pět českých tenistů, kteří se postupně představí v zápasech úvodního kola Wimbledonu. Je mezi nimi také Barbora Krejčíková, obhájkyně titulu z ženské dvouhry. Právě tento úspěch si teď připomeneme v dalším dílu týdenního seriálu o českých triumfech na slavném turnaji.
Slavia Praha a tradiční červenobílé dresy. Kdy se k nim mohli borci z Edenu vrátit?
Na Radiožurnálu Sport míříme do dalšího období stoleté historie ligy a jsme teď ve druhé polovině padesátých let. U jedné z největších událostí v historii nejvyšší domácí soutěže. Slavné kluby se sice ještě kvůli komunistickým reformám nemohly jmenovat jako dřív, ale aspoň někde už ledy roztály. A třeba slávisté se mohli v roce 1956 vrátit ke svým typickým sešívaným dresům, nejstarším v české lize. Červenobílým barvám.
Výhra v roce 2023 na Wimbledonu. Nečekaný triumf, u kterého nebyla jen maminka Markéty Vondroušové
Na jihozápadě Londýna začal nejslavnější tenisový grandslamový turnaj. Na kurtech na Wimbledonu se v roce 2023 postarala o velkou senzaci Markéta Vondroušová. „Za těch pár let jsem dospěla, protože i po operacích jsem si uvědomila, že je skvělé na těch turnajích vůbec hrát. Sledovat největší turnaje v televizi je něco hrozného,“ říká česká tenistka ze Sokolova. Připomeňte si v seriálu Radiožurnálu Sport její předloňskou jízdu za triumfem.
Období sebechvály a politického krytí skončily. Kdy se vrátil herní systém podzim-jaro?
V dalším, už pětatřicátém pokračování seriálu Radiožurnálu Sport ke sto letům fotbalové ligy míříme do doby, kdy museli komunisté měnit některá svá dřívější rozhodnutí. Napravovat drastické reformy se změnami názvů, dresů, počtu klubů a soutěžních zápasů. Důvodem byly slábnoucí návštěvnost a také špatné výsledky národního týmu. „Reprezentační srazy se podobaly pionýrským táborům s politickým přednáškami,“ vzpomíná historik Zikmund.
Plno starostí i s novým domovem. Kdy mistrovská sláva fotbalového klubu Slavia rezla?
Po stěhování fotbalového klubu Slavie do Edenu v roce 1953 se jako v ráji necítili fanoušci ani hráči. Další díl seriálu Radiožurnálu Sport o sto letech československé a české ligy připomíná starosti Slavie na nové adrese. Co všechno se v Edenu řešilo a co bylo problémem? Poslechněte si.
Golf, kolo a procházka po horách. Hroneš si léto užívá ve Špindlerově Mlýně
Freestyle snowboardista nedá dopustit na Špindlerův Mlýn. „Letní i zimní sezona tu má svoji krásu. Je to nejhezčí místo, kde jsem, kdy byl. Skvělé místo na odpočinek, hlavně ten aktivní,“ přiznává Jakub Hroneš, který je aktérem našeho projektu Olympijský rok.