Seriál Radiožurnálu Sport
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: MS 1954 Švýcarsko: Bernský zázrak dokonali ve finále hráči SRN, kteří otočili duel s Maďarskem

Kdo zářil v roce 1954 na mistrovství světa ve Švýcarsku? Střelecky rozhodně útočník Maďarska Sándor Kocsis, který se na turnaji trefil jedenáctkrát. Zároveň v té době odborníci považovali za nejlepšího hráče světa Ference Puskáse. Naopak Československu se na turnaji nedařilo, když po porážkách 0:2 od Uruguaye a 0:5 od Rakouska skončilo už po základní skupině. Rozjeté Maďary zastavila až ve finále Spolková republika Německo, která vyhrála 3:2 a získala titul.

01:55

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:12

„Nevyhráli jsme jen pro nás, ale pro celý arabský svět,“ přiznává fanoušek Maroka po postupu do osmi

Maroko se po 36 letech probojovalo do osmifinále světového šampionátu a takový úspěch se musí řádně oslavit. Bouřlivou atmosféru v oficiální fanzóně po vítězství Maroka nad Kanadou zažil i reportér Vojtěch Šilhan, kterého fanoušci polili vodou. Vnímají fanoušci, že postup do osmifinále má význam pro celou zemi? „Všichni jsou šťastní, stejně tak Saúdové, Alžířani, Tunisané. Nevyhráli jsme jen pro nás, ale pro celý arabský svět,“ přiznává jeden z fanoušků krátce po utkání.

Před dvěma dny 02:50

MS 1950 Brazílie: Kanárci rozhodující zápas o titul podcenili a z triumfu se radovala Uruguay

Na šampionátu v Brazílii v roce 1950 se z druhého titulu mistrů světa radovala Uruguay. Do finálové čtyřky se Jihoameričané dostali i díky vítězství 8:0 nad Bolívií. Pozdější mistři ve skupině hráli pouze tento jediný zápas, protože na mistrovství světa nemohli nastoupit Indové, kteří chtěli hrát naboso. Několik celků nenastoupilo kvůli ekonomickým důvodům a tak se o medaile hrálo ve finálové skupině. V té rozhodující duel zvládla Uruguay, která přetlačila Brazilce 2:1.

Před dvěma dny 02:17

Malá kapacita fotbalových stadionů v Kataru? Jak moc překupníci „nastřelují“ lístky?

Na všech dosavadních zápasech Argentiny na světovém šampionátu ve fotbale se v hledišti objevovali především lidé z Indie a Pákistánu, kteří žijí v Kataru. Běžným fanouškům svých národů tak mnohdy nezbývá nic jiného než sehnat lístky od překupníků. Jaké ceny nabízejí? „Ceny jsou hrozné, průměrně se pohybují kolem sedmi set dolarů za jeden lístek. Přišel za námi i pán, který nabízel lístek za dvanáct set dolarů. Problémem jsou malé stadiony,“ říká fanoušek Argentiny.

Před třemi dny 02:44

MS 1938 Francie: Italský tým trenéra Pozza dokráčel k titulu světových šampionů podruhé v řadě

Čechoslovákům na šampionátu ve Francii chyběl tehdejší vynikající střelec Josef Bican a možná i proto vypadli ve čtvrtfinále, kde nestačili v opakovaném zápase na Brazílii. Zlatou medaili získala Itálie, která ve finále porazila 4:2 Maďarsko a potvrdila, že triumf z roku 1934 nebyl náhoda. Tentokrát už se totiž tolik nespekulovalo o tom, že by Italům pomohl fašistický režim a rozhodčí. Tým kolem trenéra Vittoria Pozza ukázal dominanci a radoval se i na šampionátu ve Francii.

Před třemi dny 02:07

Fotbalové utkání mezí Íránem a USA mělo dát zapomenout na napjaté vztahy a válečný konflikt

Když se řekne střet mezi Íránem a Spojenými státy, spoustu lidí jako první napadne válečný konflikt. A není to nic zvláštního. Mezi Íránem a Spojenými státy panují napjaté vztahy už od 80. let minulého století. Na fotbalovém mistrovství světa tomu tak ale není. Íránští fanoušci v Kataru rozhodně nepodporují politiku, která rozděluje lidi a doufají, že sport všechny právě semkne. Zápas mezi Íránem a USA, který nakonec vyhráli Američané 1:0, spojení mohl pomoci.

Před čtyřmi dny 02:35

MS 1934 Itálie: Finálový zápas Itálie proti Československu byl řízen ve prospěch domácích

V roce 1934 se ve finále fotbalového šampionátu střetla domácí Itálie a Československo. Boj o zlato skončil vítězstvím Italů 2:1 v prodloužení a podruhé v řadě tak trofej pro vítěze získala hostitelská země. Finálový zápas stejně jako celý turnaj ovlivnila politika. Švédský rozhodčí Ivan Eklind utkání řídil ve prospěch italského mužstva. Dokonce i mezinárodní federace pro fotbalovou statistiku a historii navrhla FIFA odebrání titulu, to se ale nakonec podle očekávání nestalo.

Před čtyřmi dny 02:10

Je fotbalový šampionát dostupný jen pro snoby?

Po pondělním utkání Portugalska s Uruguayí se reportér Vojtěch Šilhan vydal do davu zjišťovat finanční náročnost šampionátu z pohledu fanouška. Bylo pro něj obtížné najít někoho, kdo delší dobu nežije v Kataru. Nakonec se mu to povedlo, když vyzpovídal Abdula z Dubaje. „Nebylo to tak drahé, protože se dá sehnat ubytování i za sedm set rijálů za noc. Letenka mě vyšla na třista padesát dolarů, pak už záleží jen na tom, kolik navštívím zápasů,“ přiznává jeden z fanoušků.

Před pěti dny 02:17

Uruguay 1930: Historicky první mistrovství světa ve fotbale budilo velké emoce

Pouhý rok před samotným šampionátem se rozhodlo o tom, že vůbec první mistrovství světa proběhne v Uruguay. V době ekonomické krize v roce 1930 tuto volbu evropské týmy neakceptovaly, cesta do Jižní Ameriky pro ně byla totiž moc drahá. O první trofej pro světové šampiony se tak utkalo jen třináct týmů. Premiérovým zápasem šampionátu byl duel Francie s Mexikem, který skončil vítězstvím Evropanů 4:1. Ve finále Uruguay porazila Argentinu 4:2 a získala trofej Zlatou Niké.

Před pěti dny 02:44

Doprava v Kataru funguje na výbornou. Cestu na zápas fanoušci zvládnou bez zbytečných prostojů

Jak v dopravní špičce probíhá cesta na fotbalový zápas během světového fotbalového šampionátu? To zjišťoval reportér Radiožurnálu Sport Vojtěch Šilhan. „Všechno je dobře zorganizované, tušili jsme, že dnes tu bude hodně lidí, ale jde o mistrovství světa, tak je to normální,“ říkali v metru fanoušci Španělska cestou na zápas proti Německu. S velkým davem lidí, který se nehýbe, se reportér setkal až pět set metrů od stadionu. Jinak cesta proběhla bez větších komplikací.

Před šesti dny 02:29

Češi se při premiéře na světovém šampionátu s elitou rozloučili už po skupině. Rozhodl duel s Ghanou

Na mistrovství světa v Německu měl národní tým podobné složení jako na evropském šampionátu v roce 2004. Bohužel tým se musel potýkat s početnými absencemi klíčových hráčů. Češi při premiéře na světovém šampionátu začali v základní skupině úspěšně, když porazili výběr USA 3:0. Brzy ale přišlo vystřízlivění, když svěřenci trenéra Karla Brücknera překvapivě podlehli 0:2 Ghaně. Veškeré naděje na postup ze skupiny pohřbilo utkání s Italy, které Češi prohráli taktéž 0:2.