Seriál Radiožurnálu Sport
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Skvělá výchova mládeže a jedna extraligová sezona. Kdy kraloval hokejový Vajgar Jindřichův Hradec?

První profesionální hokejový tým vznikl v Jindřichově Hradci už v roce 1929. Založen byl tehdy pod názvem Veslařsko-bruslařský klub Vajgar Jindřichův Hradec. Českou extraligu si zahrál jen jeden rok, hned při jejím prvním ročníku v letech 1993/1994. Vajgar pak až do konce 20. století působil ve druhé nejvyšší české soutěži. V prvním desetiletí 21. století A mužstvo působilo především ve druhé lize. Vajgaru docházely peníze, spadl až do kraje a v roce 2017 ukončil činnost.

03:19

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Před dvěma dny 03:00

V sezoně 2010/2011 si Ústí nad Labem zahrálo nejvyšší ligu. Získalo čtyři výhry a skončilo poslední

Ústí nad Labem postoupilo v roce 2010 po 50 letech mezi elitu. Do ligové sezony vstoupilo s kuráží a po sedmi kolech bylo jedenácté. Pak ale přišel pokles i kvůli tomu, že muselo hrát domácí zápasy v Teplicích. Návštěvy fanoušků v teplickém azylu slábly, v závěru sezony přišlo na duel s Příbramí jen 458 diváků. Ústí nakonec skončilo poslední, když v sezoně vyhrálo jen čtyřikrát. „Byl to jeden z nejkrásnějších roků funkcionářské kariéry,“ vzpomínal manažer Stanislav Pelc.

Před třemi dny 03:05

Velký pád chomutovského hokeje. Ze semifinále play-off extraligy až do krajského přeboru

V roce 2012 Piráti Chomutov postoupili do extraligy, kde vydrželi dvě sezony. Po následném návratu v roce 2015 dali jasně najevo, že se chtějí mezi klubovou smetánkou zabydlet natrvalo, podepsali desetiletý kontrakt s koučem Růžičkou a povolali hvězdy Vondrku a Červenku. 24. března 2017 Chomutov postoupil po 59 letech mezi nejlepší kvarteto extraligy. Šťastné roky ale netrvaly dlouho a v roce 2019 následoval pád do první ligy. Dluhy pak klub poslaly až do krajského přeboru.

Před čtyřmi dny 02:33

Drnovice si zahrály i Pohár UEFA a na špici ligy, v roce 2006 zkrachovaly. Nyní hrají okresní přebor

Fotbalový klub Drnovic se v roce 1993 stal nováčkem nejvyšší domácí soutěže v prvním roce její samostatné existence. S dvouletou pauzou účinkovaly mezi elitou až do roku 2005. Nejlepší roky malého, ale úspěšného klubu zažil i dvojnásobný nejlepší střelec ligy z let 1995 a 1996 Radek Drulák. „Honza byl rapl. O poločase vlítl do kabiny, seřval tam pomalu i uklízečku a bouchl dveřmi,“ vyprávěl Drulák jakým způsobem Gottvald Drnovice vedl. V roce 2000 si zahrály i Pohár UEFA.

Před pěti dny 03:16

Blšanský pád z 6. místa v první lize až do krajského přeboru a rozpadu klubu

Blšanský klub zaznamenal největší vzestup díky Františku Chvalovskému, který v obci bydlel a v osmdesátých letech minulého století se stal funkcionářem klubu. V roce 1988 oddíl postoupil do divize, o deset let později slavil premiérový postup do první ligy. Hned v první sezoně skončil jako nováček na skvělém 6. místě. V Blšanech pro světový fotbal vyrostl i brankář Petr Čech. Blšany zpátky do druhé ligy sestoupily v roce 2006. Následovaly horší roky a odhlášení z přeboru.

Před šesti dny 03:36

Hokejový Vsetín: Tituly, finanční problémy, vyloučení z extraligy a nyní snaha o návrat mezi elitu

Na přelomu tisíciletí hokejový Vsetín dominoval české extralize, ale v roce 2007 po existenčních problémech byl klub vyloučen z nejvyšší domácí ligové soutěže.„Od roku 2001 přicházelo víc a víc problémů a tak konec v roce 2007 nebyl takovým překvapením,“ uvedl publicista a sportovní redaktor Václav Trávníček. Zatčení Romana Zubíka, který měl finanční problém, mělo zásadní vliv na pád klubu. Po několika kotrmelcích nyní Vsetín hraje Chance ligu a snem je návrat do extraligy.

Před týdnem 02:53

Vzestupy a pády fotbalového klubu v Chebu

Chebský fotbalový klub vznikl v roce 1951, o rok později už nesl název Rudá Hvězda. Byla fenoménem města od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let až do roku 1996, kdy klub zanikl. V pozici trenéra chebského celku se vystřídali například Jozef Jarabinský, Dušan Uhrin, Milan Bokša, Jiří Kotrba nebo František Plas. „Vždy před skončením soutěže jsme figurovali na třetím, čtvrtém místě v lize, bojovalo se o UEFU, ale v závěru to šlo dolů,“ vzpomíná Dušan Uhrin starší.

Před týdnem 01:41

Nejdřív evropské poháry, pak pozdní výplaty a dluhy. Smutný konec basketbalové Sparty

Fanoušci Sparty mohou fandit hokejovému nebo fotbalovému týmu v nejvyšší domácí soutěži, tomu basketbalovému bohužel ne. Spartou Praha v minulosti prošla největší jména českého basketbalu jako Michal Ježdík, Jiří Zídek nebo Jiří Welsch. Na přelomu tisíciletí pravidelně hrála v evropských pohárech, ale v roce 2005 došlo k výměně majitelů a rázem začaly problémy. „Makedonský boss spoléhal na značku Sparta Praha a nezvládl financování, šel do toho all in,“ vzpomíná Reinberger.

Před týdnem 02:53

Hokejový klub Lev Praha zažil v KHL pouze dvě sezony. Vyprodával i 02 arenu, pak ale skončil

Po druhé sezoně to museli v hokejovém klubu Lev Praha rozpustit. Klub vlastnili ČKD Group a ruskošvýcarská firma A-energy. Později se Lev majetkově propojil se Spartou, se kterou sdílel holešovickou Tipsport arenu. „Hráli jsme skvěle a mrzí vždy prohrát poslední zápas sezony. Byli jsme blízko k výhře Gagarina,“ říkal po prohraném finále KHL obránce Ondřej Němec. V pražském klubu, který vyprodával i O2 arenu, peníze došly a už se nenašel sponzor, který by KHL v Praze udržel.

Před týdnem 02:50

Petr Málek: Stříbrný olympijský medailista ze Sydney 2000

V roce 2000 na olympijských hrách v Sydney uspěl český střelec Petr Málek v disciplíně skeet. Stříbrná medaile se ale nerodila snadno. V kvalifikaci i ve finále minul jediný terč a v souboji o cenné kovy byl úspěšnější jen Ukrajinec Milčev. Málek rok po úspěchu v Sydney ukončil kariéru a stal se nejprve reprezentačním koučem Kypru, následně šéfoval reprezentaci Kuvajtu.

Před týdnem 02:00

Kostelecký v roce 2008 opanoval olympijské finále v Pekingu. V rozstřelu předčil Alipova

V roce 2008 vstupoval střelec David Kostelecký v Pekingu do olympijského finále na děleném prvním místě. Stejný počet terčů totiž trefil i olympijský šampion z Athén Rus Alipov. „Byl jsem celý závod klidný, za ty roky už vím, jak se ovládat. Sám se divím, že to bylo tak klidné,“ zazpomínal Kostelecký. Ve finále na 25 ran byl neomylný a rozhodl o triumfu. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že se mi splnil sen. Uvědomil jsem si, kolik dřiny za tím stálo,“ přiznal rodák z Brna.