NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: V roce 1950 československé hokejisty na světový šampionát nepustily praktiky komunistického režimu

V padesátých letech minulého století se před odjezdem na světový šampionát v hokeji museli čeští reprezentanti podrobit přísaze. Na vrchol sezony do Londýna ale v roce 1950 i tak nakonec neodcestovali. Nejpravděpodobnějším důvodem byla obava z emigrace hráčů. Nemilé rozhodnutí oznámili komunističtí funkcionáři hráčům a veřejnosti v Tyršově domě. Většina sportovců se odebrala do hospody a za různá hesla byli následně potrestáni. Sport šel tou dobou vyloženě stranou.

03:26

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Před dvěma dny 02:56

Benjamínek David Jiříček se hned v prvním zápase šampionátu blýskl gólem

Čeští hokejisté splnili roli favorita a porazili na úvod mistrovství světa Velkou Británii 5:1. Vítěznou premiéru na seniorském šampionátu si odbyl i nejmladší člen výběru trenéra Jalonena, osmnáctiletý David Jiříček. Ten ve svém prvním utkání na seniorském mistrovství světa sice nejprve udělal dvě chyby, ale pak se odvděčil trenérům gólem. Benjamínek se ale učí i od ostatních českých hráčů, třeba Romanu Červenkovi nebo Davidu Krejčímu, by v civilním životě asi i vykal.

Před třemi dny 03:03

Útočná hvězda týmu David Krejčí začne turnaj v útoku s Červenkou a Blümelem

Někdy to může působit, že má oči i vzadu na helmě. I tak mluví o hokejistovi Davidu Krejčím jeho spoluhráči z národního týmu. Rodák ze Šternberka by měl být jednou z hlavních postav českého týmu na šampionátu. "Hraje lépe a lépe. Potřeboval ta tři utkání, do kterých nastoupil na Švédských hrách. A je na něm vidět, že byl lepší a lepší. Potřeboval to. Teď už je určitě připraven na zápasy mistrovství světa," říká o Krejčím trenér české reprezentace Kari Jalonen.

Před čtyřmi dny 02:41

Český tým spoléhá na léčbu finským trenérem Kari Jalonenem

I když se hokejisté ze zahraničí těšili na mistrovství světa i na to, že si v šatně národního týmu popovídají česky, nevyhnou se angličtině. Je tak totiž potřeba mluvit poměrně často, když je českým trenérem Fin. A kdyby dával pokyny kouč Kari Jalonen ve finštině, úspěch by to asi těžko přineslo. Věděli jste, že Jalonen není jediný Fin u českého nároďáku? Českým hráčům to ale problémy nedělá.

Před pěti dny 02:29

Potřetí na velké akci oblékne dres s kapitánským céčkem Roman Červenka. Dovede tým k medaili?

Na olympijských hrách v Pekingu se mu v roli kapitána dovést českou reprezentaci k medaili nepovedlo. Teď se Roman Červenka s kapitánským céčkem na dresu pokusí o reparát na světovém šampionátu. Právě nejzkušenějšímu hráči výběru trenéra Jalonena se věnuje aktuální díl seriálu .“Červus“ jako jediný ze současného kádru byl u dosud posledního titulu světových šampionů v roce 2010. Zkušený hráč ví, že má nyní jinou roli. Cíl ale zůstává stejný, dovést český tým k medaili.

Před šesti dny 02:38

Český tým jede na šampionát s šesticí hráčů z NHL. Dorazí i další posily?

Hokejová reprezentace míří na světový šampionát do finského Tampere s šesti posilami z NHL. Při pohledu na minulá mistrovství světa je to počet, který nevybočuje z řady. Brankář Karel Vejmelka, obránci Radim Šimek a Filip Hronek, útočníci Dominik Simon, Tomáš Hertl a Jakub Vrána. Posledně jmenovaný už loni vyhlašoval útok na titul a svůj názor nemění. „Budu to říkat vždy, ten cíl má být jasný a hlava musí být nastavená na to, dojít si pro zlato,“ tvrdí útočník Detroitu.

Před týdnem 02:52

Potvrdí na šampionátu Hertl s Vránou roli střelců? A přídají se k nim ofenzivně ladění obránci?

Od koho se dá očekávat na světovém šampionátu nejvíc branek? Kvalitních střelců má národní tým ve svém kádru několik, mezi ně se řadí třeba Jakub Vrána z Detroitu nebo útočník Tomáš Hertl ze San Jose. A pokud máte Hertla stále za jednoho z těch mladších, nemusí to být úplně pravda. Svůj první gól v národním týmu dal totiž útočník Žraloků poprvé před osmi lety. Zatímco Hertl si na první zásah na MS počkal až na druhý turnaj, Jakub Vrána skóroval hned v prvním utkání.

Před týdnem 02:41

Brankář Karel Vejmelka zažívá výjimečnou sezonu. Splní si sen i na světovém šampionátu ve Finsku?

Oporou českého národního týmu na šampionátu v Helsinkách a Tampere by mohl být brankář Karel Vejmelka. Na klubové úrovni si na nedostatek práce nemohl stěžovat, protože Arizona Coyotes patřila mezi jeden z nejhůře bránících týmů celé soutěže a český brankář jí mnohdy dlouho držel nad "vodou". Na víkendových Švédských hokejových hrách ve dvou utkáních inkasoval pouze jednu branku a vysloužil si nominaci na světový šampionát. Podtrhne své skvělé výkony i na vrcholu sezony?

Před týdnem 03:34

Loňský mistr světa Václav Chaloupka neměl ideální zimní přípravu, ale na nadcházející sezonu se těší

Mistr světa z roku 2021 v Bratislavě Václav Chaloupka se chystá na novou sezonu vodních slalomářů. „Loňské zlato už neřeším, samozřejmě mě potěší, když to někdo zmíní, ale už se musím soustředit na nadcházející sezonu a jet zase od nuly," říká plně koncentrovaný úspěšný kanoista. I když neměl v zimě ideální přípravu, tak ho může jako světového šampiona těšit fakt, že má místo v reprezentaci jisté a může tak v klidu dohnat tréninkové manko a věnovat všechnu energii závodům.

Před týdnem 02:22

Jak funguje spolupráce dvou skvělých vodních slalomářů Jiřího Prskavce a Víta Přindiše?

Je to zajímavé spojení dvou špičkových vodních slalomářů. Po minulé sezóně přestoupil do tréninkové skupiny olympijského vítěze Jiřího Prskavce další skvělý kajakář a tedy i přímý konkurent Vít Přindiš, který je například mistrem Evropy a vicemistrem světa. Jak funguje jejich spolupráce na vodě, ale třeba i v posilovně? „Jsem spokojený už od začátku, proběhla skvělá zimní příprava a na každém tréninku se snažím od Jirky něco naučit,“ libuje si Přindiš.