• Podcasty
  • Český rozhlas - Operace Anthropoid
Český rozhlas - Operace Anthropoid
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: „Myslel jsem, že Cimrman je nějakej buditel,“ smál se Jan Werich. Jak na divadlo reagoval?

Pánbůh humoru. Tak Zdeněk Svěrák označuje Jana Wericha. S Ladislavem Smoljakem počátkem 70. let vyhlíželi v Malostranské besedě, kdy už konečně přijde do Divadla Járy Cimrmana. A jednou skutečně přišel. V rezatém saku, s brýlemi bez obrouček a vystrojený jako Jan Neruda. Jeho návštěvu si Zdeněk Svěrák pečlivě zaznamenal do svého deníku.

03:38

Český rozhlas - Operace Anthropoid

Vydává: Český rozhlas

Anthropoid. 80 let od nejdůležitějšího činu českého odboje

Web

Před týdnem 03:57

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Všímejte si náznaků, radí odborníci

Počet dětí, které se obracely na Linku bezpečí kvůli kyberšikaně, během pandemie koronaviru vzrostl. V mnoha ohledech je kyberšikana mezi školáky zákeřnější než klasická šikana. Není tolik vidět, agresor může skrývat svou identitu a oběti ubližovat dlouho i mimo zdi školy. „Jde o pomlouvání, ponižování, obtěžování, ukradení či falšování identity. Může docházet k publikaci záznamů, které jsou citlivé,“ vyjmenovává Nina Adamcová z Národního kybernetického a informačního úřadu.

Před 2 týdny 03:47

Všepadly: Veteráni jdou do boje, nemají ale proti komu

Nejstarším kandidátům do komunálních voleb je 96 let. Devadesátníků je na volebních lístcích několik desítek a podle datových žurnalistů Českého rozhlasu dosáhl průměrný věk kandidátů 47 let. Jednu z nejstarších kandidátek složili penzisté v malé vesnici Všepadly na Domažlicku. Tam dosáhli průměru 71 let. Volby vyhrají, protože nikdo kromě penzistů kandidovat nechce. Všepadly mají čtyři desítky obyvatel a jsou typickým příkladem obce, která se pomalu ale jistě vylidňuje.

Před 3 týdny 03:47

Prácheňského hraji nejraději, přiznává Zdeněk Svěrák. Hru Záskok diváci milují dodnes

Agitační středisko, ze kterého si diváci místo humoru odnášejí zprávu o stavu povstání. Tak popsal Zdeněk Svěrák ve svém deníku Divadlo Járy Cimrmana v listopadových dnech roku 1989. To se tehdy – stejně jako jiná divadla – proměnilo v prostor, ve kterém se místo hraní stávkovalo. Herci zpívali hymnu a Miloň Čepelka recitoval zbrusu nové básně.

Před 3 týdny 03:47

Lijavec – hra, kterou soudruzi zakázali. Měla pravidelný dohled StB i samostatný svazek

Hra s opravdovým deštěm. To je podtitul hry Lijavec, klidně by ale mohl znít: zakázaná hra. Komedie původně nazvaná Herberk se stala jedinou, jejíž uvádění komunističtí cenzoři zatrhli. Působila totiž jako alegorie na tehdejší režim. Její složitý zrod i vyškrtnutí z repertoáru si zaznamenal do deníku Zdeněk Svěrák.

Před 3 týdny 03:15

Text Vyšetřování ztráty třídní knihy nad námi visel jako hrozba, ohlíží se Zdeněk Svěrák

Možná už se pozapomnělo, že u zrodu Divadla Járy Cimrmana stáli kromě Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a Miloně Čepelky hlavně Jiří Šebánek a rozhlasová režisérka Helena Philippová. Zjistit to můžete i díky novému seriálu Radiožurnálu Z deníku Zdeňka Svěráka. Z deníku víme i to, že Šebánek samotného Cimrmana vymyslel. Paradoxně po dvou letech divadlo opustil – hlavně kvůli Ladislavu Smoljakovi. Oba byli podle Zdeňka Svěráka konfliktními povahami.

26. srpen 2022 04:07

Vydat se na nebezpečnou cestu, nebo zůstat v obléhaném městě? První dny války očima Martina Dorazína

Před šesti měsíci 26. února se ruská armáda přiblížila k Mariupolu. Válka už trvala třetím dnem a půl milionu obyvatel přístavu na Azovském moři se pomalu ale jistě ocitalo v ruských kleštích ze všech stran. Poslechněte si reportáž Martina Dorazína, který těžké chvíle prožíval spolu s obyvateli Mariupolu.

25. srpen 2022 04:00

Sedíme tu jako v jámě, stýskají si obyvatelé Avdějevky. Granáty sem přilétají každou hodinu

Před šesti měsíci začínal druhý den ruské invaze na Ukrajinu a její obyvatelé se jen pomalu vzpamatovávali z šoku, který pro ně rozhodnutí Vladimira Putina znamenalo. Obyvatelé Donbasu ale tou dobou měli s válkou zkušeností už dost. Týká se to třeba lidí z Avdějevky a dalších měst, která proruští separatisté roky ostřelují.

24. srpen 2022 04:08

„Ztratili jsme už dva domovy, kde najdeme další?“ Před šesti měsíci začal ruský útok na Ukrajinu

Byl čtvrtek 24. únor, když Rusko ze tří světových stran napadlo Ukrajinu. Rakety zasáhly cíle od východu po západ, od severu po jih. A lidé v panice hledali úkryt. Opravdových protileteckých krytů bylo ale málo a tak se schovávali ve sklepích – někteří tam zůstali několik týdnů, jiní jsou tam doteď.

22. srpen 2022 04:46

Musíme počítat s čímkoliv, včetně ruského útoku, předpovídal velitel pluku Azov. A pak přišla válka

Poslední dny před ruskou invazí trávil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín v Mariupolu, strategicky významném přístavu na dohled od Rusy okupovaného Krymu. Zatímco Západ do poslední chvíle nechtěl věřit, že Putinův režim je schopný překročit všechna dosud platná mezinárodní pravidla, ukrajinští velitelé se připravovali na nejhorší. Martinu Dorazínovi to tehdy v rozhovoru potvrdil i samotný velitel pluku Azov, který později bránil město do poslední vteřiny.