Seriál Radiožurnálu
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Zapojili se místní včetně dětí. Obyvatelé Markoušovic si vybudovali náves a ta hned ožila kulturou

Místo zarostlého, neutěšeného pozemku před školou mají náves jako z pohlednice a zároveň místo, kde se lidé mohou scházet, pořádat koncerty, a dokonce třeba promítat v letním kině. Takhle zvelebila svoji vesnici Markoušovice u Trutnova skupina místních nadšenců. Markoušovice patří pod Velké Svatoňovice, žije tam zhruba 300 lidí, hodně chalupářů a v zimě je to základna pro lyžaře, kteří odtud vyrážejí na sjezdovky do Krkonoš.

03:03

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:24

Místo rybníků ptačníky. Rezervace Josefovské louky láká ptáky, hmyz i lidi

Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře poskytuje ptákům útočiště už šestnáct let. Jeho plochu ochránci přírody stále rozšiřují a počet ptačích druhů i dalších obratlovců se mnohonásobně zvyšuje. „Základem je hmyz. Tomu se v biotopu daří, je potravou obojživelníků a to všechno přitahuje ptáky,“ popisuje ornitolog Šimon Kronus. „Jezdí sem lidé z celé republiky i ze zahraničí,“ dodává ochranář David Číp.

Před dvěma dny 03:15

Příměstskou džungli proměnili v Ostroff. Ze zarostlých bažin vznikla louka, pumptrack i sauna

V Úněticích u Prahy se místní před čtyřmi lety rozhodli zvelebit zarostlý prostor. Dnes tam mají rozlehlou louku pro obecní akce, pumptrack pro cyklisty, dvě tůně a u nich svou chloubu – dřevěnou saunu. Celému prostoru říkají Ostroff a slouží jako místo pro odpočinek všem.

Před třemi dny 03:28

Udělat tůň pro žáby vyjde na 10 tisíc. A svlažit se mohou i mroženy, smějí se hospodáři z Čížkova

Největší vliv na krajinu mají ti, kteří v ní hospodaří. Běžnou součástí práce některých farmářů je proto i obnova krajiny. Někdo si pomáhá dotacemi, jiný to dělá pro své potěšení ve svém čase a za své peníze. Právě takhle k tomu přistupují třeba manželé Velíkovi, kteří hospodaří na padesáti hektarech půdy v Čížkově na Plzeňsku.

Před čtyřmi dny 03:37

Jablko pro každého, kdo přijde. Díky obecnímu sadu se na Tachovsku vrací do krajiny staré odrůdy

Jestli chcete prospět přírodě, zasaďte si sad. Jestli nemůžete vlastní, tak alespoň obecní. Není mnoho lepších způsobů, jak přirozeně zvelebit krajinu, než vysázet ovocné stromy a ještě k tomu staré odrůdy. Ve vesnici Obora na Tachovsku to takhle vymyslela starostka Dana Lesak (STAN) a s pomocí mnoha sousedů se do toho před čtyřmi lety pustila. Peníze získali z nadace a už dnes mají jabloně první plody a sad se stává cílem procházek a různých akcí.

Před 2 týdny 03:57

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Všímejte si náznaků, radí odborníci

Počet dětí, které se obracely na Linku bezpečí kvůli kyberšikaně, během pandemie koronaviru vzrostl. V mnoha ohledech je kyberšikana mezi školáky zákeřnější než klasická šikana. Není tolik vidět, agresor může skrývat svou identitu a oběti ubližovat dlouho i mimo zdi školy. „Jde o pomlouvání, ponižování, obtěžování, ukradení či falšování identity. Může docházet k publikaci záznamů, které jsou citlivé,“ vyjmenovává Nina Adamcová z Národního kybernetického a informačního úřadu.

Před 2 týdny 03:44

Online výuka během covidu? Zabezpečení dat dětí se v Česku příliš neřešilo

Dva roky trávily děti střídavě ve škole a na online výuce. K té využívala většina škol programy jako je Zoom, Google Meet či Microsoft Teams. „Zoom o bezpečnostních opatřeních neinformoval úplně transparentně,“ upozorňuje expert na kyberbezpečnost Tomáš Flídr. Čínská vláda podle něj využívá tamní technologické firmy a bere si od nich data klientů. V případě dětí je ochrana dat zvlášť citlivá. Některé státy v Evropě školám využívání programů těchto globálních firem zakazují.

Před 2 týdny 03:40

„Hraju proto, že se mi nedaří.“ Rodiče by měli zbystřit, když dítě hraje, aby uniklo realitě

Sedí vaše dítě každou volnou chvilku u monitoru a hraje hry? Přemýšlíte o tom, jestli toho už není moc? Počítat jen hodiny strávené hraním na internetu ale není správná cesta, říká odbornice na technologie Michaela Slussareff. Rodiče by podle ní měli s dítětem hlavně mluvit o tom, co hraje, co ho baví a co naopak ne. „Hra jim dává spoustu možností být hrdinou, vyhrávat, být silným. A to jim může chybět v reálném světě.“ Poslechněte si reportáž.

Před 2 týdny 03:31

Dáváte fotky dětí na sociální sítě? Respektujte hranice jejich intimity, upozorňují psychologové

Plačící nebo zamazané dítě, koupající se nahé batole. Nejen to jsou problematické fotografie, které rodiče sdílejí na sociálních sítích. Podle psychoterapeuta může takové sdílení ovlivnit vzájemné vztahy rodičů a dětí. Podle policie navíc hrozí, že se fotky nahých dětí dostanou na stránky s dětskou pornografií. „Téměř nikde na světě nesdílejí ženy tak ochotně fotografie svých dětí, jako je to v České republice,“ varuje policie. Poslechněte si další díl seriálu.

Před 2 týdny 03:49

První telefon do první třídy? Důležité je mluvit s dítětem, co na mobilu dělá a sleduje

První mobil děti čím dál častěji dostávají už v první třídě. Rodiče chtějí mít pod kontrolou, co dělají a kde se pohybují, říká Petra Sobková z oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Řada rodičů ale preferuje tlačítkový telefon, kde není přístup na internet. Na chytrém telefonu pak můžou využít některou z rodičovských aplikací, které jim ohlídat, aby se dítě nedostalo na internetu k věcem, které pro něj nejsou vhodné.

Před 2 týdny 03:30

Zachovat klubovnu nebo poskytnout k podnikání? Vesnici Vrčeň rozděluje referendum o rybník

Jedenáct obcí bude během nadcházejících komunálních voleb hlasovat i v referendech. V Janově u Svitav například rozhodnou, jestli chtějí zoo, ve Velkém Přítočně kousek od Prahy se zase rozhořel vášnivý boj o změnu územního plánu a další výstavbu. Ve Vrčeni na Plzeňsku pak obyvatele rozděluje rybník. Jednu kandidátku vede stávající místostarosta, který jej chce komerčně pronajmout, druhou zase zástupce spolku, který se o rybník stará deset let a pořádá tam akce pro veřejnost.