Seriál Radiožurnálu
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Za překročení rychlosti dvakrát větší pokuta a čtyři trestné body. V čem novela změnila výši pokut?

Za přestupky v silničním provozu budou od příštího roku přísnější tresty. Za vyšší rychlost se pokuty zhruba zdvojnásobí. Řidič navíc dostane čtyři trestné body místo dosavadních tří. Poslechněte si poslední díl seriálu!

03:50

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:35

Za nezastavení na přechodu 2 body dolů. Zpřísnění novely cílí na ochranu chodců

Novela silničního zákona od ledna zpřísní tresty za ohrožení omezení chodců. Ve správním řízení se pokuta při nedání přednosti chodci na silnici zdvojnásobí, změny se týkají i bodového hodnocení řidičů. „Chodci mohou aktivně přispět ke své bezpečnosti třeba tím, že jsou dobře vidět,“ radí policejní preventista.

Před dvěma dny 03:19

Pět testů na počítači. Pro vrácení řidičského průkazu musíte projít i psychologickým vyšetřením

V bodovém systému budou nově řidiči dostávat buď dva, čtyři nebo šest bodů podle závažnosti přestupku. Za některé prohřešky přitom budou postihy přísnější než teď – třeba za telefonování za volantem nebo za výrazné překročení rychlosti. Kvůli tomu by mohlo přibýt řidičů, kteří se takzvaně vybodují. K tomu, abyste následně řidičský průkaz získali zpět, musíte absolvovat dopravně psychologické vyšetření.

Před třemi dny 03:48

Také mentoři sedmnáctiletých řidičů by měli navštívit autoškolu. Schopnosti řízení po čase reziví

Od nového roku budou řidičský průkaz moci získat i sedmnáctiletí. Samozřejmě po absolvování autoškoly a zkoušky, do 18. narozenin budou smět řídit pouze pod dohledem tzv. mentora. Tím může být třeba rodič, pokud splní požadované podmínky. Asociace autoškol se proto teď svými lekcemi Start driving zaměřuje právě i na zkušenější řidiče, kteří se chtějí stát mentory.

Před čtyřmi dny 02:48

Minimálně jeden řidič pod vlivem alkoholu každý den, popisuje kontroly policista ze Zlínského kraje

Pokuty za přestupky v silničním provozu čeká od Nového roku velká změna. Například u řízení pod vlivem alkoholu sice řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, ve správním řízení ale zaplatí pokutu až 25 tisíc korun namísto dnešních až dvaceti tisíc korun. Poslechněte si reportáž z policejní kontroly ve Zlínském kraji – ten trápí vysoký počet řidičů pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Před týdnem 03:57

Nová školka? Problémem jsou finance i personál. Stát by měl obcím poskytnout pomoc, tvrdí starostka

V loňském roce vzniklo v České republice pouze sedm nových samostatných školek. Jednu s kapacitou 25 dětí postavila malá obec Petrov ve Středočeském kraji. Proč se jich staví tak málo a co by obcím s budováním školek pomohlo? Poslechněte si reportáž.

Před týdnem 03:42

Čím dřív začne dítě chodit do školky, tím větší šanci má v dalším vzdělání, říká sociální pracovnice

Zatímco v bohatších regionech je problém umístit své dítě do školky, v chudších oblastech republiky je problém opačný – ředitelé a ředitelky mnohdy musí rodiče přesvědčovat k zápisu. Děje se to například v Ústeckém kraji, kde kvůli nízkému vzdělání rodičů mají děti mnohem horší startovní pozici.

Před týdnem 03:24

Francie podporuje najímání chův slevami na dani. Ženy se vrací do práce po půl roce od narození dítě

Místo ledna příštího roku až červenec. Zavedení takzvaného sousedského hlídání v Česku se minimálně o půl roku posune kvůli delší přípravě zákona. Opatření počítá s tím, že by chůvy u sebe doma hlídaly menší skupinky děti a stát by jim na to přispíval. Ve třetím díle seriálu o předškolní výchově se teď vypravíme do Francie, kde jsou chůvy nedílnou součástí péče o děti. Francouzský stát navíc najímání chův podporuje výraznými daňovými slevami.

Před týdnem 03:21

Líbí se mi, jaký je tu kladen důraz na respekt, pochvaluje si maminka dětskou skupinu

Chybí místa v mateřských školách. I proto vznikly takzvané dětské skupiny, které nabízejí místa i pro mladší děti. Původně měly školky jen doplňovat, postupně je ale začínají nahrazovat. V dnešním dílu se reportérka vydá do dětské skupiny v pražském Podolí. Poslechněte si celou reportáž.

Před týdnem 03:37

„Bezmoc a bezradnost.“ Rodiče dětí mají problémy sehnat ve velkých městech školku

Seženeme školku? Zásadní otázka, kterou řeší rodiče dětí hlavně ve velkých městech. Praha, střední Čechy, Brno a okolí, Plzeň. Tam školky chybí nejčastěji. Na papíře je míst dost, jenže reálně nejsou tam, kde jsou třeba.

Před 2 týdny 03:41

Seniory trápí osamělost i deprese. „Hodně lidí volá proto, aby jen slyšeli lidský hlas.“

Samota, pocity ztráty smyslu života, a nakonec třeba i pokus o sebevraždu. Přibližně každá třetí dokonaná sebevražda je mezi seniory. Data z krizových linek organizací Život 90 a Elpida ukazují, že počet seniorů volajících s duševními obtížemi v posledních letech narostl. Podepsal se na tom covid, válka i ekonomická krize. Zlom v duševní pohodě u starších lidí často nastává s životní změnou, jako je odchod do důchodu nebo ztráta partnera.