Seriál Radiožurnálu
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Děti učíme komunikovat, gramatika je na druhém místě, objasňuje lektorka angličtiny

Druhý cizí jazyk na základní škole už nemá být povinný. Žáci by měli mít možnost si ho vybrat, pokud budou chtít. Počítá s tím připravovaná reforma základního vzdělávání. A právě to rozděluje experty a veřejnost na dva tábory. Se seriálem o reformě školství navštěvujeme školy, kde už inovativně vyučují. Jako třeba Základní škola Zdice. Na hodině angličtiny tam žáci rozebírali úsměv Mony Lisy.

03:35

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Před dvěma dny 03:54

Učitelé učí, na co jsou zvyklí. Pomůže jim spíš podpora než proškrtání osnov, říká inovátor dějepisu

Děti se stále musí na hodinách dějepisu biflovat encyklopedické údaje. Podle poslední studie České školní inspekce jsou vědomosti žáků stejně chabé a dějepisáři připravují nezáživné hodiny. Od září roku 2027 se to má díky chystané reformě změnit. Škrtat se má hlavně v nejstarší historii, aby zbyl čas na moderní dějiny. Vyučovat se mají delší dějinné etapy a zásadní historické události, jak to už teď dělá třeba učitel Petr Albrecht na základní škole v Milíně.

Před třemi dny 03:51

Mít ze čtení radost a neztratit chuť učit se. Na základní škole v Benešově praktikují zvídavé čtení

Nejdříve si děti dvacet minutou čtou z knihy, pak přichází povídání a pokládání otázek. Tak vypadá hodina zvídavého čtení v soukromé Základní škole Aperto v Benešově, která děti vede k tomu, aby měly radost ze čtení.

Před šesti dny 03:50

Pelíšky podle Wese Andersona s hlasem Miroslava Donutila? Umělá inteligence vtrhla i do kultury

Jak by vypadal film Vrchní prchni v režii Quentina Tarantina nebo Pulp Fiction v režii Zdeňka Trošky. Kreativec v oblasti umělé inteligence David Spáčil tvoří podobná videa, teď například na internetu slaví velký úspěch s upoutávkou na Hvězdné války v režii Karla Zemana.

Před týdnem 03:32

Jak využívají umělou inteligenci školy? Žáci se s ní učí programovat i rozvíjet své kritické myšlení

Stále víc institucí zkouší používat umělou inteligenci. Uplatnění nachází ve firmách, bankách, na úřadech nebo v nemocnicích. Stále častěji ji využívají také školy. Někteří učitelé ji zapojují do vyučování na doporučení Národního pedagogického institutu. Rozvíjet dovednosti pomáhá třeba studentům technických oborů v Praze.

Před týdnem 03:41

Umělá inteligence pomáhá pacientům i lékařům, medicína je ale o osobním kontaktu, říká diabetolog

Umělá inteligence se stále víc prosazuje i v medicíně. Diabetologové ji například využívají k rychlému vyšetření očního pozadí přímo ve svých ordinacích. Chytré pumpy také přesně dávkují pacientům s 1. typem diabetu inzulin. O své chytré inzulínové pumpě diabetik Stanislav říká, že je jako jeho žena. Zodpovědně ho hlídá a usnadňuje mu tak život.

Před týdnem 03:53

Navrhni mi menu, ó umělá inteligence! Kuchařům navrhuje vhodné suroviny či vizuální předlohy jídel

Prvky AI využívá i kuchyně jedné z restaurací přímo v centru Prahy, jejíž návštěvníci asi netuší, že s jídlem pomáhá právě umělá inteligence. Ta už dnes může navrhnout třeba například sezónní menu, doporučit vhodné ingredience ke konkrétní surovině či vymyslet design jídelního lístku.

Před týdnem 04:12

Obstará to, co sociální pracovníci nestíhají. Díky umělé inteligenci si senioři mají s kým povídat

Ředitel domova seniorů Vesna v Orlové na Karvinsku je vášnivým milovníkem moderních technologií a když viděl, jak moc touží klienti po běžném klábosení a jak málo k tomu má pečovatelů, začal jako jeden z prvních v Česku zkoušet umělou inteligenci v pobytové péči o seniory. Počítači se schopností mluvit s klienty říkají Povídálek a dlouhou chvíli si s ním zkrátila třeba bývalá účetní. Poslechněte si reportáž!

Před týdnem 03:40

Tobiáš sfoukl svíčku na dortu ke svým prvním přivezeninám. Vybral si dárek, kterým potěšil i rodiče

Lenka a Tomáš se tenhle týden dozvěděli zásadní zprávu. Soud po roce rozhodl, že jsou právoplatnými rodiči dvouletého Tobiáše. Teď bude mít jejich příjmení a nové rodné číslo. Jejich syn je tedy takzvaně plně adoptovaný. Je to už druhá velká oslava za posledních pár týdnů. Na konci února se totiž u Lenky a Tomáše na Ostravsku slavily Tobíkovy první „přivezeniny“. Je to den, kdy se adoptivní syn nebo dcera dostane do nového domova. Tobiáš si už vybíral sám dárek v hračkářství.

Před 2 týdny 03:46

Tobiáš válel těsto, zdobil stromek. Takové Vánoce jsme si vždycky přáli, radují se rodiče

První Vánoce ve třech. I tak by se dala nazvat další kapitola časosběrných Deníků adopce. Poprvé všichni dohromady pekli cukroví, zdobili stromek a rozbalovali dárky. Dvouletý Tobík, jak mu rodiče nejčastěji říkají, je usměvavý a společenský.

Před 2 týdny 03:34

Jako náš vlastní, hodnotí vztah k adoptivnímu vnukovi prarodiče. Jak na adopci reagovalo okolí?

Drby a šeptanda. Točí se třeba kolem rodin, které si adoptovali dítě. Okolí často zajímají podrobnosti, ale někteří si na přímé otázky netroufnou a šuškají si za rohem. Lenka a Tomáš na dotazy trpělivě odpovídají a s nepříjemnou reakcí od sousedů nebo v práci se zatím nesetkali.