NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Republikány nepoznávám, americká demokracie je s nimi v ohrožení, varuje americký veterán

Přežije demokracie ve Spojených státech a s ní i jejich ochota spolupracovat s Evropou v otázkách bezpečnosti? To je otázka, kterou si teď velmi urgentně klade část Američanů, jako je konzervativec David Kitzinger. Skoro půl století byl republikánem, ale teď se s Republikánskou stranou rozešel, protože podle něj reprezentuje už jen kult Donalda Trumpa a stahuje Ameriku směrem k autoritářství. Utvrdily ho v tom tento týden i primárky v jeho státě Pensylvánie.

04:00

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:33

„S brýlemi pro noční vidění přistaneme téměř kdekoliv.“ Pilotovi na noční službě asistuje i lékař

Letecké záchranné služby v Česku udělaly za 35 let fungování neuvěřitelný pokrok. Posádky dnes mají vrtulníky vybavené moderními technologiemi. Od roku 1987 se změnilo také to, že dnes více než polovina základen funguje v nepřetržitém provozu. Posádky tak můžou k pacientům vzlétnout i v hluboké tmě. O tom, jak takové lety vypadají, je dnešní díl seriálu Vzdušní andělé, tentokrát z ostravského heliportu.

Před dvěma dny 01:48

19. května 1942: Hácha marně žádá ukončení procesu s Rudolfem Beranem

Prezident Emil Hácha posílá dopis šéfovi policie a říšskému sekretáři protektorátu Čechy a Morava Karlu Hermannu Frankovi. Žádá v něm, aby zastavil soudní proces s Rudolfem Beranem. Demokrat a vlastenec Beran byl od roku 1935 předsedou agrární strany, hlavní státotvorné strany první republiky. V prosinci 1938 přijal nelehkou roli předsedy vlády po mnichovském diktátu. Na jaře 1939 se přidal k odboji, zatčen byl o dva roky později. Gestapo žádost smete ze stolu.

Před dvěma dny 03:20

„NATO stojí Ameriku spoustu peněz a nic z toho.“ Mladí Američané jsou z pomoci Ukrajině rozpačití

Když výzkumníci z agentury YouGov dělali generační průzkum o válce na Ukrajině, zjistili velké rozdíly ve vnímání. Víc než v Evropě se projevovaly ve Spojených státech. Nejstarší generace byla pro-ukrajinská. Z Američanů, co už nezažili studenou válku, sympatizoval s Ukrajinou jen asi každý druhý, zbytek nevěděl a skoro deset procent sympatizovalo s Ruskem.

Před dvěma dny 03:34

Práci leteckým záchranářům komplikují elektrické dráty i neohleduplní řidiči

Už 35 let v Česku a na Slovensku fungují letecké záchranky. Postupné otevírání základen od roku 1987 zrychlilo přednemocniční péči a především dalo pacientům větší šanci na přežití. Nasazení záchranářských vrtulníků je stěžejní například při těžkých autonehodách. I takové situace můžou skončit dobře, jak ukazuje další díl seriálu Vzdušní andělé.

Před dvěma dny 04:33

„Ukrajina trpí, ale děsí mě, že teď nemáme čím bránit Ameriku.“ Trump umí hrát na správné struny

Obdivují Donalda Trumpa, který záměry ruského prezidenta Vladimira Putina s Ukrajinou těsně před letošní invazí označil za geniální. Sledují televizi Fox News, která zpochybňuje smysl pomoci Ukrajině nebo existence NATO. Právě tito voliči přitom můžou ovlivnit další směřování Spojených států, jejich angažmá v Severoatlantické alianci a ochotu podílet se na obraně Evropy.

Před třemi dny 03:30

„Každý den vykonat maximum.“ S leteckou záchrankou v Líních létají ti nejlepší armádní piloti

V Česku je deset stanovišť leteckých záchranných služeb. Jen jedno z nich aktuálně provozuje armáda. Je v Líních nedaleko Plzně. Na základně je ve dne i v noci připravený vojenský vrtulník W-3A Sokol. V posádkách jsou piloti a zdravotníci, kteří za sebou mají často i zkušenosti ze zahraničních misí. O jejich práci je dnešní díl seriálu Vzdušní andělé o 35 letech leteckých záchranek na území Česka a Slovenska.

Před čtyřmi dny 01:57

17. května 1942: Poslední lístek z Hradu

František Šafařík pracuje jako údržbář nábytku ve Správě Pražského hradu. Po odpolední směně si pečlivě zapíše čas příjezdu a odjezdu Reinharda Heydricha. Pod číselné údaje připíše poznámku o tom, jestli měl ozbrojený doprovod. Dělá to tak už několik měsíců. Lístek v Magdeburské ulici předá spojkám odboje sestrám Marii Kovárníkové a Ludmile Soukupové. Dnes předává vzkaz naposledy. Gabčík a Kubiš už vědí všechno potřebné.

Před čtyřmi dny 05:08

„Nejradši bych odjela bojovat.“ Američtí Ukrajinci prožívají frustraci z bezmoci i z politiků

Za oceánem trápí současná ruská vojenská agrese pochopitelně hlavně Američany ukrajinského původu. K tomu se hlásí víc než milion tamních obyvatel. Jak ukrajinská komunita v Americe válku ve staré vlasti prožívá a co si myslí o budoucnosti amerických bezpečnostních záruk, to se vydal ke Clevelandu do státu Ohio prozkoumat náš americký zpravodaj.

Před čtyřmi dny 03:26

„Hory jsou neúprosné, někdy to končí smutně.“ Ve Vysokých Tatrách je každý let záchranářů adrenalin

Nasazení vrtulníků u záchranných služeb před 35 lety v tehdejším Československu neuvěřitelně zrychlilo první pomoc. V roce 1987 začala fungovat i základna ve slovenském Popradu. Lékaři a záchranáři tam od té doby pravidelně startují i ke zraněným turistům ve Vysokých Tatrách.