Seriál Radiožurnálu

Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Epizody

Dnes
03:40

Důchod jim nestačí ani na nájem. Brněnští senioři sdílejí jeden byt, spolubydlení si pochvalují

Osamělí penzisté – především vdovy bez vlastního bytu – si tržní nájem ve městě obvykle nemohou dovolit. Při průměrné penzi zhruba 15 tisíc korun měsíčně by jim nezbylo ani na jídlo. Proto i penzisté sdílejí byty. Není to příliš rozšířená možnost, protože vyžaduje pomoc samosprávy, ale třeba v Brně to takhle udělali. Inspirovali se ve Vídni. Město před pěti lety vyčlenilo ke sdílenému bydlení patro jednoho z domů v centru města a dnes v něm bydlí zhruba třicet penzistů.

Před týdnem
04:06

Boj o život, stres i chvíle úlevy. Jak vypadá den na urgentním příjmu pražské FN Motol?

Na urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole ošetří za 12 hodin v průměru 50 pacientů. Jak už název napovídá, lékaři a zdravotníci tu musí být připraveni velmi rychle pomoci i lidem v těch nejtěžších stavech. Právě na urgentním příjmu strávili naši reportéři službu s doktorem Markem Dvořákem.

Před 2 týdny
02:19

Co se bude dít po uzavření volebních místností?

Volební místnosti budou otevřené v pátek do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Následně se třídí platné a neplatné lístky – například hlasovací lístek mimo úřední obálku nebo dva lístky v jedné obálce. Poté začne komise platné hlasy sčítat a výsledky předá Českému statistickému úřadu, kde projdou kontrolním systémem. Průběžné výsledky budou zveřejňovány na webu www.volby.cz a rozesílány médiím. Konečné výsledky by měly být známy v sobotu večer.

Před 2 týdny
03:43

Už 16 let zachraňuje středověkou tvrz. „Vzdát jsem to chtěl mnohokrát,“ přiznává Pavel Halada

Středověkou tvrz v Kestřanech na Písecku koupila jeho rodina jako ruinu s tím, že ji zpřístupní. „Je to velmi cenná památka. Museli jsme se učit technologie a řemesla, abychom ji mohli začít rekonstruovat,“ popisuje Pavel Halada. „Dali jsme si za cíl, že bude přístupná celoročně – ukazujeme lidem, jak probíhá archeologie, restaurátorské průzkumy, chceme také obnovovat povědomí o technologiích a učit řemesla.“ Co mu dodává po celá léta sílu to nevzdat?

Před 2 týdny
02:42

Jak se hlasy přepočítávají na mandáty? Zbylé hlasy z krajů se rozdělí v celostátní fázi

Už v pátek vyrazí Češi do volebních místností a budou vybírat své zástupce do Poslanecké sněmovny. O jedno z dvou set křesel letos usiluje 5242 kandidátů, což je méně než před čtyřmi lety. Tentokrát je na kandidátních listinách více žen: 31,6 procenta. Přepočet hlasů má dvě fáze: v první se rozdělí mandáty podle krajů. Zbylé hlasy z krajů nepropadnou, rozdělí se ve druhé, celostátní fázi. Pomoci to má hlavně malým uskupením, která by se jinak do sněmovny nedostala.

Před 3 týdny
02:15

Jak volit v karanténě? Využít můžete drive-in stanoviště nebo si pozvat volební komisi domů

Hlasování začne už v pátek. Lidé, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě, mohou odevzdat hlas už dnes. Volit můžete z osobního auta na takzvaných drive-in stanovištích, potřebujete průkaz totožnosti a potvrzení o tom, že jste v karanténě. „Ve čtvrtek budou volební komise navštěvovat speciální pobytová zařízení a v pátek a sobotu budou jezdit domů k voličům. O návštěvu může volič požádat krajský úřad, a to do čtvrtečních 20 hodin,“ doplňuje Petr Vokáč z ministerstva vnitra.

Před 3 týdny
02:25

Opeřenec z milánského Expa 2015 přesídlil do Vizovic. Symbolizuje spojení přírody s průmyslem

Bronzovou medailí oceněný pavilon z milánské výstavy Expo 2015 převezla po jejím skončení společnost KOMA Modular zpět do Vizovic, kde dnes slouží za její sídlo. Na jeho střeše se nalézá plastika „auto-ptáka“ v ženské podobě. „Častokrát to bývají chlapi-vizionáři, ale my tady máme vizionářku, která se dívá na naše krásné valašské kopečky. Na druhé straně má auto, které se dívá zase do závodu. Je to fantastická symbolika, spojení přírody s průmyslem,“ líčí Stanislav Martinec.

Před 3 týdny
03:42

Expo 1958 znamenalo pro Čechoslováky převratný úspěch. Bodovali neobvyklým promítáním a svíčkovou

Z bruselského Expa v roce 1958 si československá výprava odvezla hlavní cenu – zlatou hvězdu. „Ten úspěch byl tak překvapující, že jsme tomu ani nechtěli věřit. Nejsilnější bylo sklo, keramika, věci z oblasti užitého umění. Významnou částí byla i česká kuchyně se svíčkovou,“ vzpomínal redaktor časopisu Kultura Alexej Kusák. Úspěch tehdy zaznamenalo i promítání filmů na několik pláten různých tvarů zároveň. „Divák byl neustále něčím překvapován,“ líčí Daniela Kramerová.

Před 3 týdny
03:58

Český pavilon bude bez vepřového, o pivo ale návštěvníci nepřijdou. EXPO 2020 se otevře za pár hodin

Dubajský vládce Muhammad bin Rášid Ál Maktúm večer slavnostně otevře výstavu EXPO 2020. Její roční odklad způsobila pandemie koronaviru. První návštěvníci přijdou už zítra, posádka pavilonu České republiky tak má na poslední přípravy už jen několik hodin. A na čem si návštěvníci pochutnají? „Jelikož jsme v arabské zemi, tak vepřové maso jsme museli vyřadit,“ říká kuchař Daniel Gorovoj. O hovězí guláš, kuřecí řízek, bramboračku nebo pivo ale návštěvníci rozhodně nepřijdou.

29. září 2021
04:04

Solární panely a ulice bez aut. V Dubaji vzniká Udržitelné město, místní na něj nedají dopustit

V Dubaji si lidé vystačí s elektřinou z domácích solárních zdrojů. Brzy jim bude stačit i voda získaná z pouhé vlhkosti vzduchu. Dokazuje to takzvané Udržitelné město. Začalo vznikat před pěti lety. „Naším cílem bylo postavit energeticky soběstačnou komunitu. Tamhle vidíte solární panely na střeše parkoviště, na střechách obchodů a obytných domů,“ ukazuje mluvčí projektu. „Všechno je tu v docházkové vzdálenosti pěti minut. Proto můžeme mít čtvrť absolutně bez aut.“