Akcent
21. září 2022

Poslechněte si podcast: Serial Killer popáté. Letos se zaměřením na Švédsko, ženskou perspektivu i seriály pro mladé

Saša Michailidis se ptá dramaturgyně festivalu Serial Killer, publicistky Táni Zabloudilové a švédského producenta Johannese Åhlunda. V Brně se tento týden schází špičky seriálové tvorby, jakým směrem se ubírá? A proč je právě Švédsko evropskou seriálovou velmocí? Nakolik se vyplatí producentům experimentovat se žánry? A jak k rozvoji seriálů přispívá konkurence streamovacích služeb a kabelových televizí?

25:45

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 25:44

Alžběta II. jako stará jachta nebo rozbitá televize? Nová série Koruny lavíruje na pokraji trapnosti

Saša Michailidis se ptá filmové a televizní kritičky Táni Zabloudilové a zástupkyně šéfredaktora časopisu Forbes Ireny Cápové, která dlouhodobě sleduje dění v britské královské rodině. Pátá řada seriálu Koruna na Netflixu, která pojednává převážně o okolnostech rozpadu vztahu princezny Diany a prince Charlese, sklízí negativní reakce. Proč? Jakou odezvu má přímo v Británii? Čím se liší od předchozích řad?

Před dvěma dny 26:10

Jaká byla normalizace v Divadle na Vinohradech? Část archivu prý skončila v kotli

Saša Michailidis se ptá šéfdramaturga Divadla na Vinohradech, pedagoga DAMU Jana Vedrala a Tomáše Bojdy z Univerzity Palackého v Olomouci. Pražské vinohradské divadlo doplňuje bílá místa své historie. Proč? Jak tato zavedená, tradiční scéna fungovala v období normalizace, tedy v letech 1970 až 1989? Co se lze dozvědět z kusých a chaotických archivních pramenů?

Před třemi dny 25:44

Menší a méně známé památky jsou hitem. Návštěvníky nově baví i prohlídky exteriérů, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá Oldřicha Peška z Národního památkového ústavu a Víta Rejthara z Asociace nestátních otevřených památek. Osm historických objektů přibude na seznam národních kulturních památek. Co to pro NPÚ znamená? V letošní sezóně zatím zavítalo na státní památky 3,4 milionu návštěvníků – jak jsou na tom ty soukromé? Na co lze návštěvníky nalákat i v zimě? A jak zvýšit zájem o české památky ze zahraničí?

Před šesti dny 25:39

Výběr týdne: kondice knižního trhu, popularita vinylových desek, dílo režiséra Francoise Truffauta

Saša Michailidis mluví s hosty o kondici knižního trhu před Vánoci, o současné nebývalé popularitě vinylových desek a hostování zahraničních režisérů na českém divadle. Připomněli jsme také představitele francouzské nové vlny, filmového režiséra Francoise Truffauta, jehož snímky jsou k vidění v rámci pražského programu Festivalu francouzského filmu.

Před týdnem 26:32

Truffaut v roli kritika pohřbil francouzskou kinematografii. Jako režisér rozpitvával vztahy

Saša Michailidis se ptá filmového historika a teoretika Davida Čeňka a překladatelky Anny Kareninové. Výběr tvorby představitele francouzské nové vlny a režiséra Francoise Truffauta je nyní k vidění v rámci pražského programu Festivalu francouzského filmu. Celoživotním leitmotivem jeho snímků jsou vztahy, manželské a milenecké příběhy a zápletky. Proč a jak je zobrazuje? V čem se odlišovali a o co se přeli Truffaut s Godardem?

Před týdnem 25:35

Rej, Spáči. Zahraniční režiséry v českém divadle brzdí v rozletu i nedostatek financí, míní kritičky

Saša Michailidis se ptá divadelních publicistek a spolupracovnic Vltavy Jany Soprové a Marcely Magdové. Rej v činohře Národního divadla a Spáči v Divadle pod Palmovkou, tyto dvě inscenace, které měly nedávno premiéru, nastudovali v Praze francouzský režisér a rumunská režisérka. Proč tak málo u nás hostují zahraniční tvůrci a čím mohou prospět českému divadlu? Jaké zázemí jim mohou poskytnout české scény a hlavně které si to mohou dovolit?

Před týdnem 24:49

Vinyly jdou zase na dračku. Při jejich poslechu jde o emoci, rituál a lepší zvuk, myslí si sběratel

Saša Michailidis se ptá ředitele GZ Media Michala Štěrby, hudební publicistky a moderátorky Radia 1 Jany Kománkové a sběratele vinylů Petra Soukupa. Prodeje gramodesek zaznamenaly v Česku vloni velký meziroční nárůst, o vinyly je obrovský zájem po celém světě. Proč to tak je, když hudebnímu trhu dominují streamovací služby? Dokážou výrobci vinylů uspokojit současnou nebývalou poptávku? Co renesance vinylů znamená pro sběratele?

Před týdnem 25:45

Malí knihkupci volají po pevné ceně knih. Podle Svazu to teď ale nejde

Saša Michailidis se ptá Anny Štičkové z platformy Knihex, která zastupuje malé nakladatele a knihkupce, a předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky. Před rokem trápil nakladatele nedostatek papíru a vysoké náklady na tisk publikací. Jaká je situace před letošními Vánocemi? Proč zůstává tahákem dětská literatura? Lze ještě zvrátit trend končících nezávislých knihkupectví, která přebírají řetězce? Jak by mohl knižnímu trhu pomoci stát?

Před týdnem 24:11

Výběr týdne: tvůrčí svoboda dnes, klimatičtí aktivisté v galeriích, etika v dokumentu

Saša Michailidis mluví s hosty o tom, co dnes znamenají pojmy jako svoboda slova a projevu a zda mohou umělci tvořit svobodně i 33 let po sametové revoluci. Ptáme se také na to, zda protesty aktivistů v galeriích mohou efektivně upozornit na problémy spojené s dopady klimatických změn. A nakolik důležité jsou pro autory a autorky dokumentů etické otázky, které je nutné při natáčení řešit například ve vztahu k protagonistům?

Před 2 týdny 26:06

Svoboda je pro studenty samozřejmostí, dnes řeší klima. Touha ozvat se zůstává

Saša Michailidis se ptá uměleckého šéfa Městských divadel pražských a pedagoga DAMU Michala Dočekala, a sociologa, politologa Ondřeje Císaře z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 17. listopadu to bude 33 let od sametové revoluce, slavíme státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Jak dnes vnímáme pojmy jako svoboda slova a projevu? Co pro umělce znamená svobodně tvořit? Jaká témata rezonují u studentů?