Zprávy pro Pardubický kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Senioři z Pardubic pomáhají v mateřských školách. Radnice hledá další zájemce

V Pardubických mateřských školách pomáhají aktivní senioři. Už 10 let vítají děti ve školkách několikrát v týdnu „zapůjčené“ babičky, aby spolu trávily příjemné chvíle u her, procházek nebo při čtení.

02:57

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 03:01

Před Velkou pardubickou finišují přípravy dráhy. Je pevná, nahrává rychlým časům

Dostihová dráha v Pardubicích je letos dostatečně pevná, koně by tak na Velké pardubické mohli zaběhnout lepší časy, než když je deštivo a plocha rozbahněná. Překážkový závod se běží v neděli a v areálu finišují poslední úpravy.

Včera 03:11

Parkovací dům na Dukle je stále v mlze. Pardubice hledají možnosti zlevnění

Pardubická radnice stále nemá jasno, jak bude vypadat parkovací dům na sídlišti Dukla. Projekt terminálu Jih sice existuje, ale kvůli rostoucím cenám by dům v navržené podobě stál víc než půl miliardy. Město proto zvažuje další možnosti, jak ho postavit levněji.

Včera 02:43

Stavební úřady nemají lidi. Nedostatek úředníků prodlužuje i stavební řízení

Chcete stavět dům, ale zatím nemáte potřebné razítko? Pak je možné, že si na něj počkáte i delší dobu. Některým stavebním úřadům totiž chybí pracovníci a agendu spojenou s vyřizováním žádostí o stavební povolení zvládají jen s obtížemi. Dlouhodobě s tím bojuje třeba pardubický magistrát a zatím neúspěšně hledá nové zaměstnance i stavební úřad v Lázních Bohdaneč.

Před dvěma dny 02:20

Pardubice už 20 let hledají místo pro nový zvířecí útulek

Pardubická radnice už skoro dvacet let hledá místo pro nový zvířecí útulek. Ten stávající už nevyhovuje a navíc musí ustoupit stavbě domova pro seniory. Problém je v tom, že zatím v každém z vytipovaných míst byl nějaký problém, který výstavbu znemožnil.

Před pěti dny 01:51

Smartwings v Pardubicích končí, cestovní kanceláře hledají náhradu

Letecká společnost Smartwings oznámila, že z ekonomických důvodů přestane obsluhovat letiště v Pardubicích, Českých Budějovicích a Karlových Varech. Potvrdila to mluvčí firmy Vladimíra Dufková s tím, že v Praze, Brně a Ostravě budou fungovat dál. Třeba na východě Čech přitom letos společnost byla nejvýznamnějším dopravcem, od května v Pardubicích přepravila skoro 90 tisíc cestujících. Cestovní kanceláře jednají s jinými dopravci o zajištění letů.

Před týdnem 02:07

Hybridní prodejna: V Němčicích lidé nakoupí, i když obsluha odejde domů

V Němčicích na Pardubicku začala fungovat hybridní prodejna potravin, ve které si lidé nakoupí i v noci, když v obchodě není obsluha. Jak zjistil reportér Ondřej Wolf, stačí mít chytrý telefon a kartu a nákup zaplatit na bezobslužné pokladně.

Před týdnem 03:13

Poděbradská ulice v Pardubicích je po několika měsících otevřená. Další omezení bude na jaře

Dopravu v Pardubicích v posledních měsících značně komplikuje několik uzavírek a dopravních omezení. Ta se totiž v některých případech týkají hlavních tahů, které denně využívají tisíce řidičů. Ode dneška je ale krajské město o něco málo průjezdnější. Otevřená je totiž Poděbradská ulice v místní části Trnová.

Před týdnem 02:23

Hlinsko má vlastní planetu, vezme návštěvníky i do oka tornáda

Sedmimetrový model Země, obří vysavač nebo cesta vody od pramene po koupelnu. To je jen malá ochutnávka toho, co nabízí Planeta Hlinsko. Nové vzdělávací centrum, které má přilákat nejen školy, ale všechny, co zajímá věda a technika. Hlinsko sází na interakci, takže si návštěvníci můžou fyziku, geologii nebo jiskření elektronů vyzkoušet na vlastní kůži.

Před týdnem 03:06

Manželé zpestřují výlety s dětmi vlastními pohádkami. Přetavili je na podcast

Manžele Strejčkovi z České Třebové vytvořili unikátní projekt Pohádková místa v Česku. Na stejnojmenném webu tak lidé najdou pohádky, které se vážou k určitým místům na Českotřebovsku, jeho okolí i ve vzdálenějších částech republiky. Manželé je navštívili se svými dětmi a ke každému vymysleli příběh.

Před týdnem 02:11

Plovoucí vrtná souprava pracuje v Pardubicích na stavbě nejdelšího silničního mostu v Česku

Po hladině Labe v Pardubicích se pohybuje speciální vrtná souprava. S její pomocí hloubí dělníci do dna řeky základy pro konstrukci, která poslouží ke stavbě nejdelšího zavěšeného silničního mostu v Česku. Ten bude součástí severovýchodního obchvatu krajského města. Jeho pilíř bude vysoký 60 metrů a délka zavěšené mostovky přes Labe a jedno jeho slepé rameno přes 250 metrů.