Zprávy pro Pardubický kraj
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Senior taxi drží ceny. Města zdražení dorovnají ze svého

Senior taxi usnadňuje starým lidem cesty za lékařem, na úřad nebo na hřbitov. Stačí mít registrační kartičku, správné telefonní číslo a pár desítek korun v peněžence. Uživatelů služby v posledních letech přibývá i na Pardubicku, nejvíc v krajských Pardubicích, zájem o relativně levný a hlavně komfortnější způsob přepravy narůstá i v menších městech. A dobrou zprávou pro uživatele je, že by senior taxi nemělo příští rok zdražit.

01:55

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 02:56

Národní památkový ústav se nakonec pustí do oprav zámku v Litomyšli

Litomyšlský zámek se nakonec dočká náročné rekonstrukce už v tomto roce. Ještě v prosinci to přitom vypadalo, že si bude muset národní kulturní památka UNESCO na dlouho očekávanou opravu počkat.

Dnes 02:45

Pohlavních chorob je v Pardubickém kraji třikrát víc než před 20 lety

V Pardubickém kraji se za posledních 20 let výrazně zvýšil výskyt pohlavních chorob. Uvádějí to lékaři z kožního oddělení Pardubické nemocnice. Přibylo hlavně případů syfilis, kapavky nebo chlamydií.

Včera 59:59

Utáhnou novou knihovnu? Vedení Přelouče váhá se stavbou projektu za 100 milionů

Přelouč se nejspíš v tomto volebním období nedočká stavby nové knihovny. Připouští to vedení města. O její podobě rozhodli zastupitelé už v roce 2020, kdy vybrali vítězný návrh v architektonické soutěži. Teď ale některé nové členy zastupitelstva odrazuje předpokládaná cena projektu a mají obavy, že by podstatně zatížila městský rozpočet.

Před dvěma dny 01:45

Nedokázali zabrzdit kůrovce. Teď mají v malé obci Hodonín zaplatit půl milionu pokutu

Málo jste káceli a pomohli tak šíření kůrovce. Takový je vzkaz České inspekce životního prostředí adresovaný Hodonínu na Chrudimsku. Inspektoři obci vyměřili vysokou pokutu. Ta se ale brání, že dělala, co mohla.

Před pěti dny 02:19

Ski areály v Pardubickém kraji se vracejí do provozu. Sezónu na většině míst přerušili

Lyžařská střediska v Pardubickém kraji zažívají restart sezóny. Vlekařům v posledních dnech velmi přeje počasí a mohou tak doplňovat zásoby sněhu, o které přišli během skoro měsíc trvající oblevy.

Před pěti dny 01:37

V kladrubském hřebčíně se narodilo první letošní hříbě

V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem na Pardubicku se v noci ze středy na čtvrtek narodilo první hříbě letošního roku. Hřebeček obohatí stádo starokladrubských běloušů.

Před šesti dny 02:32

V Pardubickém kraji loni přibylo dopravních nehod, nejvíc se bouralo u Holic

Dopravních nehod v Pardubickém kraji v minulém roce přibylo. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila policie a které srovnávají údaje z let 2022 a 2021. Víc bylo také havárií se zraněním nebo fatálními následky.

Před týdnem 02:39

Pardubice zabojují o záchranu doma. „V Ďolíčku bychom to nezvládli,“ říká sportovní ředitel

Jarní část první fotbalové ligy začíná netradičně už na konci ledna, o tomto víkendu. Pardubice se ve své třetí sezoně mezi elitou trápí, jsou na posledním místě a čeká je boj o záchranu. Kádr nijak výrazně neposílili, věří ale, že mají něco, co jim právě v udržení nejvyšší soutěže může hodně pomoct. Jaro odehrají na svém nově opraveném stadionu v centru města.

Před týdnem 02:57

Na koupališti Cihelna v Pardubicích už pracují stavbaři. Oprava bude trvat 22 měsíců

Koupaliště Cihelna v Pardubicích si v lednu převzala stavební firma, která po bouracích pracích začne s modernizací bazénů a technologií. Návštěvníci by se do areálu mohli vrátit na sezonu 2024.

Před týdnem 02:04

Pardubice opraví Bránu borců. V „barabizně na spadnutí“ plánují i kavárnu

Brána borců na pardubickém letním stadionu se dočká opravy. Původně měla být součástí modernizace stadionu, kvůli vysoké ceně ji zastupitelé ale z projektu vyřadili. Aktuálně je ale velká šance, že kulturní památka začne znovu sloužit veřejnosti, a to nejenom při sportovních utkáních.