- Podcasty
- Souvislosti Plus

Poslechněte si podcast: Senátní volby mají dlouhodobě nízkou účast. Nastal čas na reformu horní komory?
Senátní volby skončily a výsledek potvrdil nejen úspěch vládní koalice, ale také slabý voličský zájem. Kdy se opakované debaty o nevalné přitažlivosti Senátu přelijí v akci? Má horní komora v současné podobě smysl a bylo by možné ji nějak reformovat?
Souvislosti Plus
Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.
Mezigenerační solidarita jako argument. Hodí se teď v souvislosti s valorizací, míní socioložka
Na pozadí debat o valorizaci důchodů se zmiňuje termín mezigenerační solidarita. Obhájci změny systému valorizace poukazují na to, že jedinou skupinou, které byl růst životních nákladů do značné míry kompenzován, jsou právě senioři. Průměrný důchod se dnes blíží 50 % průměrné hrubé mzdy. Na druhou stranu rodičovský příspěvek a další sociální dávky pravidelné valorizaci nepodléhají. Je ohrožena mezigenerační solidarita jako jeden ze základních kamenů nejen sociálního systému?
Východní křídlo EU: Silný hlas, který ale stále neprorazil evropskou politikou
K nečekaným důsledkům ruského vpádu na Ukrajinu se přidal vzestup východního křídla EU. Zatímco v jiných oblastech společné evropské politiky stále udávají tón Německo, Francie, Itálie a další velcí hráči, Putinův pokus podmanit si menšího souseda zmobilizoval bývalé sovětské satelity, nyní členy sedmadvacítky. Budou mít uskupení, jakým je například tzv. bukurešťská devítka (B9), kladný a trvalý vliv na evropskou politiku?
Nováček: Složení lidí na Hradě dosvědčuje, že Pavel nebude prezident chaotických rozhodnutí
Česko má čtvrtého prezidenta své historie. Ve čtvrtek se hlavou státu stane Petr Pavel. Generál a diplomat ve výslužbě nastupuje po politikovi Miloši Zemanovi, který byl prvním českým přímo zvoleným prezidentem. Za 30 let existence Česka se do naší prezidentské historie zapsala trojice těch nejvýraznějších polistopadových politiků. Jak dosavadní prezidenti Česka ovlivnili naše vnímání a očekávání od prezidenta?
Investice do stáří. Preventivní medicínou by stát ušetřil až bilion korun ročně, upozorňuje lékař
„Dlouhověkost lze dnes brát spíše jako dlouhost. Se stárnutím populace se dnes vše prodlužuje, a to nejenom život všeobecné populace, ale i životy lidí, kteří se narodili se zdravotním postižením. Takže prodlužování, jak praví klasik, je charakteristikou naší doby,“ říká lékařka Iva Holmerová. Co je to dlouhověkost a jaká je dnes kvalita stáří v kontextu připravované důchodové reformy?
Kůrovcová kalamita neskončila. Čekají nás ještě dramatické roky, varuje předseda lesních vlastníků
Zhruba 30 procent území Česka pokrývají lesy, které jsou od roku 2018 decimovány kůrovcovou kalamitou. Během největší krize se těžilo přes 14 milionů metrů krychlových dřeva oproti dřívějším osmi milionům, které byly těženy ještě před kůrovcovou kalamitou. Nyní jsou na mnoha místech zcela zdevastované lesy. Jak vypadá a má vypadat jejich obnova a proč si ne úplně rozumějí lesníci a myslivci?
Babiš je jako sultán, kterého všichni v ANO poslouchají na slovo, glosuje komentátor Honzejk
Andrej Babiš zůstává předsedou i poslancem hnutí ANO. Přes všechny úspěchy není snadné říci, čím přesně hnutí své voliče přitahuje. ANO nemá stabilní politický program a často nefunguje ani podle ustálených představ o činnosti politické strany. „Fakticky ANO není nejen klasická politická strana, ale je to polofeudální formace, kde rozhoduje to, co si myslí Andrej Babiš,“ říká Petr Honzejk, komentátor a zástupce šéfredaktora Hospodářských novin.
Politolog: Sudety se nevzchopily ani po roce 1989. Nevím, jestli máme nástroje, které by to změnily
Ať se ve veřejné sféře děje cokoli, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, tedy bývalé Sudety, se na mapě často od zbytku České republiky odlišují. A stejně jako po každých volbách v minulosti se tak stalo i po těch nedávných prezidentských. Následně ale i tak přišly politické sliby pomoci těmto krajům postiženým strukturálně, které obsazují první příčky v ukazatelích, jako je chudoba, počet exekucí, nejnižší počet lidí s vysokoškolským vzděláním či nižší věk dožití.
Komentátor: Politici si pochvalují vysokou účast, nezamýšlí se ale nad její příčinou. Vidí jen čísla
Tvrdé předvolební kampaně skončily a Česko má tak za sebou výběr nového prezidenta. K volbám navíc přišlo nejvíce lidí za poslední roky. Znamená to, že Čechy opět zajímá politika, nebo za to může vyhrocená předvolební kampaň?
Petiční archy na úřadech a pragmatické politické strany. Jak si volí prezidenta naši sousedi?
Česká politická scéna spolu s tou mediální už několik týdnů žije především volbou nové hlavy státu. Přestože pravomoci prezidenta České republiky jsou relativně omezené, jeho symbolický význam je velký. Jak jsou na tom prezidenti a prezidentky v sousedních zemích? Dostává se jim podobné vážnosti jako českému prezidentovi? A jak se na probíhající boj o Pražský hrad dívají média a politici těchto zemí?
Značka Made in Czechoslovakia žije i 30 let po rozdělení Československa. Co jí stále dává zvuk?
V těchto týdnech si intenzivně připomínáme 30 let samostatné České republiky. Bilancujeme, jak jsme si polepšili, a porovnáváme se se Slovenskem. Před 30 lety jsme ale se ziskem samostatnosti ztratili oficiálně značku Made in Czechoslovakia. Tu jsme téměř století budovali, a proto se k ní nadále odkazujeme my i Slovensko a snažíme se logicky tento úspěšný brand vytěžit. Komu se to podařilo lépe a jak důležitá vlastně je národní značka země?