Portréty
16. červen 2022

Poslechněte si podcast: Sekerník českého školství, na kterého by se nemělo zapomenout

„Nikoho nevylučujeme ani neodsuzujeme. Kdo byl dezorientovaný a upřímně dozná své omyly, naopak mu všestranně pomůžeme, aby nalezl správnou orientaci,“ říkal 25. září 1969 představitelům českých vysokých škol nově jmenovaný ministr školství Jaromír Hrbek. Ve funkci byl měsíc, dostal se do ní poté, co Husákovo vedení komunistické strany tvrdě potlačilo protestní demonstrace u příležitosti prvního výročí sovětské okupace.

23:55

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Před šesti dny 23:49

Nejmladším oběšeným v procesu se skupinou Slánského byl Rudolf Margolius

Z jedenácti oběšených v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského byl nejmladším náměstek ministra zahraničního obchodu Rudolf Margolius. Jeho zařazení do procesu je pro historiky dodnes trochu záhadou: bývalý vězeň nacistických lágrů a řadový člen komunistické strany byl člověkem, o jehož ideálech se nedalo pochybovat.

Před týdnem 23:34

Ludvík Frejka se u soudu přiznal ke všemu, stejně ho oběsili

Komunisty ovládaná justice poslala před sedmdesáti lety na oprátku v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského i hlavního ekonomického poradce Klementa Gottwalda, národohospodáře Ludvíka Frejku. U soudu se přiznal ke zločinům, které nikdy neprovedl – a přečetl si dopis od syna, který pro otce požadoval smrt.

Před 2 týdny 39:42

Před 70 lety se Slánský stal obětí vlastních čistek. Na dno a na šibenici s ním šlo deset dalších

Mimořádnou úlohu v politických monstrprocesech 50. let, které byly připravovány a prováděny vládnoucími komunisty jako velké divadlo pro miliony diváků, čtenářů a posluchačů, byl i proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“. Ve speciálním cyklu Portréty odvysílá Český rozhlas Plus pět pořadů věnovaných osobnostem tak či onak spojeným s procesem.

Před 2 týdny 23:51

Michail Suslov. Komunistický ideolog, kterého potřebovali Stalin, Chruščov i Brežněv

Jak se stát nepostradatelným pro moskevské diktátory? Ve druhé polovině 20. století stačilo Michailu Suslovovi znát všechny „svaté“ texty Marxe a Lenina a umět je vykládat tak, aby se to hodilo. Jak v pořadu Portréty říká historik Jan Adamec, Suslov se díky této schopnosti udržel na špici přes třicet let.

Před 3 týdny 23:46

Felix Cámara byl autorem oblíbené komedie i obdivovatelem Frankova fašismu

Kolikrát ročně asi odvysílají všechny televizní stanice film režiséra Otakara Vávry Dívka v modrém? Úspěšná komedie vznikala ve složitém roce 1939 a premiéru měla v lednu 1940. Film se na televizních obrazovkách pravidelně objevoval i v letech socialismu přesto, že scénář k němu vznikl ve spolupráci s autorem, který sympatizoval s fašismem a nacionálním socialismem: Felixem de la Cámara. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Eduard Burget.

3. listopad 2022 23:43

Skautku Dagmar Skálovou věznili šestnáct let za přípravu protikomunistického převratu

V sedmatřiceti ji zatkli – a na svobodu se dostala v třiapadesáti. Kdyby přijala logiku tehdejšího politického systému, mohla si myslet, že na rozdíl od jiných je ve vězení právem: skutečně usilovala o svržení komunistického režimu. Dagmar Skálová, skautka a mimořádně statečná žena. Její příběh přiblíží v pořadu Portréty historička Pavlína Kourová.

27. říjen 2022 23:51

Karel Zbytek udal, koho mohl. Jen pro peníze

Českých špionů, kteří se dostali do světových encyklopedií, není moc. Nečekejte elegantního Jamese Bonda v pražském vydání. Na to, abyste rozložili britskou špionážní síť v Československu, nepotřebujete drahá auta ani drahé hodinky. Stačí být na správním místě, u zdroje mimořádně citlivých informací, a vědět, kam s nimi zajít.

20. říjen 2022 23:41

Biskup Anton Weber vadil za války nacistům, po válce Čechům

V letech druhé světové války stál v čele litoměřické diecéze biskup Anton Weber – Němec, který měl kvůli vstřícnému chování k českým věřícím problémy s nacisty. Ani český stát se k němu po válce nezachoval dobře. Jeho příběh připomene v Portrétech historik Michal Pehr.

13. říjen 2022 24:01

Bohuslav Blažek, zakladatel sociální ekologie u nás

Osmdesáti let by se v polovině října dožil Bohuslav Blažek. Muž mnoha povolání, který sám sebe označoval za sociálního ekologa. Které vědní a společenské obory svou prací ovlivnil a jaká byla jeho cesta k sociální ekologii, připomene v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý.

6. říjen 2022 23:53

Jan Harus, Gottwaldův muž na špinavou práci

Už 55 let uplynulo od smrti komunistického politika Jana Haruse – bouřliváka, o jehož vydání žádala policie Poslaneckou sněmovnu více než 30krát. Po únoru 1948 mu v Liberci vymlátili okna jeho domu. V Portrétech o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.