Zprávy z jižních Čech
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Sehnat některé léky je stále velký problém, v lékárnách chybí především základní antibiotika

V lékárnách pořád chybí léky, například některé dětské sirupy, léky na zažívání nebo antibiotika. Těch přitom do Česka přišlo nejvíc za pět let. Důvodem výpadku léků jsou nejen problémy v dodavatelských řetězcích, ale i vysoká nemocnost a s ní související vyšší spotřeba.

02:43

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:04

Obyvatelé Smrkovic u Písku odmítají rozšíření skládky. Městská společnost musela projekt pozastavit

170 obyvatel Smrkovic u Písku nesouhlasí s rozšířením části nedaleké skládky Vydlaby, kterou provozuje městská společnost Odpady Písek. Lidé se obávají, že se jim kvůli navýšení kapacity recyklační plochy ke zpracování stavebních a dřevěných odpadů sníží kvalita bydlení. Napsali proto připomínky k dokumentaci EIA, a tím proces pozastavili.

Včera 02:45

Nejvíc dětí chce hrát na klavír a kytaru. Třeboňská ZUŠ vybírá žáky při talentových zkouškách

Mladí umělci často začínají svou cestu na základní umělecké škole. Děti, které chtějí nějaký obor navštěvovat, musí projít talentovými zkouškami. Zájemci o hru na hudební nástroj u přijímaček zpívají, budoucí výtvarníci zase přicházejí s deskami plnými obrázků. Na třeboňskou základní uměleckou školu míří i uchazeči o taneční nebo dramatický obor.

Včera 02:02

Tisíce lidí opět poběží ulicemi Českých Budějovic. Půlmaraton je už tradiční sportovní akcí

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice bude jednou z nejvýraznějších víkendových sportovních akcí na jihu Čech. Běžci vyrazí na trať dlouhou 21,0975 kilometru v sobotu 3. června v 19 hodin z náměstí Přemysla Otakara II. Zakladatel závodu a prezident organizačního výboru Carlo Capalbo považuje České Budějovice za tradičního člena běžecké rodiny.

Včera 02:48

Komunitní dům pro seniory nahradil chátrající statek v Dražicích na Táborsku. Už má první nájemníky

Nový komunitní dům pro seniory začal fungovat v Dražicích na Táborsku. Za 50 milionů korun vyrostl na místě chátrajícího statku, který odkoupila obec. V přízemní bezbariérové budově vystavěné na půdorysu písmene U je celkem patnáct bytů, ve kterých se už zabydlují nájemníci.

Před dvěma dny 03:28

Českobudějovický magistrát ukončí smlouvu s firmou, která připravuje nový územní plán města

Územní plán Českých Budějovic nebude dál vypracovávat Institut regionálních informací. Magistrát s touto brněnskou firmou ukončí smlouvu. Jednomyslně o tom rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. Skončila tak několik let trvající spolupráce plná neshod a komplikací.

Před dvěma dny 02:16

Dvě čápice sdílejí v Chýnově jedno hnízdo. Sledujte stejnopohlavní ptačí pár s mláďaty na webkameře

Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec. V jejich zahřívání se poctivě střídají.

Před dvěma dny 02:59

Dům na slavonickém náměstí získá zpět historickou podobu díky záběrům z filmu Valerie a týden divů

Jednobarevná bílá fasáda po kouscích mizí z hotelu Pivoňka ve Slavonicích. Brzy ji nahradí nová. Po původní podobě domu na náměstí pátrali restaurátoři v historii okolních staveb i v moderních filmových archivech.

Před třemi dny 02:39

Díky pamětnici našel hrob dvanácti lidí. Za svůj výzkum a jeho přiblížení lidem má Zlatého mamuta

Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř se svým týmem je začal hledat a skutečně na poli u vesnice Blato objevil hrob dvanácti civilistů. Za svou práci dostal cenu nazvanou Zlatý mamut, vědci vyzdvihli způsob, jakým seznámil veřejnost se svým výzkumem.

Před třemi dny 02:45

K bazénu za stokorunu. Provozovatelé jihočeských letních koupališť zdražují vstupné

Přípravy na sezónu na letních koupalištích vrcholí. Kromě úklidu finišují také stavební úpravy. Řada jihočeských areálů ale také pro návštěvníky připravila nové ceníky. Provozovatelé musí zdražovat.

Před čtyřmi dny 03:02

Bývalý fotbalový reprezentant Jiří Kladrubský teď působí jako hrající trenér u budějovického béčka

Jiří Kladrubský pokračuje ve fotbalovém prostředí i po skončení aktivní kariéry. Kopačky do skříně ještě neuklidil. U B-týmu Dynama České Budějovice působí jako hrající trenér. Dokonce pomáhal vybudovat tréninkové centrum jihočeského klubu.