- Podcasty
- Četkast

Poslechněte si podcast: Šéfredaktorka ČTK o roce s covidem: Četkařský tým je "rezervoár protilátek"
Rozhovor Četkastu: O zpravodajství, v němž se každá třetí zpráva týká koronaviru, o kompletním přechodu tiskové agentury na home office a také o "zdravotním stavu mužstva" s mimořádně silnou imunitou s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou. Dozvíte se také, co Četka v "covidovém" roce 2020 zvládla i nezvládla a co ji čeká letos.
Četkast
Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.
Šibík: Vždy jsem se snažil být na straně, kde byla - aspoň z mého pohledu, pravda
Fotil masakry v Sierra Leone, Libérii nebo Rwandě, hladomor v Súdánu, války v Afghánistánu, Rusku i na Balkáně. Největší válečné konflikty a přírodní katastrofy zaznamenával fotograf Jan Šibík 35 let. Proč začal jezdit do válečných oblastí? Jaká byla jeho první zkušenost se smrtí? A proč už podle něj nemá fotografie takovou sílu jako dřív?
Dozvíte se v Četkastu, který vznik pro fotografickou výstavu ČTK Válečné okamžiky. Jan Šibík v rozhovoru se studentem žurnalistiky FSV UK Filipem Urbanem také prozradil, kdy udělal největší chybu, která ho málem stála život, nebo proč už dnes do válek nejezdí a raději vydává knížky.
Výsadkář a fotograf Hlaváč: Snažím se zachytit každodenní život vojáků, na palubě vrtulníku nafotíte zajímavé portréty
Jak vypadá zahraniční mise a život vojáků pohledem jednoho z nich? Jaké je to fotit z paluby vrtulníku nebo na kontrolním stanovišti uprostřed afghánské noci? A kolik fotoaparátů za svoji vojenskou kariéru zničil? Pozvání do Četkastu přijal nadporučík Daniel Hlaváč, profesionální voják a fotograf, několikrát oceněný v soutěži Czech Press Photo. Fotil válku na Balkáně i v Afghánistánu. Podcast vznikl jako součást výstavy ČTK Válečné okamžiky k 80. výročí konce druhé světové války.
Osm století hudby, tři týdny zážitků. Pražské jaro spojuje tradici s aktuálním světem
Jak vypadá festival Pražské jaro ze zákulisí? Jak dlouho trvá příprava jednoho ročníku a odkdy se dojednávala jarní účast amerických symfonických orchestrů v Praze? Kolik práce, peněz a nervů si žádá třítýdenní svátek hudby, který má oslovit věrné publikum i nové generace posluchačů? Ředitel Pražského jara Pavel Trojan v Četkastu mluví o tom, jak se skládá dramaturgie i rozpočet festivalu světové úrovně, proč je pro kulturu klíčová ekonomická udržitelnost a také jak zásadní roli dnes hrají mecenáši a podporovatelé.
Birgus: Válečná fotografie může pomoci ukončit válku, nejhorší jsou válečné konflikty bez fotografů
Kdy začali lidé zachycovat válečné události fotoaparátem, které jsou nejikoničtější snímky válečných konfliktů a jak se proměňovala etika zachycování války na fotografiích? Které snímky z bojišť byly propagandistické a aranžované a kdy se zvýšil důraz na autentické zachycení reality konfliktu? O válečných fotkách a fotografech mluvil v Četkastu fotograf, historik fotografie a pedagog Vladimír Birgus.
Četkast vznikl jako součást fotografické výstavy ČTK Válečné okamžiky k 80. výročí konce druhé světové války.
Klicperová: Stres je pro mě ideální, díky němu vznikají nejlepší snímky
Co obnáší práce válečné reportérky? Jaká je každodenní realita války na Ukrajině? Existují genderové rozdíly na frontových liniích? A v čem se liší podmínky v různých konfliktních oblastech - od Ukrajiny přes Náhorní Karabach až po Sýrii? O tom všem mluvila v Četkastu válečná reportérka, spoluzakladatelka projektu Reporterky.cz, fotografka a držitelka prestižních českých i světových fotografických ocenění Lenka Klicperová. Zpovídal ji student žurnalistiky FSV UK Matyáš Sahula.
V rozhovoru se také dozvíte, jakou roli hraje podle Lenky Klicperové fotografie v současné žurnalistice nebo co si s sebou nikdy nezapomene přibalit na reportážní cesty.
Vinnetouolog Maryška: Filmy o Vinnetouovi mi vytvořily žebříček hodnot
Letos uplynulo 60 let od natočení legendárního filmu Vinnetou – Poslední výstřel. Fanoušci filmové série o apačském náčelníkovi si také připomenou deset let od smrti Pierra Brice, francouzského herce, kterého role Vinnetoua proslavila. Jací byli hlavní představitelé Vinnetoua a Old Shatterhanda? Co mohou dál filmy o Vinnetou současné mladé generaci? A jak by mohl vypadat nový film o indiánském náčelníkovi?
Dozvíte se v Četkastu, který připravil student žurnalistiky FSV UK Jenda Novotný s vinnetoulogem a majitelem největší sbírky artefaktů týkajících se Vinnetoua a filmových mayovek Jaroslavem Maryškou.
Lalák: Nejlepší způsob, jak začít s filozofií, je ji sám nebo sama dělat
Co je to filozofické poradenství? Jak se liší od psychoterapie? S čím lidé na filozofické poradenství chodí? Jsou všechny myšlenky bezpečné? A jak nám může filozofie pomoci v běžném životě? Nejen na tyto otázky odpovídal studentce žurnalistiky FSV UK Adéle Horákové filozofický poradce a absolvent filozofie na Cambridge Adam Lalák.
Fotoreportér ČTK Deml: Fotka pro mě byla v novinařině jasná volba, snem je návštěva Bílého domu
Víte, jak se fotí olympijské hry? Jak se novináři pohybují po válkou zasažené Ukrajině? Nebo čím se liší práce pro národní a mezinárodní zpravodajskou agenturu? Na otázky studentů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Beránka a Radka Kašíka odpovídal Ondřej Deml, fotoreportér České tiskové kanceláře, který pokrýval olympijské hry v Tokiu a Paříži, situaci na Ukrajině a aktuálně bodoval v soutěži Czech Press Photo.
Umění může dodat místu další význam, u Motýlů šlo o chybu komunikace, říká kurátorka Hájková
V minulém roce vzbudila velký rozruch nová instalace výtvarníka Davida Černého tzv. Motýli na fasádě obchodního domu Máj. Samotné dílo tak opět vyvolalo otázky, kam až sahá veřejný prostor, kdo o něm rozhoduje a komu má sloužit. Víme už, co je veřejný prostor? A dokážeme se shodnout na jeho podobě? A jaké jsou příklady kvalitního veřejného prostranství v Česku? Nejen o tom si povídaly studentky žurnalistiky FSV UK Evelina Zitková a Eliška Charvátová s kurátorkou Kristýnou Hájkovou, která se zaměřuje na fenomén site-specific instalací a umění ve veřejném prostoru.
Pružnost, nebo jistota v pracovním právu? Flexinovela má jasno, říká právník Jakub Tomšej
V loňském roce prošlo pracovní právo několika změnami a řadu dalších pozměňovacích předpisů aktuálně projednává český parlament. V legislativním procesu se stále nachází i novela zákoníku práce, pro kterou se vžilo označení flexibilní novela nebo také flexinovela.
Jaké změny nás v pracovním právu čekají? Jak to bude s ukončováním pracovních poměrů, zkušební dobou nebo zaměstnáváním mladistvých? A nejsou tu jiné, významnější problémy, které by měli zákonodárci řešit? To vše v Četkastu rozebíraly studentky žurnalistiky FSV UK Kateřina Čermáková a Cecílie Sekalová s docentem Jakubem Tomšejem, právníkem, advokátem a vyučujícím na pražské Právnické fakultě, který je expertem na pracovní právo a oblast diskriminace.