Z archivu osobností
Epizoda 533. červen 2022

Poslechněte si podcast: Šéf opery Národního divadla Per Boye Hansen o nových projektech v nadcházející sezóně

Per Boye Hansen působil od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“. A jaké zkušenosti přináší hudební manažer, který dlouhodobě působil v rodném Norsku a Německu, do Prahy ?

29:40

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 78Před dvěma dny 21:51

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je mladý český klarinetista, finalista soutěže Virtuosos V4+, Ondřej Toman

Ondřej Toman se narodil v roce 2006 v Praze. Hře na klarinet se věnuje od osmi let. Je žákem MgA. Jiřího Javůrka v klarinetové třídě ZUŠ Popelka v Praze. Od roku 2018 se zabývá i komorní hrou a od roku 2021 je členem Národního dechového orchestru ČR na pozici prvního klarinetu. Obdržel řadu hudebních ocenění českých i mezinárodních: Markneukirchener Klarinettenwettbewerb (2016, Německo), Concorso Internazionale per Clarinetto, Carlino (2017, Itálie), International Music Competition LUIGI CERRITELLI Milano (2022, Itálie), Concorso Musicale Internazionale Cita di Palmanova (Itálie, 2022), Virtuoso V4+ (Maďarsko, 2022), Talent Prahy 5 ve spolupráci s PKF – Prague Philharmonia (2017, 2020) a také v komorní hře v národním kole soutěže ZUŠ Liberec (2019).

Epizoda 77Před týdnem 22:20

Dalším hostem v pořadu Z archívu osobností je violista Jan Pěruška

Violista Jan Pěruška se začal věnovat hudbě v devíti letech; v té době hrál na housle a ve dvanácti, když na hudební škole shánělo dívčí kvarteto violistu, se přeorientoval na violu. Později studoval violu na pražské AMU u profesora Josefa Koďouska a absolvoval u Jaroslava Motlíka. Svou uměleckou dráhu nastartoval soutěžemi a mistrovskými kursy. Po ukončení studia v roce 1976 usedl na osm let k pultu sóloviolisty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V roce 1985 se stal členem Stamicova kvarteta. Kromě komorní hry se dodnes věnuje i sólovému hraní, o čemž svědčí řada nahrávek a projektů s orchestry. Působí také jako profesor violové hry na pražské AMU.

Epizoda 76Před 2 týdny 27:09

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je dramaturgyně Cyklu soudobé hudby orchestru PKF-Prague Philharmonia, muzikoložka Hana Dohnálková

Muzikoložka, houslistka a hudební pedagožka Hana Dohnálková je dramaturgyní Cyklu soudobé hudby orchestru PKF-Prague Philharmonia. V letech 2014 až 2020 byla členkou a v letech 2016 až 2020 předsedkyní Rady Českého rozhlasu, od listopadu 2020 je členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Hana Dohnálková se od dětství se věnuje hudbě, navštěvovala Kühnův dětský sbor v Praze, hrála na housle v Hudební škole hlavního města Prahy. V letech 1995-1998 vystudovala hru na housle na Konzervatoři Pardubice. Na Pražské konzervatoři pak v letech 1998-2003 studovala housle, zpěv a klavír. Mezi roky 2003 a 2007 absolvovala i program psychologie, pedagogika a hudební metodika v rámci Metodického centr HAMU na Akademii múzických umění v Praze. Vystudovala rovněž obor hudební věda na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Epizoda 75Před 3 týdny 28:06

Petr Nekoranec prozradí, jaké výzvy jej čekají v letošní sezóně

Tenorista Petr Nekoranec je od sezony 2021/22 sólistou Opery Národního divadla v Praze. Nyní se zde připravuje na roli Romea v Gounodově opeře Romeo a Julie. Dále má na pražských jevištích Národního divadla v repertoáru Mozartovy role Tamina, Ferranda, Dona Ottavia a v Rossiniho Hraběte Almavivu. V rozhovoru prozradí i své další nejbližší plány a dozvíme se i něco o tajích pěvecké techniky.

Epizoda 7428. prosinec 2022 28:48

Jak se daří Spejblovi s Hurvínkem na počátku 21. století?

Posledními hosty Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností v roce 2022 na Classic Praha bude ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová a umělecký šéf tohoto divadla David Janošek. Jak se mají slavní dřevění hrdinové na počátku 20. století, jaké je současné publikum Divadla S+H a byla životní profesionální cesta Denisy Kirschnerové jednoznačně předurčena tím, že vyrůstala v divadle slavných rodičů? Čemu se věnuje David Janošek kromě hraní v Divadle S+H?

Epizoda 7322. prosinec 2022 32:07

Hostem na Classic Praha byl herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel Arnošt Goldflam

Co na sebe prozradí světaznalý cesťák pan Lustig z pohádky Lotrando a Zubejda? Arnošt Goldflam se narodil v Brně v židovské rodině. Po absolutoriu Střední všeobecně vzdělávací školy začal studovat medicínu, po dvou semestrech odešel. Pracoval postupně jako slévač, jádrař a dále v Královopolské jako rozpočtář. Následovalo studium režie JAMU v Brně. Během studií režíroval i hrál, po absolutoriu v roce krátce působil v satirickém divadle Večerní Brno. V letech 1978-1993 působil v Hanáckém divadle (Prostějov), po přestěhování do Brna jako HaDivadlo. Na profilování poetiky tohoto divadla se významně podílel jako režisér, herec i autor. V současné době působí jako režisér v divadlech v Praze (Studio Ypsilon, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo) a Hradci Králové (Klicperovo divadlo), píše divadelní hry, vyučuje na JAMU a příležitostně hraje ve filmu. Goldflam je autorem více než padesáti her a dramatizací.

Epizoda 7216. prosinec 2022 22:22

O odkaz baletního guru Pavla Šmoka se dnes stará manažerka Ladislava Jandová

Pavel Šmok posouval estetiku českého tance, byl tvůrcem veliké invence, muzikality i humoru, umělcem, který si rozuměl s jevištěm i kamerou. Založil Balet Praha a Pražský komorní balet. Další pořad Z archívu osobností připomene génia české choreografie Pavla Šmoka, jehož odkaz chce připomínat obecně prospěšná společnost Balet Praha, kterou založila Mgr. Ladislava Jandová.

Epizoda 719. prosinec 2022 22:26

Co nejvíc trápí seniory? Odpoví ředitel ŽIVOTa 90 Jaroslav Lorman

Co všichni potřebujeme ke spokojenému životu bez ohledu na věk? Kromě zdraví, které ovlivňujeme jen do určité míry, určitě respekt a sebeúctu. Proto vzniklo v roce díky manželům Blance a Janovi Lormanovým občanské sdružení ŽIVOT 90. Jeho cílem je především podporovat nezávislost u starších lidí; tedy aby byli ve všedních povinnostech co nejsamostatnější, nevzdávali se vlastního úsudku a rozhodování a nepřestávali se podílet na společenském životě. Kromě současné činnosti občanského sdružení ŽIVOT 90 prozradí Jaroslav Lorman i to, jak se k této práci dostal, jak relaxuje a jaká je jeho oblíbená hudba.

Epizoda 702. prosinec 2022 24:59

Český barytonista Martin Bárta získal letos na podzim Cenu Thálie za výkon v roli Jaga ve Verdiho opeře Otello

Umělecký rozptyl Martina Bárty zahrnuje role ztvárněné napříč mnoha českými divadly. V minulé sezoně ztvárnil roli Knížete v opeře Zásnuby ve snu Hanse Krásy, Scarpii v Pucciniho Tosce, Nabucca ve stejnojmenné Verdiho opeře. Tuto roli vytvořil i na jevišti Moravského divadla Olomouc společně s Beethovenovým Donem Pizarrem ve Fideliovi. S rolemi Dona Pizarra a Scarpii se během covidového období zavřených divadel představil v přímých televizních přenosech. Na jaře vytvořil na scéně divadla F.X. Šaldy v Liberci roli Jaga ve Verdiho opeře Otello, za kterou získal ocenění Thálie v mužské operní kategorii. V roli Nabucca později vystupoval i na operním festivalu v norském Bergenu a v červnu 2022 na velkém open air představení provedl roli Verdiho Macbetha v Lochotíně u Plzně.

Epizoda 6925. listopad 2022 22:36

Koncertní mistr PKFky Lukáš Pospíšil vzpomíná na dirigenta Jiřího Bělohlávka

Lukáš Pospíšil je absolventem Pražské konzervatoře, Akademie múzických umění v Praze a Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Již během svých studií se zúčastnil řady mistrovských kurzů (Heinrich Schiff, Martin Hornstein) a interpretačních soutěží (Beethovenův Hradec, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně). V letech 1988—1991 působil jako člen skupiny a později jako koncertní mistr v Gustav Mahler Jugendorchester, v sezoně 2004—2005 byl sólo cellistou v Kammerorchester Berlin. Vedle toho je Lukáš Pospíšil uznávaným komorním hráčem (Zeiher Quartett), jako sólista pravidelně koncertuje jak u nás, tak v zahraničí. Jakožto nadšený propagátor děl českých autorů premiérově uvedl spolu s Českou filharmonií například Koncert pro violoncello a orchestr Zdenka Šestáka.